• KONKURS PLASTYCZNY „MOJA WĘDKARSKA PRZYGODA” ROZSTRZYGNIĘTY!

     • Dnia 05.04.2024r. w Urzędzie Miasta Kętrzyn odbyło się uroczyste wręczanie nagród laureatom konkursu plastycznego „Moja wędkarska przygoda”, zorganizowanego przez Koło PZW Mazury & Szkółka Wędkarska Mazurskie Okonki pod patronatem Zastępcy Burmistrza Miasta Kętrzyn - Karola Lizurej.

           Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi pozytywnymi aspektami wędkowania, przede wszystkim sposobem spędzania wolnego czasu, możliwościami wyciszenia, zredukowania stresu, relaksem, przygodą.

           Na konkurs wpłynęło 70 prac z kętrzyńskich szkól podstawowych.

       

      W kategorii klas IV-VIII nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca:

      II miejsce – Agata Radziwoniuk – kl. VII A

      III miejsce – Małgorzata Krutul – kl. VII C

       

      Wyróżnienia otrzymali:

      Magdalena Kowalska kl. VII B, Malwina Krzykanowska kl. VI C, Laura Dymek kl. V A,

      Lena Buniowska kl. V C.

       

           Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłych konkursach.

     • Dzień autyzmu

     • W ramach obchodów Dnia Autyzmu specjaliści i nauczyciele współorganizujacy proces kszatłcenia z naszej szkoły, zaprosili kętrzyńską społeczność do kina Gwiazda na niezwykłe przedstawienie. Specjalnymi gośćmi były władze miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, Warsztat Terapii Zajeciowej, a także dzieci z kętrzyńskich przedszkoli oraz uczniowie klas pierwszych. Przedstawienie nauczycieli z SP5 "Każdy inny, wszyscy równi", nie tylko bawiło, ale także edukowało, promując świadomość na temat autyzmu. Najmłodsi goście zaprezentowali swoje talenty i zaangażowanie w pięknych występach artystycznych. Ich udział dodatkowo podkreślił znaczenie integracji i wspólnoty w promowaniu zrozumienia dla osób z autyzmem.

      Po zakończeniu przedstawienia, uczestnicy przenieśli się na plac przed Ratuszem, gdzie odbyła się symboliczna ceremonia. Wspólnie posadzono niebieskie bratki, wypuszczono bańki mydlane i race dymne, a następnie wszyscy zebrani zaśpiewali piosenkę "Zaświeć się na niebiesko".

      Tego dnia budynek naszej szkoły również przyjął niebieskie barwy. Piękne kwiaty i parasole dodały uroczystego charakteru.

      Organizacja takich wydarzeń nie tylko promuje integrację społeczną, ale także buduje świadomość i zrozumienie dla osób z autyzmem.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w obchody tego święta. Zapraszamy za rok.

     • Angielski jest fun-tastyczny

     • Klasy I i II uczestniczą w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Angielski jest fun-tastyczny. Celem projektu jest przede wszystkim uatrakcyjnienie nauczania języka angielskiego, co pociąga za sobą zwiększenie motywacji dzieci do nauki i budowanie pozytywnych relacji z tym językiem.

      Zrealizowaliśmy już kilka projektowych zadań, m. in. stworzyliśmy słowniczki obrazkowe ze słownictwem poznanym w tym roku szkolnym, które służą nam podczas lekcji i powtórek, wykonaliśmy królewską koronę i przy okazji poznaliśmy brytyjską rodzinę królewską, napisaliśmy też książkę o sobie

     • Scottie Go! Edu

     • Nasi uczniowie rozwijają się jako przyszli programiści dzięki Scottie Go! Edu – grze edukacyjnej z interaktywnym kursem programowania.  Podczas zajęć zdobywają wiedzę z zakresu programowania oraz opanowują podstawowe pojęcia programistyczne, takie jak instrukcje proste i złożone, parametry, pętle, instrukcje warunkowe, zmienne i funkcje.

      Zakup pięciu zestawów gry był możliwy dzięki wsparciu programu Laboratoria Przyszłości – inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

      #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości

     • Warsztaty wielkanocne w kl. III b

     •       Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. 22 marca w kl. III b odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy panią, która pokazała, jak wykonać pisanki inne niż w wszystkie.  Tym razem jajeczka uczniowie ozdabiali techniką  decoupage.  Kolejnym etapem było wykonanie wielkanocnego stroika, co dało możliwość uczniom artystycznego i kreatywnego  wykazania się.  Z pewnością te  przepiękne prace będą zdobiły wielkanocne stoły.                    

