• Ślubujemy

     • 31 października 2023 roku siedemdziesięciu trzech pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów naszej szkoły. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej w obecności pani dyrektor, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i pana pedagoga. Dzieci przebrane za kotki zaśpiewały piosenki, wykonały wspaniały taniec, popisały się wiedzą i umiejętnościami potrzebnymi w codziennym życiu w szkole. Niezwykle ważnym elementem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły, symboliczne „obcięcie ogonków” oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i upominki. Cała uroczystość została uwieczniona przez panią fotograf na pamiątkowych zdjęciach . Na zakończenie uczniowie ze swoimi paniami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. To był bardzo udany dzień, który na długo zagości w pamięci. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów!

     • Sport w duchu fair play

     • 30 października młodzież z naszej szkoły odebrała nagrody za konkurs plastyczny pt. „Sport w duchu fair play”. Agata Radziwoniuk klasa 7a - II miejsce Franciszek Smykowski klasa 6c - III miejsce Wyróżnienia otrzymali: Nina Kozakiewicz klasa 7a, Zofia Sapieha klasa 7b, Jakub Dubel klasa 5a, Zuzanna Pakosz klasa 7c, Zuzanna Kuffel klasa 5a, Lena Lewkowicz klasa 5c. Do konkursu przygotowała ich pani Dorota Arszułowicz. Gratulujemy!

     • Wolontariusze na cmentarzu

     • W sobotę, 28 października, wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedzili cmentarz komunalny i cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Kętrzynie, który mieści się przy ul. Kasztanowej. Wolontariusze posprzątali groby oraz zapalili znicze. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

     • Wycieczka do młyna

     • W ramach lekcji edukacji przyrodniczej uczniowie klas III poznają rodzaje zbóż, tego jaka z nich powstaje mąka, a następnie chleb i inne wyroby zbożowe. Aby urozmaicić lekcje dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami 26.10.2023r. udały się do „Młynomagu” czyli młyna w Młynie Grodzkim koło Reszla.Na miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki zobaczyli przepiękny budynek młyna i poznali współwłaścicielkę panią Joannę Myszkowską i jej męża pana Krzysztofa Myszkowskiego, którzy nas oprowadzali i gościli w młynie. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje zbóż. Dowiedzieli się jakie mąki z nich powstają i czym się różnią między sobą. Mogli je dotknąć i zobaczyć sposób ich produkcji. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie młyna, obserwowanie starych maszyn, które nadal prężnie działają, a także zrzutu zboża w punkcie przyjęcia do młyna. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy oraz po kilogramie mąki reszelskiej wyrabianej w młynie.

     • Koncert muzyczny

     • 27 października uczniowie klas I-III po raz kolejny wzięli udział w lekcji muzycznej. Tym razem aktorzy klas 2a i 2b opowiedzieli o przygodach nutek, które zostały porwane z Królestwa Muzyki przez Czarnoksiężnika do Królestwa Hałasu i Bałaganu. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role w rytmach muzyki wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

      Koncert zakończył się konkursem wiedzy o muzyce, w którym brali udział uczniowie: Nikola Chylak 2b, Antoni Czech 2a, Antoni Zalewski 2a. Zwycięzcą okazał się Aleksander Zalewski. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert.

     • Kortosfera opanowana przez pierwszaki

     • 26 i 27 października pierwszaki wybrały się na pierwszą szkolną wycieczkę. Trzeba przyznać, że w bardzo magiczne i fascynujące miejsce. Odwiedziły Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie - ,,Kortosfera”.

      Dzieci poczuły się tam jak prawdziwi naukowcy. W laboratoriach  Kortosfery miały niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli chemika, mikrobiologa i technologa żywności.     

