• SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA klas I - III

     • W dniach 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym udział wzięli uczniowie klas I - III. Zwycięzcy zostali wyłonieni w drodze głosowania przeprowadzonego przez jury w składzie: p. Aneta Woźniak, p. Izabela Molda. Pod uwagę brane były następujące kryteria:

      • siła głosu (cicho - głośno)
      • wyrazistość - intonacja
      • poprawność
      • właściwe tempo (wolno - szybko)

      Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się doskonale. Po burzliwych obradach jury wyłoniło  następujących zwycięzców.

      Na podium w klasach pierwszych stanęli:

      •  I miejsce -     Mateusz Kopczyński klasa I a
      •  II miejsce -    Zofia Matejek - Usarzewicz klasa I d

                          - Wiktoria Kowalska klasa I b

      •  III miejsce -   Aleksandra Gałkowska klasa I c

      Na podium w klasach drugich stanęli:

      • I miejsce -      Gabriela Piasecka klasa II a
      • II miejsce -     Rozalia Kamińska klasa II b

                        -    Michalina Brzezińska klasa II d

      • III miejsce -    Tymoteusz Iwaniuk klasa II c

      Na podium w klasach drugich stanęli:

      •  I miejsce -     Maja Kowalczyk klasa III b
      •  II miejsce -    Antoni Sucharzewski klasa III a
      •  III miejsce -   Weronika Pawlik klasa III c

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie dyplomów i nagród książkowych.

       

     • "Sieciaki. Jest nas więcej"

     • W piątek 7 czerwca 2024 roku klasy IV b i IV c wzięły udział w lekcji "Sieciaki. Jest nas więcej", której celem było uwrażliwienie uczniów i uczennic na problem przemocy w sieci, zapoznanie ich z możliwymi konsekwencjami cyberprzemocy, nauczenie reagowania na cyberprzemoc w roli ofiary i świadka oraz promowanie kulturalnej komunikacji i konstruktywnej krytyki. Podczas zajęć uczniowie otrzymali pomarańczowe sznurówki, które są symbolem walki z hejtem. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialny był psycholog szkolny p. Ewelina Grymuza i pedagog szkolny p. W. Jałoszewski.

     • Wartsztaty czekoladowe

     • 6 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty czekoladowe. Dzieci tworzyły piękne czekoladowe serce, które ozdabiały smakowitymi dodatkami według własnych preferencji.  Podczas zajęć dowiedziały się jak i z czego powstaje czekolada, poznały historię czekolady oraz miały okazję spróbować ziarno kakaowca.

     • Wycieczka klasy V a i V b

     • 7 czerwca klasy 5a i 5b odwiedziły Centrum  Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera Uniwersytetu Warmińsko -  Mazurskiego w Olsztynie. Uczniowie poprzez doświadczenia i zabawę poznawali zagadnienia związane z glebą, budową ciała i zdrowym odżywianiem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa dotycząca rolnictwa, uprawy roślin i hodowli zwierząt. Ciekawym doświadczeniem była pierwsza lekcja chemii , czyli zajęcia w laboratorium . Uczniowie aktywnie poznawali właściwości drożdży i obserwowali zawartość cukru złożonego w produktach żywnościowych. Wyprawę zakończył pyszny posiłek. Wszyscy wracali do Kętrzyna w wesołych nastrojach.

     • Wycieczka klasy IV a i IV b

     • 27 maja uczniowie klasy 4A i 4B udali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Olsztyna. Odwiedziliśmy Space Park, gdzie czekały na nas trzy strefy zabawy: park trampolin, 12 metrowa ścianka wspinaczkowa i tor wrotkowy.  Każdy znalazł coś dla siebie. Była to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, pokonania lęku wysokości i dobrej zabawy w towarzystwie rówieśników.                W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w McDonalds i szczęśliwie powróciliśmy do domów.

      Uczniowie zgodnie stwierdzili, że dzień był udany, a co ważne, spędziliśmy go aktywnie.

