• Kiermasz świąteczny

     • 15 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza i Stowarzyszenie Sobotniki. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele miło nas zaskoczyli swoją obecnością, zakupując pięknie udekorowane pierniczki, stroiki, własnoręcznie wykonane  kartki świąteczne,  aniołki, breloki i wiele niepowtarzalnych bożonarodzeniowych ozdób.  Szkolny Klub Wolontariusza uzbierał  616 zł – kwota  zostanie przekazana na jego działalność. Natomiast  Stowarzyszenie Sobotniki, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych zebrało 1026 zł. Bardzo serdecznie  dziękujemy wszystkim za wsparcie w naszej działalności i chęć niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

     • Święta z książką

     • Coraz bliżej Boże Narodzenie i wolne dni od nauki. Wczuj się w ten magiczny czas, jeszcze zanim ubierzesz choinkę i przeżywaj nadchodzące święta razem z niezwykłymi bohaterami książek. Zapraszamy do szkolnej biblioteki , gdzie w centralnym jej miejscu zostały wybrane i udostępnione do wypożyczenia powieści, baśnie, legendy i bajki, które pozwolą jeszcze bardziej wczuć się w ten świąteczny klimat..

     • W Środowiskowym Domu Samopomocy

     • „Nie trzeba być bogatym, aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi: można mu podarować odrobinę czasu i uwagi.”

      14 grudnia przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętrzynie. Młodzież wykonała najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a uczestnicy z radością włączali się w śpiew. Występ wprowadził wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz skrzatami wykonanymi przez uczestników ŚDS  podczas warsztatów terapii zajęciowej.  Mamy nadzieję, że nasza wizyta pozostanie w ich wspomnieniach jak najdłużej i że to początek niesamowitej relacji, bo już planujemy kolejne spotkanie...

     • Mikołajki

     • „Ho,ho,ho!” – to najczęściej słyszane dziś słowa na korytarzu i w klasach naszej szkoły. Dzieci radośnie wykrzykiwały: „Mikołaj!”.6 XII Samorząd Uczniowski wręczał każdemu grzecznemu uczniowi słodkie niespodzianki. Miły poczęstunek zapewniła Rada Rodziców. Oni są niezawodni!Dziękujemy, Święty Mikołaju.Samorząd Uczniowski i opiekunowie.

     • Anioł Dobrego Serca

     • 2 grudnia w kinie "Gwiazda" odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej. W trakcie uroczystości Anioła Dobrego Serca za działania na rzecz osób niepełnosprawnych została otrzymała dyrektor naszej szkoły p. Bożena Mickiewicz.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Osób Niepełnosprawnych

     •         3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, dlatego chcieliśmy szczególnie pochylić się nad ich potrzebami. Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w lekcji otwartej, podczas której obejrzały scenkę pt.: „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”. Miały okazję wysłuchać wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat „Co to jest niepełnosprawność i tolerancja”.

      W części praktycznej zapoznały się z różnymi niepełnosprawnościami, wykonywały różnorodne zadania angażujące całe ciało oraz poszczególne zmysły. Stacje sensoryczne takie jak: lokomocja, narząd wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku, równowagi i czucia głębokiego, miały na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

             Pielęgnujmy więc to, co w nas najlepsze, pozostając świadomymi swoich ograniczeń oraz ograniczeń otaczających nas osób. Znając swoje słabości, będziemy mogli nawzajem sobie pomagać.

       

      Z tej okazji zorganizowane były konkursy plastyczne pt.: „Kartka z życzeniami dla osoby niepełnosprawnej” i „Tacy sami”. Kartki i słodki upominek zostały przekazane uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie.

      Lista nagrodzonych uczniów:

      Klasy I:

      I miejsce Hubert Bierżyński

      II miejsce Alicja Siedlecka

      III miejsce Julita Lutarewicz

      Wyróżnienia: Maja Wojtków, Rozalia Kamińska, Dominika Kruhlej, Adam Kajrys, Nikola Chylak

      Klasy II:

      I miejsce Zofia Kieszek

      II miejsce Szymon Końka

      III miejsce Maja Lelonek

      Wyróżnienie: Paulina Zakrzewska

      Klasy III:

      I miejsce Zuzanna Glinka

      II miejsce Wiktor Lutarewicz

      III miejsce Bruno Wojciekian

      Wyróżnienia: Dorota Krumplewska, Hubert Wieliczko, Izabela Parys

      Klasy IV – VIII

      I miejsce Agata Radziwoniuk i Małgorzata Krutul

      II miejsce Laura Dymek

      III miejsce Zofia Widuto

      Wyróżnienia: Hubert Wyskiel, Maja Grajewska

       

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.

