• #Laboratoria Przyszłości

     • Kto z nas nie marzył o tym, aby zostać znanym aktorem, piosenkarzem, dziennikarzem czy modelką ? Nasi uczniowie podczas dodatkowych zajęć z #LaboratoriaPrzyszłości nauczyli się obsługiwać sprzęt audio-video i spróbowali swoich sił przed kamerą! Niedługo pokażemy efekty naszej pracy

     • Dzieci listy piszą…

     • Dzieci listy piszą…  Uczniowie klas 4a, 4b i 4c napisali na języku polskim piękne, pełne życzliwości listy do swoich rówieśników  przebywających w szpitalu. Dzieci miały okazję także ozdobić swoje dzieło według własnego pomysłu. Listy zostaną dołączone do mikołajkowych paczek i liczymy na to, że wywołają na twarzach onkodzieciaczków uśmiech i wniosą w ich szpitalną rzeczywistość odrobinę radości.

     • Dyskoteka

     • Dnia 24.11 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę  szkolną. Udekorowaną salę rozświetlały  lampy stroboskopowe. Uczniowie do tańców  zaprosili również pana Jacka, który dzielnie sprostał wymaganiom belgijki.
      Przy okazji jedną klasa zamieniła się w salę wróżb andrzejkowych i słodkości. Przed nią ustawiła się duża grupa dzieci chętnych poznać swoją przyszłość.
      Dziękujemy wszystkim  nauczycielom  i rodzicom  za pomoc w opiece podczas zabawy.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Dnia 25 listopada co roku przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to obchodzone jest już od wielu lat i nic w tym dziwnego, bo to zazwyczaj pluszowy miś jest pierwszą, ulubioną zabawką dzieci, a także bohaterem wielu książek dla najmłodszych. Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Miękki, puchaty, bohater wielu książek i filmów, daje poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli dziś swoje ulubione misie, które towarzyszyły im podczas lekcji i wspólnej zabawy. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo dużych. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali misie różnymi technikami. Dużą niespodziankę i radość sprawiła dzieciom misiowa fotobudka usytuowana w bibliotece. Każdemu dziecku panie zrobiły zdjęcie i wręczyły słodki upominek. Cały dzień upłynął w ciepłej atmosferze i chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat, to cieszymy się, że wciąż jest naszym dobrym przyjacielem!

     • Konkurs Pieśni Patriotycznych

     • 18 listopada w naszej szkole odbyła się III edycja Konkursu Pieśni Patriotycznych pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kętrzyn Pana Ryszarda Niedziółki. W przemówieniu Pan Burmistrz podkreślił znaczenie patriotyzmu, zwłaszcza w obecnych, niełatwych czasach.

      O podium rywalizowały klasy IV-VIII.

      Występy uczniów oceniało szanowne jury w składzie: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Pani Bożena Mickiewicz, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie Pani Małgorzata Margas, Inspektor do spraw oświaty Pani Milena Wilczyńska, Podinspektor ds. Rodziny i profilaktyki Pani Joanna Śmiałek.

      Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury zadecydowało, że:

      I miejsce zajęła klasa IV a

      II miejsce – klasa V c

      III miejsce – klasa VI c

      Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za honorowy patronat i ufundowanie nagród. Panu Sebastianowi Bednarczykowi za przygotowanie i prowadzenie całego festiwalu. Szanownemu jury za rzetelną i obiektywną pracę. Uczniom za piękne występy artystyczne. Wychowawcom za zaangażowanie. Pani Katarzynie Ciborskiej i klasie III c za przygotowanie pieśni zaprezentowanych na rozpoczęcie oraz podczas obrad jury, Panu Andrzejowi Graczykowi za piękne dekoracje.

      Do zobaczenia za rok!

     • WYCIECZKA DO GIŻYCKA – TURYSTYCZNIE I SPORTOWO

     •      W sobotę 19 listopada członkowie SKKT wybrali się na wycieczkę do Giżycka. Program wyjazdu przewidywał poznanie kilku atrakcji turystycznych tego miasta i okolic. Niestety, zimowa aura nie pozwoliła w tym dniu na realizację przewidywanych celów.
          Poznanie atrakcji turystycznych ograniczyliśmy tylko do wejścia na wzgórze świętego Brunona. Jest to miejsce upamiętniające postać św. Brunona
      z Kwerfurtu, patrona ekumenizmu.
           Pokonując zaśnieżoną trasę, dotarliśmy na szczyt wzniesienia, na którym stoi krzyż.  Ze wzgórza podziwialiśmy, nieco zamglony, ale i tak wspaniały widok na jezioro Niegocin.
           Pobyt w Giżycku zakończyliśmy na sportowo, odwiedzając kryte lodowisko, jedno  z niewielu w regionie tak dobrze przygotowane do jazdy na łyżwach zarówno dla osób początkujących , jak i zaawansowanych.
           Wyjeżdżając z Giżycka obiecaliśmy sobie, że jeszcze tu wrócimy, ponieważ pozostało jeszcze wiele ciekawych miejsc do odkrycia.
                                                       Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Listopadowe zmagania szachowe

     •     19 listopada odbyła się kolejna Szachowa Liga Szkolna. Naszą szkołę reprezentowało aż 25 zawodników. Swój debiut mieli uczniowie klas pierwszych. Nie zabrakło łez, ogromnych emocji

      i wybuchów  radości. SP 5 po raz kolejny stanęła na podium w każdej lidze. Wyniki przedstawiają się następująco i nie pozostawiają złudzeń:

       

      Liga 1:

       