     • Wyjście klasy 4 a

     • Dnia 3 czerwca uczniowie klasy 4A wybrali się z wychowawcą do restauracji „Margarita”. Poniedziałkowe przedpołudnie spędziliśmy na wspólnej grze w bilard. Towarzyszył nam dobry humor, był czas na rozmowy, wspólny posiłek i lody. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony dzień zacieśni relacje koleżeńskie, zintegruje grupę i zachęci dzieci do aktywnego wypoczynku.

     • 1 z 10

     • Dnia 3 czerwca odbył się II etap szkolnego konkursu JEDEN Z DZIESIĘCIU. Przystąpiło do niego dziesięcioro uczniów z klas szóstych i siódmych . Konkurs rozpoczął się od losowania miejsc. Dalsza część wzorowana była na zasadach telewizyjnego teleturnieju . Konkurs był transmitowany online dla pozostałych uczniów klas szóstych i siódmych , którzy nie byli uczestnikami . Zawodnicy kolejno odpowiadali na trzy pytania. Następnie rozpoczął się etap wskazywania odpowiadającego. Walka była zacięta, bo nikt nie chciał oddać żadnej z dostępnych szans.To była najdłuższa tura konkursu.Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą, jednak najlepszymi zawodnikami i zwycięzcami okazali się : Klasy 7 I miejsce Rafał Jasiulewicz II miejsce Krystian Chmielewski III miejsce Karolina Cieleszyńska Klasy 6 I miejsce Bartosz Witek II miejsce Wojciech Sędrowski III miejsce Franciszek Smykowski WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZABAWY GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ! Organizatorzy: Małgorzata Rogowska- Stefaniak, Natalia Król ,Mariusz Michalak, Sebastian Bednarczyk .

     • Europejski Dzień Dziecka

     • 1 czerwca w kętrzyńskim amfiteatrze odbył się "Europejski Dzień Dziecka",w którym to udział brali podopieczni naszej szkoły. Opiekunami naszych artystów są Pani Ewa Lijka oraz Pan Sebastian Bednarczyk. Dziewczęta zaprezentowały na scenie piosenki muzyki młodzieżowej,popularnej,jazzowej i folkowej. Nie zabrakło również utworu z wykorzystaniem Bum Bum rurek. Serdecznie gratulujemy występów i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

     • Dzień Dziecka IV-VIII

     • 29 maja w naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Dzień Dziecka na sportowo.Uczniowie klas IV-VIII rywalizowali w wyścigach rzędów. Z dużą przyjemnością i zaangażowaniem wzięli udział w rywalizacji sportowej. Rada Rodziców ufundowała słodkie upominki i lody.

     • TYDZIEŃ TEMATYCZNY

     • 20 maja - od dnia piżamy i kapcia -  rozpoczął się wesoły tydzień w SP5. Dzieci i młodzież przyszli do szkoły w swoich nocnych przebraniach. Strój dopełniały kapcie, bambosze, szlafroki.

      We wtorek naszą szkołę odwiedziły celebrytki i celebryci. Po korytarzu spacerowała Britney Spears, Maryla Rodowicz, Roksi Węgiel, Sticks. Nasi uczniowie wykazali się olbrzymią kreatywnością. Czy udało się Wam odgadnąć, za kogo się przebrały osoby, które spotkaliście na szkolnym korytarzu?

      W środę do szkoły zawitał Dziki Zachód. Tego dnia przenieśliśmy do czasów  kowbojów i kowbojek. Nie mogło zabraknąć także podstawowych akcesoriów, takich jak rewolwery, kowbojskie kapelusze i chusty. Dzień zaliczamy do bardzo udanych.

      W czwartek cofnęliśmy się w czasie do lat 90tych. Dzieci z naszej szkoły dopasowały stroje do obowiązującej tematyki.

      W piątek - ostatni dzień naszego Tygodnia Tematycznego - mogliśmy zobaczyć uczniów i nauczycieli w dwóch różnych butach. To nie była pomyłka ale zabawa. Kolejny raz na twarzach pojawiły się uśmiechy. Cieszymy się, że uczniowie i uczennice chętnie angażują się w różne akcje i zaskakują nas za każdym razem swoją kreatywnością.

                                                                                                                    Dziękujemy za wspólną zabawę

                                                                                                                    Samorząd Uczniowski z opiekunami

     • Koncert muzyczny

     • 29 maja uczniowie klas I – III po raz ostatni uczestniczyli w lekcji muzycznej, podczas której poznali życie i twórczość  Stanisława Moniuszki.  – polskiego  kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, autora około 268 pieśni, operetek, baletów i oper.