       

      Tego dnia odwiedziła nas amatorska grupa teatralna „Teatr u przyjaciół” ze spektaklem „Czerwony Kapturek”. Przedstawienie wywołało u najmłodszych widzów ogromne emocje. Z wypiekami na twarzy śledzili losy małej dziewczynki i groźnego wilka. Dziękujemy aktorom, że zaszczycili nas swoją obecnością i dostarczyli dzieciom niezapomnianych wrażeń.

     • Andrzejki

     • 29 i 30 listopada dzieci z klas I -III odwiedziły komnatę wróżb Honoraty i Hildegardy. Zgodnie z tradycją przeprowadzone zostały liczne zabawy mające na celu odkrycie kart przyszłości.Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od próby latania na miotle. Odkrywaliśmy imiona przyszłych małżonków , piliśmy pyszną herbatkę z dżdżownic i pająków. Zaglądaliśmy w magiczne lustro, które pokazywało, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. Największym zainteresowaniem cieszyła się magiczna księga. Każdy chciał zobaczyć co kryje się w jej wnętrzu. Wróżby andrzejkowe upłynęły w miłej i cudownej atmosferze. Dzieci obiecały, że za rok także chętnie odwiedza komnatę Honoraty i Hildegardy.

     • „Woda źródłem życia”

     • 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie odbyło się wręczenie nagród laureatom II edycji Miejskiego Konkursu Poezji Ekologicznej pod hasłem „Woda źródłem życia”. Nasza uczennica Zofia Widuto z klasy 5a zajęła zaszczytne II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Podsumowanie akcji Szkolnego Koła Wolontariusza

     • "Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę odzieży dla ofiar wojny na Ukrainie. Dary, które Państwo przynieśliście do szkoły, zostały przekazane do Centrum Wolontariatu w Kętrzynie, skąd trafią do potrzebujących. Szkolny Klub Wolontariusza

       

     • „Gwiazdkowy prezent” – spotkanie klas młodszych z muzyką

     • 30 listopada w szkole odbyło się kolejne spotkanie z muzykami Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna. Bohaterem koncertu był Piotr Czajkowski.  Dzieci wysłuchały fragmentów muzyki ze słynnego baletu – „Dziadek do orzechów”, dowiedziały się, że balet to utwór muzyczno- sceniczny, w którym treść wyrażana jest za pośrednictwem tańca z towarzyszeniem muzyki. Poznały budowę i ciekawe brzmienie klarnetu.
      Spotkanie zakończył konkurs podsumowujący lekcję muzyczną. Zwyciężył Aleksander Zalewski z kl. Ia, a drugie miejsce ex aequo zajęły: Rozalia Kamińska z kl. Ib oraz Maria Rubin z kl. Id.

     • Zbiórka elektrośmieci

     • We wrześniu bieżącego roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Cele i założenia programu to:

      - podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym,

      zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru,

      -budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów jako elementu niezbędnego w procesie ochrony środowiska naturalnego.

      W dniach 24-25 zorganizowano w szkole zbiórkę elektrośmieci. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w promocję i organizację przedsięwzięcia oraz udział w zbieraniu elektrośmieci. Dzięki wsparciu rodziców i opiekunów udało się zgromadzić: ponad 300 kg baterii, lodówki, pralki, komputery, monitory, telewizory, drukarki, telefony itp. Za oddane elektrośmieci szkoła otrzyma punkty Funduszu Oświatowego, które wymienione zostaną na nowoczesne pomoce szkolne, wyposażenie sal.

      Mamy nadzieję, że kolejna zbiórka elektrośmieci będzie równie udana.

     • II miejsce w województwie!