      W laboratorium biologiczno-chemicznym czekały na nie doświadczenia o zróżnicowanym stopniu trudności. Podczas zajęć wykonały doświadczenia z naturalnymi i syntetycznymi wskaźnikami pH, zbadały odczyn różnych substancji chemicznych, przeprowadziły doświadczenia z suchym lodem, samodzielnie wyprodukowały wodór oraz zgłębiały reakcje utleniania i redukcji. W laboratorium żywności zobaczyły niewidoczny gołym okiem świat mikroskopijnych kucharzy! Wykonały preparaty wymazowe z jamy ustnej barwione zaawansowanymi metodami mikrobiologicznymi, tak by następnie móc zaobserwować pod mikroskopem komórki nabłonka jamy ustnej i zasiedlające go drobnoustroje, przeprowadziły testy badające właściwości biochemiczne drożdży piekarniczych oraz wykryły związki chemiczne w różnorodnych produktach spożywczych – możliwe do trawienia dzięki dobrym mikroorganizmom zasiedlającym przewód pokarmowy człowieka.

      Po przygodzie w laboratorium czekały na nie 4 wystawy tematyczne: młodzi odkrywcy kosmosu, jak wyżywić przyszłość, laboratorium wysokich energii, człowiek istota jedząca, sieję więc jestem.

      Kortosfera to nowy punkt edukacyjny na mapie Olsztyna. Warto tu zajrzeć. Oto obrazy widziane okiem fotografa. Zapraszamy do galerii.

     • Październik - miesiącem przeciwdziałania przemocy.

     • Październik obfitował w działania i inicjatywy w zakresie przeciwdziałania przemocy. 2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.  Klasy I-III brały udział
      w konkursie plastycznym na temat „Przemoc niejedno ma imię”. Laureatami konkursu zostali:
      I miejsce – klasa 3b wych. Pani Małgorzata Kowalska, II miejsce – klasa 1b wych. Pani Krystyna Szulc oraz klasa 2d wych. Pani Ewa Lijka. Nagrody rzeczowe oraz słodkie niespodzianki ufundowała Szkolna Rada Rodziców.

      W dniu 25 października klasy: ósma i siódme uczestniczyli w spotkaniach prowadzonych przez funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji:  Specjalistę ds. nieletnich i patologii  asp. szt. Monikę Danielak, Rzecznika Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie st. asp. Ewelinę Piaścik, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego mł.asp. Kamila Dudyńskiego i st. sierż. Adama Krasowskiego. Tematyka spotkań dotyczyła zagrożeń związanych z zażywaniem substancji zabronionych, właściwych zachowań w świecie wirtualnym i względem innych oraz konsekwencji prawnych za popełnione czyny karalne. Podczas zajęć poruszono zagadnienia związane z odpowiedzialnością osób nieletnich w związku z demoralizacją i czynami karalnymi popełnianymi przez te osoby. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z eksperymentowaniem ze środkami psychoaktywnymi, papierosami i innymi używkami, które stanowią przejaw demoralizacji osób nieletnich. Policjanci zwrócili uwagę na cyberprzemoc
      i niewłaściwe zachowania w sieci, w tym mowę nienawiści i hejt, wskazując na możliwe niepożądane skutki tych zachowań. Funkcjonariusze apelowali do młodzieży o reagowanie na przemoc, jeśli są jej świadkami i zgłaszanie niepokojących zachowań innych uczniów wychowawcom, pedagogom, rodzicom lub innym zaufanym osobom celem zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i ich niepożądanym skutkom. Uczniowie dowiedzieli się również jakie środki wychowawcze stosuje sąd wobec nieletnich i jakie konsekwencje dla przyszłych wyborów życiowych, dotyczących np. starania się o pracę, mogą mieć błędy popełnione za młodu, gdy się wchodzi w konflikt z prawem.

     • Zajęcia relaksacyjne

     • 25 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych i opanowywali trudną sztukę samouspokajania się w obliczu trudnych sytuacji, odnajdywali poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Poznali wymagający nawyk skupiania się na oddechu. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli chwilę na odprężenie oraz regenerację przy relaksującej muzyce.

     • Wycieczka klas czwartych

     • Dnia 25 października uczniowie klas czwartych wyruszyli na wycieczkę szkolną do Olsztyna. Celem podróży było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Tu zaproszono nas na seans filmowy pt.:” Ziemia, Księżyc, Słońce”, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Pod kopułą mieliśmy wrażenie, że patrzymy bezpośrednio w niebo, a efekty wizualne i dźwiękowe potęgowały przeżycia dzieci i rozbudziły zainteresowanie astronomią. Dzieci poznały odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Jak zmieniają się pory roku? Dlaczego Słońce świeci? Jak działa Księżyc? W prosty i zabawny sposób przedstawiono nam podstawowe zjawiska, które można zaobserwować na dziennym i nocnym niebie.