                                                                                                          M. Kowalska

      A oto, krótka fotorelacja.

     • Spotkanie z muzyką poważną

     • Dnia 25 marca odbyło się kolejne spotkanie z muzyką poważną. Uczniowie poznali  nowe pojęcia muzyczne. Dyrygent, którego zadaniem jest kierowanie zespołem muzycznym podczas koncertów, orkiestrą dętą, symfoniczną. Do dyrygowania orkiestrą używa batuty – drewnianej cienkiej pałeczki, a ubrany jest w czarny frak. Dzieci z ogromną ochotą wcieliły się w role muzyków orkiestry dętej kierowanej przez dyrygenta. Spotkanie zakończył konkurs  wiedzy o muzyce. 1 miejsce zajęła Martyna Lis z klasy 2a, 2 miejsce Ryszard Kowalczyk również z klasy 2 a, natomiast 3 miejsce Zlata Yefremova z klasy 2 b. Do zobaczenia na kolejnej lekcji muzycznej!

     • Konkurs piosenki "Na dobre i na złe"

     •  Dnia 23.03.2024 w olsztyńskiej Auli im. Anny Wasilewskiej odbył się konkurs piosenki Na dobre i na złe, w którym to swe umiejętności wokalne zaprezentowały nasze uczennice z klasy IIIa. Iga Baluta i Iga Ćwik przeszły wstępne eliminacje online i dostały się do finału tego konkursu. Poziom konkursu był dosyć wysoki, spośród 157 zgłoszonych osób tylko 50 zaśpiewało w finale. Iga Baluta wyśpiewała wyróżnienie, dyplom i statuetkę, natomiast Iga Ćwik dyplom za udział i nagrodę pocieszenia. Serdecznie gratulujemy występów i życzymy dalszych sukcesów na scenie

     • "Oddech jest super, jest moją siłą”

     • Nasza szkoła w dniach 18-22 marca brała udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności
      "Oddech jest super, jest moją siłą”, którego głównym organizatorem jest Fundacja Uważność –
      Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo. W wydarzeniu udział brały chętne klasy oraz nauczyciele. Celem
      tego przedsięwzięcia było promowanie uważności dla dzieci. Nauczyciele byli zachęcani do niestawiania ocen, niezadawania prac domowych oraz rezygnacji z kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych. W klasach 1-3 p. Dajana Kos i p. Ewelina Grymuza przeprowadziły z uczniami krótkie zajęcia dotyczące uważności. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach ruchowych oraz ćwiczeniach relaksacyjnych.

     • Pierwszy dzień wiosny!

     • 21 marca  dzieci z klas 1-3 spędziły pierwszy dzień wiosny w sposób niezwykle kreatywny i edukacyjny, pełen zabawy i odkryć.

      Rozpoczęliśmy dzień od ekscytującej aktywności - sensorycznego toru przeszkód. Dzieci miały okazję wykorzystać swoje zmysły, by pokonywać różnorodne przeszkody, co pozwoliło im nie tylko na rozwijanie zdolności motorycznych, ale także na odkrywanie nowych doznań zmysłowych.

      Po takiej aktywności nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i zdrowy posiłek. Dzieci miały okazję przygotować wiosenne kanapki, korzystając z różnorodnych warzyw i zieleniny, co nie tylko uczyło ich zdrowych nawyków żywieniowych.

      Następnie przyszła pora na sianie rzeżuchy. Dzieci z wielkim zapałem zajęły się tym zadaniem, ucząc się o procesie wzrostu roślin i odpowiedzialności za pielęgnację małych sadzonek.

      Później udaliśmy się do sali doświadczania świata, gdzie dzieci mogły eksperymentować, odkrywać i uczyć się poprzez interaktywne doświadczenia. Od eksperymentów z wodą po zabawy z magnesami, każde dziecko miało okazję poszerzyć swoją wiedzę i zrozumienie otaczającego świata.

       Jednym z punktów były również odwiedziny w sali karaoke,tam pod czujnym okiem pani Ewy śpiewaliśmy najgorętszy hit sezonu 

      ,, Jestem Twoją bajką".

