• Awans do finału rejonowego

     • 27 października w hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 odbył się turniej Warmińsko- Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w piłkę ręczną dziewcząt rocznik 2007 i młodsze. Do eliminacji powiatowych zgłosiły się trzy zespoły: SP5 Ketrzyn, SP Wilkowo oraz SZP Reszel.Po ciężkim boju drużyna z Reszla zajęła I miejsce, drużyna p. Marioli Kruklis - II miejsce, drużyna z Wilkowa - III miejsce. Pierwsze dwa zespoły awansowały do finału rejonowego SZS Igrzyska Dzieci rocznik 2007 i młodsze.

     • Zamiast pączka lepsza książka

     • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym " Zamiast pączka, lepsza książka", organizowanym przez Księgarnię Tuliszków, z którą współpracujemy już od kilku lat. Zachęcamy wszystkich serdecznie do obejrzenia naszej reklamy kiermaszu taniej książki i działań promujących czytelnictwo.

      Link do strony organizatora: https://www.facebook.com/tuliszkow

     • Sukces piłkarzy

     •  20 października na Stadionie Miejskim przy ulicy Bydgoskiej odbył się turniej rejonowy Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w piłkę nożną chłopców rocznik 2007-2008 "piątki". Wystąpiły zespoły SP 5 Kętrzyn, SP 7 Bartoszyce oraz ZSP Reszel. Bardzo dobrze spisała się drużyna trenera Andrzeja Narwojsza, wygrywając wszystkie spotkania. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Bartoszyc, trzecie miejsce zajęli młodzi piłkarze z Reszla. Pierwsze dwa zespoły awansowały do półfinałów mistrzostw województwa. Gratulacje!

     • Dzień papieski

     • 20.10.2021 r. jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Z tej okazji czwartoklasiści mogli obejrzeć montaż słowno- muzyczny przygotowany przez Koło Teatralne „Antrakt”. Uczniowie mogli posłuchać tekstów o życiu i działalności Wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II. Mimo mijających 43 lat od wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową słowa Jana Pawła II są aktualne dla współcześnie żyjących.

     • Spotkanie online uczniów z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

     • Październik  to miesiąc obfitujący w działania profilaktyczno-wychowawcze
      w kierunku przeciwdziałania przemocy. 2 października jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień bez Przemocy. Zwieńczeniem obchodów tego dnia była organizacja spotkania uczniów klas VI, VII i VIII z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji  w Kętrzynie. Odbyło się ono 20.10.2021 r. Spotkanie prowadzili:  specjalista ds. nieletnich i profilaktyki asp.szt. Monika Danielak  oraz dzielnicowy  sierż. szt. Michał Anczewski.  Ze względu na wejście w życie obostrzeń związanych ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem spotkanie zostało przeprowadzone w systemie zdalnym  z wykorzystaniem platformy Teams.

      Funkcjonariusze omówili pojęcie przemocy psychicznej i fizycznej w odniesieniu do odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podając przykłady z życia, uświadamiali uczniom jak cienka jest granica między nieudanym żartem, głupim dowcipem czy groźbą karalną i jak łatwo z tego powodu popaść w konflikt z prawem. Policjanci poinformowali, że groźby karalne i przemoc są przestępstwami, za które grożą surowe kary. Przypomniano także  obowiązki i prawa uczniów. Wytłumaczono jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz gdzie szukać pomocy. Tematem rozmów były również zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich.

     • Lekcje przedsiębiorczości

     • 19 października uczniowie klas 8 b, 8 d  i 7 a wzięli udział w lekcjach o przedsiębiorczości prowadzonych przez panią Katarzynę Kłosowską. W kolejnych dniach w podobnych lekcjach wezmą udział uczniowie pozostałych klas VII i VIII.

     • Awans do finału rejonowego

     • 19 października drużyna piłki ręcznej w składzie: Amelia Nałysnyk, Maja Bagińska, Aurelia Poniatowska, Joanna Jurkian, Amelia Sajkowska, Weronika Kieszek, Kornelia Markowska, Emilia Mańkowska, Zuzanna Wróbel, Lena Sztejter wywalczyła awans do finału rejonowego SZS Igrzyska Dzieci rocznik 2009 i mł.

      Do eliminacji powiatowych zgłosiły się 3 drużyny: SP 5 Kętrzyn, ZSP Reszel, SP Kruszewiec. Na miejscu okazało się, że SP w Kruszewcu ostatecznie wycofała się z rywalizacji sportowej. Pojedynek z zespołem z Reszla kętrzynianki rozstrzygnęły po 30 minutach gry na swoją korzyść, wynikiem 16:4 i tym samym dwie drużyny z Powiatu Kętrzyńskiego awansowały do finału rejonowego szkolnych rozgrywek sportowych.