     • 29 listopada 2022r. w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Województwa W- MSZS w szachach - Igrzyska Dzieci. W zawodach brało udział osiemnaście drużyn z całego województwa. Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowali znakomici szachiści, którzy  spisali się wspaniale. Karolina Gawerska - klasa 3a, Paweł Marcinkiewicz – klasa 4 c, Szymon Dubel – klasa 4 a, Szymon Dunalski – klasa 7  - to uczniowie, którzy mimo bardzo wysokiego poziomu walczyli jak lwy. Nasz kapitan, najstarszy z całej ekipy, wspaniale zarządzał, wspierał i motywował do walki.  Nie pozwolił skrzywdzić żadnego zawodnika i z podniesioną głową nie zgadzał się na remisy. Po wielu godzinach gry stanęliśmy na podium, zdobywając II miejsce. W naszych sercach przepełnionych wielką radością czaiła się mała nutka rozczarowania. Do złota zabrakło bardzo, bardzo niewiele…

      Bogatsi o nowe doświadczenia, z pięknym pucharem w ręku i srebrnymi medalami na szyjach zapowiedzieliśmy organizatorom, że jeszcze tu wrócimy

      Opiekunem naszej drużyny jest pani Ewelina Chałkowska-Dwulat.

      Gratulujemy!

     • Andrzejki

     •      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
           W naszej świetlicy uczniowie kultywując tradycje związane z wigilią świętego Andrzeja uczestniczyli we wróżbach, które przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, klucze i inne elementy dekoracji, dodawały tajemniczości całej scenerii.
          Było dużo zabawy, radości oraz uśmiechu i wszyscy z utęsknieniem czekają na kolejny bal andrzejkowy. Dzieci wróciły do domu w pełni wiary, że spełni się to, co sobie wywróżyły.

     • ADWENTOWE OBLICZANIE W ŚWIETLICY

     • Adwent to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
      Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, zapoznały się z najważniejszymi tradycjami związanymi z tym okresem. Pod opieką Pani Agnieszki, Pani Karoliny i Pana Andrzeja wykonały wieniec adwentowy z gałązek świerkowych, w którym cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentu. Na zajęciach plastycznych wykonały kalendarz adwentowy.
      Zajęcia wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój i zmobilizowały do aktywnego udziału w przygotowaniach do Świat Bożego Narodzenia.

     • Inscenizacja rozprawy sądowej

     • 29 listopada w Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się zorganizowany przez Burmistrza Miasta Kętrzyn we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kętrzynie miejski konkurs na inscenizację rozprawy sądowej. Naszą szkołę reprezentowała klasa VI b. Przedstawienie naszych uczniów bardzo się spodobało. W efekcie w kategorii klas IV-VI jury przyznało nam I miejsce. Dodatkowo, nagrodę indywidualną otrzymał Rafał Jasiulewicz za rolę prokuratora.

      Serdecznie gratulujemy! Podziękowania należą się również pani Sylwii Jasiulewicz, która pomogła w przygotowaniu rekwizytów.

     • Podziękowanie

     • Szkolny Klub Wolontariusza składa serdeczne podziękowania uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za pomoc i udział w akcji „Paczka dla onkodzieciaczka”.  Z całego serca dziękujemy za otwarte serca i chęć niesienia pomocy.

      W dniach 25 i 28 listopada odbył się w naszej szkole kiermasz zabawek używanych. Cieszył się on dużą popularnością wśród dzieci. Każdy kto chciał wesprzeć akcję „Paczka dla onkodzieciaczka” mógł wylosować los, pod którym kryła się gra, zabawka, biżuteria lub książka. Kiermasz wywoływał dużo radości i śmiechu, nawet wśród starszych uczniów. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży fantów  przeznaczone zostaną na zakup mikołajkowych upominków dla dzieci leczonych onkologicznie.

      Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym staraniom, na twarzach chorych dzieci pojawi się uśmiech.

     • Projekt edukacyjny

     • Klasa I b bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Z Pętelką po zdrowie”. Celem projektu jest uświadamianie wpływu zdrowej diety na organizm człowieka, uświadamianie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie, kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci, utrwalanie nawyków związanych z higieną ciała i psychiki, rozwijanie umiejętności w zakresie nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, lękami, wdrożenie metod wspomagających uważność. Projekt jest realizowany od października do maja dwa razy w miesiącu. Jest to urozmaicenie codziennych lekcji i dobra nauka przez zabawę.

      Zapraszam do obejrzenia zdjęć z zajęć, które do tej pory się odbyły.