      Na koniec czekała na na dzieci kolejna fascynująca aktywność - malowanie ogromnego portretu Pani Wiosny. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały nad stworzeniem wyjątkowego dzieła sztuki, wyrażając swoją wyobraźnię i radość z nadejścia wiosny.

      Pierwszy dzień wiosny w klasach 1-3 okazał się niezwykle inspirujący i edukacyjny. Dzieci miały okazję nie tylko bawić się i eksplorować, ale także uczyć się poprzez praktyczne doświadczenia i interaktywne aktywności. Ten wspaniały dzień pełen był uśmiechów, radości i odkryć, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych najmłodszych uczniów.

     • V Szkolny Przegląd Przedstawień Profilaktycznych

     • 21 marca 2024 r. odbył się V Szkolny Przegląd Przedstawień Profilaktycznych pt. ,,Żyję aktywnie ,zdrowo i bezpiecznie ” dla klas IV - V i VI – VII. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Ryszard Niedziółka oraz Rada Rodziców . Uczniowie przygotowali ciekawe przedstawienia. Treść spektakli przedstawianych przez uczniów była związana z szeroko rozumianą problematyką uzależnień, przemocy rówieśniczej oraz promowały zdrowy styl życia.

       

      W kategorii klas IV – V:

      I miejsce zajęła klasa V a

      (wychowawca Pani Dorota Malinowska).

      II miejsce zajęła klasa  IV a

      ( wychowawca Pani Joanna Widuto).

      W kategorii klas VI – VII:

      I miejsce zajęła klasa VI b

      ( wychowawca Pan Witold Jałoszewski).

      II miejsce zajęła klasa VI a

      (wychowawca Pani Dorota Arszułowicz).

      Nagrodzone klasy otrzymały bony na dofinansowanie wycieczki klasowej i  na wyjście integracyjne z okazji Dnia Dziecka.

      Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Kętrzyn przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rada Rodziców. Dziękujemy!

       Gratulujemy zwycięzcom!

     • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki

     • Solidaryzujemy się z chorymi z Zespołem Downa. Celem jest podniesienie świadomości na temat
      życia i potrzeb osób z trisomią. Dzień wiosny 21 marca nawiązuje do obecności u osób z Zespołem
      Downa dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Chcemy pokazać
      akceptację i zrozumienie. Dajemy czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. W naszej szkole
      jest to święto radosne i wkładamy skarpetki nie do pary.

      Samorząd Uczniowski

     • Kangur Matematyczny

     • 21 marca 2024 r. odbył się międzynarodowy konkurs Kangur Matematyczny. W naszej szkole do zmagań z królową nauk przystąpiło 55 uczniów. Rozwiązywali oni zadania w czterech kategoriach wiekowych - żaczek (kl. 2), maluch (kl.3 i 4), beniamin (kl.5 i 6) oraz kadet (kl.7 i 8). Każdy uczeń otrzymał upominek - układankę. Czekamy na wyniki.

     • Wizyta w wielkanocnym kurniku.

     • 19 marca klasy 1a i 2a odwiedziły Farmę Odkrywców w Konitach. Przygoda rozpoczęła się od twórczego zadania – wykonania jajka techniką decoupage. Sił do pracy dodały dzieciom pyszne gofry i ciepłe kakao. Kolejnym zadaniem było sprawdzenie, co dzieje się przed Wielkanocą w prawdziwym wiejskim kurniku. Tam zbierały jajka i wyściełały słomą kurze grzędy.
                   Po drodze do kurnika odwiedziły inne zwierzęta mieszkające na farmie. Zajrzały do krów emerytek, karmiły kozy i króliki. Warto wspomnieć o przyjaznych psach, które towarzyszyły uczniom podczas całej wizyty. Ognisko i pieczenie kiełbasek to była dobra chwila na ogrzanie i pokrzepienie.
                  Wata cukrowa - miły akcent, który zakończył wizytę na wsi. Jednak, by ją zjeść chętne dzieci musiały poszukać składników do niej w zbożu.
                  Uczniowie wyjeżdżali zadowoleni, że mogli poznać prawdziwe wiejskie gospodarstwo, obejrzeć niezbędne w nim maszyny oraz karmić i oglądać mieszkające tam zwierzęta.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30