      Trenerem szczypiornistek jest p. Daniel Wróbel.

      Gratulujemy!

     • Szachowa Liga Szkolna

     •       16 października 2021r. odbył się drugi z serii Turniej Kętrzyńskiej Szkolnej Ligi Szachowej. Do walki stanęło 25 zawodników w dwóch kategoriach ligowych. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów.

      I liga

      1 miejsce – Mateusz Woźniak

      4 miejsce- Szymon Dunalski

      6 miejsce Karolina Gawerska

      7 miejsce- Ignacy Cwalina

      12 miejsce – Jakub Dubel

      13 miejsce- Szymon Dubel

      15 miejsce – Dawid Kruhlej

      III liga

      1 miejsce- Paweł Marcinkiewicz

      3 miejsce- Maciej Jaskulski

      4 miejsce- Szymon Woźniak

      5 miejsce – Marcel Boczulak

      8 miejsce – Jan Kaczmarczyk

      Wszyscy spisali się na medal i dali z siebie wszystko.  Pojedynki były bardzo wyrównane i niezwykle emocjonujące. Cieszymy się, że do naszego grona co roku dołączają pierwszoklasiści i chętnie grają 

      w turniejach. To oni szczególnie zasługują na brawa. Już w listopadzie czekają nas kolejne emocje!  

       

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

       

     • Zajęcia biblioteczne

     • W minionym tygodniu odbyły się w klasach drugich i trzecich zajęcia biblioteczne „Picturebook – książka dla małego i dorosłego”.

      „Picturebook to nie jest po prostu zbiór luźno ułożonych ilustracji, ale cała historia, w której tekst i obraz są tak samo ważne. Prof. Grzegorz Leszczyński, znawca literatury dziecięcej, powiedział kiedyś, że dorosły myśli słowem, dziecko – obrazem”.

      Tutaj tekst i obraz stoją na równych prawach. Tekst bez obrazu bądź obraz bez tekstu przestaje być czytelny jako całość – te dwa elementy idealnie uzupełniają się nawzajem. Dzięki obrazom z pozoru prosta historia opowiedziana w zaledwie kilkunastu zdaniach, może być bez końca rozwijana przez dziecko i czytającego, staje się także doskonałą okazją do rozmów i dyskusji na różne, czasem bardzo poważne tematy, takie jak tolerancja, przyjaźń, kultura osobista czy odróżnienie dobra od zła. Morał nie przychodzi jednak sam i nie jest wypowiedziany wprost jak w klasycznych bajkach.  Czytelnik sam ma odkryć, co jest prawdziwym sensem historii.

      Podczas lekcji dzieci stworzyły swoje klasowe picturebooki, których motywem przewodnim był kwadrat lub koło.  Mamy nadzieję, że wspólne czytanie i  tworzenie stanie się zachętą do częstszego obcowania z książką.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października w hali MOSiR odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zastępca dyrektora szkoły pan Szymon Januszanis podziękował wszystkim pracownikom za zaangażowanie, pełną pasji pracę, trudy nauczania zdalnego i obdarowywanie uczniów cennymi wskazówkami na całe życie. Serdeczne życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców pani Sylwia Komorowska. Miłym akcentem było wręczenie nagród dyrektora szkoły. Wiązankę artystycznych życzeń złożyli uczniowie przygotowani przez panią Krystynę Klancewicz, panią Ewę Lijkę i pana Sebastiana Bednarczyka.  Nie zabrakło życzeń od Samorządu Uczniowskiego. Ten niezwykły dzień uprzyjemnił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      14 października w kinie "Gwiazda" odbyły się miejskie obchody DEN. Nauczyciele, którzy w ubiegłym roku szkolnym zdobyli kolejny stopień awansu zawodowego, otrzymali specjalne gratulacje. Wśród wyróżnionych nagrodą burmistrza miasta nie zabrakło nauczycieli naszej szkoły.

     • WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ

     • 13 października w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Do zaszczytnej roli przedstawiciela młodzieży w Radzie kandydowało sześciu uczniów: Kinga Ciborska, Agnieszka Domurad, Antoni Jowsa, Karol Sobiecki, Amelia Wieliczko oraz Izabela Zborowska

      Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Julia Dwulat (przewodnicząca), Zuzanna Skórka i Julia Wasilewska. Oliwia Obolewicz reprezentowała nasz okręg wyborczy w Urzędzie Miasta.  Upoważnionych do głosowania było dziewięćdziesięciu pięciu uczniów, głosy oddało osiemdziesięciu sześciu z nich.