      Z Planetarium w dobrych humorach udaliśmy się do Obserwatorium, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej lekcji o meteorytach, zobaczyliśmy przyrządy, którymi posługiwali się dawni astronomowie, a także zapoznaliśmy się z kolekcją różnych zegarów oraz działaniem teleskopu. Na koniec wspięliśmy się na dach wysokiego budynku Obserwatorium, skąd rozciągał się cudowny widok na cały Olsztyn. Tego dnia nawet deszczowa pogoda nie popsuła naszych nastrojów.

     • Dzień Agenta

     • Cute Agent „Dzień Agenta” to pierwsze zadanie klasy 1a w ramach międzynarodowego projektu eTwinning Fun Days at School . 

      Celem projektu jest uczczenie WYJĄTKOWYCH DNI. Kreatywne i nietuzinkowe celebrowanie umożliwi poznanie różnych kultur i tradycji. Fascynujące jest gdy dzieciaki z Kętrzyna mogą świętować u boku uczniów z  Macedonii Turcji, Rumunii, Bułgarii czy  Serbii.

      Dziś pierwszaki zamieniły się w Agentów. W rozwiązaniu zagadek musiały wykazać się sprytem, szybkością oraz umiejętnością współpracy. Uczniowie wykonywali zadania przygotowane przez swoim partnerów projektowych.

     • WARSZTATY PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH

     • W dniach 20-21.10.2023 r uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w zajęciach
      integracyjnych oraz warsztatach edukacyjno-terapeutycznych w zakresie profilaktyki
      uzależnień behawioralnych połączonych z nocowaniem w szkole. Zajęcia przeprowadzone
      zostały przez wychowawcę i pedagoga szkolnego Witolda Jałoszewskiego oraz nauczyciela techniki Jacka Fąderskiego. Podczas zajęć warsztatowych realizowano treści programu profilaktyczno-edukacyjnego w zakresie zapobiegania uzależnieniu od kompulsywnego używania Internetu „Złapany w sieć”.
      Zajęcia rozpoczęły się w piątek o godz. 17.00 i zakończyły się w sobotę o godz. 10.00.
      Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach integrujących zespół klasowy oraz
      z zaangażowaniem pracowali podczas zajęć warsztatowych. Wspólne nocowanie było
      źródłem doskonałej rozrywki i integracji. 

     • Wybory do MRM

     • 18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej II kadencji. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie, którzy ukończyli 13 lat i zamieszkują na terenie Kętrzyna.

      Chęć startu wyraziło 3 kandydatów. Członkowie komisji: Kacper Trypucki, Wiktoria Dudzik i Maja Piechna pod czujnym okiem Pani Dajany Kos skrupulatnie podliczyli wszystkie oddane głosy. Najwięcej otrzymali uczniowie klasy VIII a: Natasza Staruk i Wiktor Sulej.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Język angielski inaczej

     • W dniach 16 i 17 października 2023 r. uczniowie klas I i II uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone online przez native speakera, współpracującego ze szkołą językową Tutlo, a tematem przewodnim były zwierzęta. Warsztaty miały na celu przełamywanie komunikacyjnych barier językowych poprzez kontakt z żywym językiem oraz poznanie innych akcentów niż znanych z lekcji, czy nagrań do podręczników. Dzieci świetnie sobie poradziły na lekcji wchodząc w bezpośrednią interakcję z prowadzącym native speakerem, a niektóre zaimponowały znajomością słownictwa dotyczącego zwierząt. W ramach programu uczniowie mieli również możliwość odbycia trzech indywidualnych darmowych lekcji w domu.