      1 miejsce – Paweł Marcinkiewicz

      2 miejsce – Szymon Dubel

      4 miejsce- Szymon Dunalski

      7 miejsce- Karolina Gawerska

      10 miejsce- Jakub Dubel

      14 miejsce- Maksymilian Jaskólski

      16 miejsce- Dawid Kruhlej

      18 miejsce- Marcel Boczulak

       

      Liga 2:

       

      1 miejsce – Kacper Trypucki

      9 miejsce- Maciej Jaskulski

       

      Liga 3:          

       

      1 miejsce- Wiktor Lutarewicz

      2 miejsce- Oliwier Jackiewicz

      6 miejsce- Karolina Dęby

      7 miejsce- Jan Kłos

      12 miejsce- Jan Żółkowski

      13 miejsce- Borys Borna

      15 miejsce- Tymoteusz Iwaniuk

      16 miejsce- Dominika Kruhlej

      17 miejsce- Zofia Zalewska

      19 miejsce-  Michalina Tarkawian

      20 miejsce- Igor Niedziałkowski

      21 miejsce- Aleksander Zalewski

      22 miejsce- Hanna Grymuza

      23 miejsce- Nikola Pawłowska

      24 miejsce- Kaja Jezierska

       

      29 listopada nasi uczniowie jadą do Olsztyna i wezmą udział w Wojewódzkim Turnieju Drużynowym. Będzie to z pewnością trudny sprawdzian ich umiejętności i wytrzymałości. Trzymajcie kciuki!

       

      Opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Lekturowy zawrót głowy

     • Uczniowie klas 4B,4C,6C,8D biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekturowy zawrót głowy”, który związany jest z lekturami obowiązkowymi, omawianymi na lekcjach języka polskiego. Zadaniem uczniów jest przygotowanie plakatów, lapbooków lub komiksów w oparciu o aktualnie omawianą lekturę, zawierających najważniejsze  wątki, opisy bohaterów, cytaty, czy plan wydarzeń. Jest to atrakcyjna forma segregowania i zapamiętywania informacji, która rozwija kreatywność, uczy planowania.  Każda lektura to możliwość zdobycia nagrody. Na autora najbardziej pomysłowej pracy czekają specjalne bilety.  Podsumowanie projektu nastąpi w czerwcu. Zamieszczone zdjęcia pokazują, że wybór zwycięzcy nie będzie łatwy.

     • Wiersz dla Seniora

     •  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskim konkursie „Wiersz dla Seniora” organizowanym  przez MOPS w Kętrzynie. W dniu 14.11.2022r odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród. Wśród wielu prac jury nagrodziło wiersz ucznia klasy III B Bruna Wojciekiana, który zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Turniej bilardowy

     • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bałtyckim Centrum Bilardowym odbył się turniej bilardu dla uczniów kętrzyńskich szkół podstawowych. Rywalizowało 19 uczniów. Wykonywali oni przygotowane przez organizatorów zadania treningowe, za wykonanie których otrzymywali punkty. Po ich zsumowaniu okazało się, że III miejsce zajął uczeń naszej szkoły Wojciech Rutkowski. Serdecznie gratulujemy!

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W klasie  3 b uczczono zbliżające się  Narodowe Święto Niepodległości. Wykonano gazetkę i kotyliony. Uczniowie utrwalili wiedzę o Polsce (symbole narodowe, geografia Polski). Poznali również wielkich Polaków. Motywem przewodnim wydarzenia był oczywiście "Mazurek Dąbrowskiego", który  został uroczyście odśpiewany.

     • Podziękowanie

     • Samorząd  Uczniowski serdecznie dziękuje wolontariuszom i darczyńcom za wsparcie w kiermaszu ciast. Dzięki waszej trosce  będziemy mieli większą możliwość w organizacji naszego szkolnego życia.

                                                                                Dziękujemy. Całuski

     • Seniorom

     •  

      Nasza szkoła włączyła się w akcję kartka dla Seniora oraz konkurs - rymowanka dla Seniora.  

      Kampanię zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Piękne, kolorowe kartki zostaną przekazane Seniorom w dniu ich święta, czyli 14 listopada.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi również w dniu obchodów. Trzymajcie kciuki, wiersze są fantastyczne!

      Swoim udziałem chcemy pokazać, że Seniorzy są dla nas ważni, doceniamy ich rolę w społeczeństwie oraz zwiększamy integrację międzypokoleniową.

       

     • Życie Mazurów na kaflach zapisane

     • 8 listopada 2022 r. uczennice klasy IV c, Lena Buniowska i Lidia Kopeć, reprezentowały naszą szkołę w finale projektu pt. „Życie Mazurów na kaflach zapisane” realizowanego przez stowarzyszenie kulturalne „Konik Mazurski”.

      Dziewczęta ponownie odwiedziły siedzibę stowarzyszenia w kętrzyńskim zamku. Na początku odnalazły prace -  swoje oraz pozostałych uczniów klasy, które zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami organizatora zostały zalaminowane i są udostępnione dla gości i turystów odwiedzających „Konika Mazurskiego”. Następnie wykonały swoje kafle, odwzorowując mazurską wieś oraz motywy kwiatowe, a także -  w obecności pana Burmistrza -  ponownie wysłuchały opowieści o codziennym życiu dawnych mieszkańców naszego regionu. Spotkanie zakończyła degustacja pysznego kapuśniaka.

     • Zbiorka karmy dla zwierząt

     • W październiku nasza szkoła przeprowadziła zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Pudwągach. Kolejny raz dzieci i ich rodzice pokazali wielkie serce. Karma oraz zabawki i koce zostały przekazane dla przedstawiciela schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą zbiórkę!!!