      Naszymi przedstawicielami do Młodzieżowej Rady Miejskiej zostali Kinga Ciborska i Antoni Jowsa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów, radości i satysfakcji płynącej z pracy na rzecz społeczeństwa.

      Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę włożoną w zorganizowanie wyborów w naszej szkole.

       

      Agnieszka Gałęzowska

     • Spełniając marzenia

     • Nauczyciel - brzmi dumnie. Za każdym razem, kiedy jako dziecko, myślałam o tym zawodzie, napełniała mnie ekscytacja. Dziś spełniam marzenia swoich uczennic. Choć na jedną lekcję chciały zamienić się miejscami. Zadbały o dyscyplinę (używając naszego klasowego systemu motywacyjnego w aplikacji ClassDojo), karty pracy, materiały oraz uśmiech na twarzach uczniów. Karolina i Zuzia poprowadziły edukację techniczną, Hania edukację matematyczną.

      Zobaczcie jak świetnie im poszło.

      Spełniajmy marzenia, tak niewiele potrzeba do szczęścia.

                                                                                                         Katarzyna Ciborska

     • Wycieczka klas piatych

     • 13 października uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczce do Olsztyna. Obejrzeli ciekawy seans w planetarium, nie zabrakło też chwili relaksu w parku trampolin. To był udany wyjazd!

     • Sobotniki

     • 9 października odbyło się kolejne spotkanie podopiecznych Stowarzyszenia Sobotniki. Nasz dzień tradycyjnie zaczęliśmy od samodzielnie przygotowanego śniadania. Z pełnymi brzuchami mogliśmy uczestniczyć w grach i zabawach integrujących naszą grupę. Głównym punktem były pierwsze zajęcia aerobiku. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali polecenia Pani instruktor - Dagmary Wrzeszcz-Kowalczyk. Ćwiczenia i tańce przy muzyce wprawiły wszystkich w bardzo dobry nastrój. Żeby odzyskać siły i naładować baterie po ćwiczeniach, przygotowaliśmy świeży sok owocowy oraz koktajl truskawkowo - bananowy. Na każdego czekała również słodka niespodzianka. Sobota minęła nam w bardzo miłej atmosferze. Zapraszamy do galerii.

      Projekt sfinansowany z dotacji Starostwa Powiatowego w Kętrzynie

     • WF Z AWF - aktywny powrót do szkoły!

     •  

           Od 13 września nasza szkoła bierze udział w programie WF Z AWF. We współpracy

      z Ministerstwem Edukacji i Nauki i  Akademią Wychowania Fizycznego organizujemy zajęcia sportowe na terenie naszej placówki. Łącznie powstały cztery grupy, które dwa razy

      w tygodniu uczestniczą w ciekawych zajęciach rozwijających ich sprawność.

      Celem naszych spotkań jest poprawa kondycji fizycznej po okresie hipokinezji, izolacji społecznej i przeciwdziałanie skutkom zdrowotnym COVID- 19 w czasie epidemii

      SARS- CoV-2.  

           Dzieci poddane zostały różnym testom sprawnościowym. Dzięki ciekawym zajęciom mają możliwość poprawić własne wyniki, rozwijać sportowe umiejętności i zdrowo rywalizować

       z rówieśnikami. Ćwiczenia połączone z zabawą z pewnością pozytywnie wpłyną na ich rozwój.         

       

       

                                                                                   Ewelina Chałkowska- Dwulat, Joanna Pyra

     • Wręczenie nagród laureatom miejskich konkursów

     • 11 października w kinie "Gwiazda" wręczono nagrody laureatom miejskich konkursów literackich.

      W konkursie wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida wyróżnienia otrzymały Izabela Zborowska i Agnieszka Domurad.

      W konkursie recytatorskim poezji Norwida wyróżnienia przypadły Marcelinie Wernickiej, Oliwii Obolewicz i Antoniemu Jowsa.

      W konkursie ortograficznym I miejsca w swoich kategoriach wiekowych zajęli Antoni Jowsa i Katarzyna Deszczyńska, a III miejsca: Maria Bereda, Weronika Kowalewska i Natasza Staruk.

      Nagrody naszym uczniom wręczył zastępca burmistrza p. Maciej Wróbel.