     • Paraolimpiada

     • 12 pażdziernika w kętrzyńskiej hali MOSiR odbyła się IX edycja Paraolimpiady pod hasłem
      ,,Sport to siła, to jest  moc. Razem bądźmy więc co rok”. Organizatorem był kętrzyński
      Warsztat Terapii Zajęciowej. 250 uczestników z 17 ośrodków naszego województwa
      zmierzyło się w różnych konkurencjach sportowych. Naszą szkołę reprezentowało
      piętnaścioro uczniów, którzy dzielnie rywalizowali z dużo starszymi uczestnikami.
      Najważniejszy tego dnia był uśmiech i dobra zabawa. Każdy z uczestników Paraolimpiady był
      zwycięzcą, bez względu na wynik. Uczeń Aleksander Patecki z klasy 3b zdobył złoty medal w konkurencji ,,rzut woreczkiem do celu”. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał medal upamiętniający zmagania sportowe, a
      drużyna puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie, a kibicom za gorący doping. Należą się Wam ogromne brawa. Dziękujemy również organizatorom za cudowną atmosferę.

     • Laboratorium Przyszłości

     • #LaboratoriaPrzyszłości

      Od początku roku szkolnego na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie 2D uczyli się programowania z robotem Photon. Robot wyposażony jest w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła oraz mierzyć odległość. Dzięki aplikacji udostępnionej na tablecie każdy mógł sterować robotem używając prostych instrukcji. W ten sposób uczniowie ćwiczyli wyobraźnię przestrzenną, algorytmikę, planowali i przewidywali kroki Photona.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Prace Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęły się od
      zorganizowania wyborów w naszej szkole. Zebraliśmy 43 kandydatów. Wybory przebiegały w
      dniach od 22.09 do 23.09. 2023r.
      W skład SU  weszło 11 uczniów:
      1. Natasza Staruk
      2. Blanka Stunżo
      3. Hubert Wieliczko
      4. Kacper Trypucki
      5. Sambor Rymsza
      6. Szymon Dubel
      7. Filip Czyżewski
      8. Lena Janta
      9. Dorota Krumplewska
      10. Agata Bednarowska
      11. Piotr Krutul
      Bardzo gratulujemy, życzymy owocnej pracy i inwencji twórczej.
      Przewodniczącym SU została Natasza Staruk, a zastępcą Hubert Wieliczko.
      Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostali nauczyciele: Marzena Pniewska- Hałuszka i
      Katarzyna Mikotowicz.Wybory do Samorządu UczniowskiegoPrace Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęły się odzorganizowania wyborów w naszej szkole. Zebraliśmy 43 kandydatów. Wybory przebiegały wdniach od 22.09 do 23.09. 2023r.W skład weszło 11 uczniów:1. Natasza Staruk2. Blanka Stunżo3. Hubert Wieliczko4. Kacper Trypucki5. Sambor Rymsza6. Szymon Dubel7. Filip Czyżewski8. Lena Janta9. Dorota Krumplewska10. Agata Bednarowska11. Piotr KrutulBardzo gratulujemy, życzymy owocnej pracy i inwencji twórczej.Przewodniczącym SU została Natasza Staruk, a zastępcą Hubert Wieliczko.Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostali nauczyciele: Marzena Pniewska- Hałuszka iKatarzyna Mikotowicz.

     • PAŹDZIERNIKOWE ZMAGANIA SZACHOWE!

     • 7 października wystartowała kolejna Szachowa Liga Szkolna. Naszą szkołę reprezentowało 14 zawodników. Wyniki prezentują się następująco:

      Liga I:

      3 miejsce - Paweł Marcinkiewicz

      9 miejsce - Szymon Dunalski

      10 miejsce - Karolina Gawerska

      15 miejsce – Jakub Dubel

      17 miejsce – Maksymilian Jaskólski

       

      Liga II:

      1 miejsce - Oliwier Jackiewicz

      14 miejsce - Sambor Rymsza

      19 miejsce - Borys Barna

       

      Liga III:

      3 miejsce – Tymoteusz Iwaniuk

      7 miejsce – Hubert Bierżyński

      8 miejsce – Michalina Brzezińska

      11 miejsce - Wojciech Kondej

      13 miejsce – Mateusz Heyer

      14 miejsce – Jakub Kowalski

      Dziękujemy wszystkim za wspaniałą grę. Każdy z naszych zawodników spisał się na medal

       i dał z siebie 100 %.  Do zobaczenia w listopadzie!

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30