     • Sukcesy piłkarskie

     • Ostatnie dni obfitowały w turnieje piłki nożnej z udziałej uczniów naszej szkoły.

      1 października chłopcy z rocznika 2007 zajęli II miejsce i awansowali do półfinałów województwa turnieju "Moje Boisko Orlik 2012".

      5 października ich młodsi koledzy z rocznika 2009 zajęli III miejsce w finale powiatowym  zorganizowanym przez Szkolny Związek Sportowy.

      Dzień później piłkarze z rocznika 2007 w tym samym turnieju zajęli I miejsce i awansowali do finałów rejonowych.

      6 października chłopcy z rocznika 2007 zajęli III miejsce w półfinale województwa turnieju "Moje Boisko Orlik 2012", tym samym zajmując miejsca 5-6 w województwie. Dwóch piłkarzy z klasy VIII b: Szymon Przytuła i Adam Warno zostali powołani do kadry województwa. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za rozwój ich karier!

       

      trener Andrzej Narwojsz

     • ŚWIĘTO DRZEWA W NASZEJ SZKOLE

     • Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy to święto 10 października. To okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie.

      W tym roku uczniowie klasy III a podczas lekcji bibliotecznej dowiedzieli się, że drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen oraz dostarczają cenny surowiec. Wykonywali piękne prace plastyczne „Jesienne drzewo”.Na zakończeniezajęćcała klasa, ze zgromadzonych darów jesieni (liści, kasztanów, żołędzi, gałęzi, szyszek, owoców), stworzyła obraz drzewa.

      Zajęcia odbywały się w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” do którego przystąpiła Nasza Szkoła.

     • VII edycja Paraolimpiady

     • 7 października w kętrzyńskiej hali MOSiR odbyła się VII edycja Paraolimpiady pod hasłem ,,Sport to siła, to jest  moc. Razem bądźmy więc co rok”. Organizatorem był kętrzyński Warsztat Terapii Zajęciowej.

      13 drużyn - 198 zawodników, zmierzyło się w konkurencjach sportowych tj.: rzut piłką lekarską, rzuty osobiste do kosza, rzuty woreczkiem do obręczy, warcaby, slalom z piłką, dart, boccia. Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro uczniów, którzy dzielnie rywalizowali z dużo starszymi uczestnikami. Najważniejszy tego dnia był uśmiech i dobra zabawa. Każdy był zwycięzcą, bez względu na wynik.

      Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a drużyna puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową. Po sportowych zmaganiach organizator zadbał o poczęstunek, który pozwolił zregenerować utracone siły.

       

      Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie, a kibicom za gorący doping.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok

       

       Ze sportowym pozdrowieniem opiekunowie: Aneta Machniewska, Natalia Mackiewicz, Bartosz Machniewski

     • SP 5 Kętrzyn zdobywa tytuł vicemistrzyń województwa warmińsko-mazurskiego

     • 07.10.2021 w Nidzicy odbył się finał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt (igrzyska dzieci, rocznik 2009 i mł. "Moje Boisko Orlik 2012"). Udział w finale wojewódzkim zagwarantowały sobie zespoły z Kętrzyna, Bartoszyc, Reszla, Ostródy i Nidzicy. System rozgrywek to "każdy z każdym" 2x7 minut gry.

      Wyniki zawodów zespołu z Kętrzyna: Kętrzyn-Bartoszyce 4:9 Kętrzyn-Nidzica 11:2 Kętrzyn-Ostróda 8:2 Kętrzyn-Reszel 6:3 Bilans zawodów to jedna porażka i 3 zwycięstwa, które złożyły się na sukces sportowy naszej reprezentacji szkoły. Warto wspomnieć, że po trudnym okresie izolacji w domach z powodu COVID-19 udało nam się odbudować zespół motorycznie i mentalnie. Jako trener zdaję sobie sprawę, że jeszcze dużo pracy przed zespołem w rozpoczętym nowym "trudnym" roku szkolnym 2021/2022. Mam nadzieję, że sukces ten jeszcze bardziej zmotywuje dziewczęta do ciężkiej pracy na treningu i zmotywuje wszystkich do wspólnego podnoszenia umiejętności gry w piłkę ręczną. Dziś świętujemy zdobycie srebrnych medali.  Gratulacje dziewczyny!

       

      Klasyfikacja końcowa: 1. SP Bartoszyce 2. SP 5 Kętrzyn 3. SP Ostróda 4. ZSP Reszel 5. SP Nidzica

       

      Daniel Wróbel

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.