      Podczas  spotkania uczniowie mieli  możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o takie pojęcia muzyczne,  jak: opera, bas, tenor, alt, sopran oraz muzyka wokalna. Lekcji muzyki towarzyszyła tradycyjnie zabawa, śpiew, a także konkursy.

      Został rozstrzygnięty konkurs wiedzy. Zwyciężczynią  konkursu   została Maja Kowalczyk   z klasy III b. Serdecznie gratulujemy!

      Mamy nadzieję, że z Panią Muzyką spotkamy się w przyszłym roku szkolnym.

     • Dzień Dziecka w klasach I-III

     •     Dnia 29 maja na boisku naszej szkoły świętowaliśmy Dzień Dziecka. Nad przebiegiem zabaw czuwali animatorzy z Eventosfery z Giżycka. Były takie atrakcje jak: gry XXL, żywa maskotka Kubusia Puchatka, dmuchane zjeżdżalnie ze SpongeBobem, bańki mydlane, przeciąganie liny, rysowanie kredą czy zabawy i rywalizacje zręcznościowe. Uwieńczeniem zabawy był festiwal kolorów oraz taniec Macarena. Pogoda pięknie dopisała, a uśmiechy

      nie schodziły z zadowolonych twarzyczek dzieci. Również Rada Rodziców uczyniła ten dzień wyjątkowym sponsorując pyszne, ochładzające lody.                               

          Kochani uczniowie, z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam spełnienia dziecięcych marzeń oraz uśmiechu. Niech każdy dzień będzie niezwykłą przygodą pełną inspirujących wydarzeń- Wasze Wychowawczynie.

     • ,,Klasa w terenie”

     •  Od września 2023 r. do maja 2024 r. klasa 1 d  uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie ,,Klasa w terenie”.

      Głównym celem  projektu było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły.

      Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

      W trakcie trwania projektu realizowaliśmy następujące zadnia:

      Zadanie 1. Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.

      Uczniowie wybrali się na spacer , gdzie obserwowali przyrodę oraz zbierali rośliny, które pojawiły się wiosną. Stworzyli własne kompozycje zamknięte w słoiczku.

      Zadanie 3. Obserwacja chmur- malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.

      Uczniowie ” malowali kredą chmury oraz tworzyli chmury ze sznurówek.

      Zadanie 4. Wyjście w ciekawe miejsce- może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce.

      W październiku wybraliśmy  się na wycieczkę do  Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie – KORTOSFERA, gdzie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi naukowcy.

      Zadanie 6. Zabawa/ gra w terenie- przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.

      W grudniu poszliśmy na sanki, robiliśmy wyścigi, kto więcej razy zjedzie z górki.

      Zadanie 7. Zabawa w przyrodników- zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.

      Z dużym zaangażowaniem sadziliśmy las w słoiku. To była niesamowita zabawa. A wiosną wysiewaliśmy rzeżuchę.

      Zadanie 8. Przyrodniczy labirynt kolorów- należy znaleźć określone obiekty- rośliny, czy

      elementy przyrodnicze w danych kolorach.

       

      Pięknego majowego dnia zamieniliśmy się w detektywów i szukaliśmy kolorów wiosny.

       

      Zadanie 10. Piknik- wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

      Podsumowując projekt zorganizowaliśmy piknik. Wspólnie jedliśmy  zdrowy posiłek. Bawiliśmy się na placu zabaw. To był niesamowity rok pełen atrakcji.

     • Konkurs matematyczny uczniów klas III

     •        Dnia 23 maja 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny uczniów kl. III, którzy mieli do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności, sprawdzające wiedzę i umiejętności matematyczne.  Najwyższe wyniki        osiągnęli  następujący uczniowie:

      I miejsce:  Weronika Pawlik,  Kl. III c

      II miejsce: Igor Raszkiewicz, kl. III a

      III miejsce: Iga Baluta, kl. III a

           Zwycięzcy otrzymali w nagrodę książki i dyplomy, a pozostali uczestnicy  konkursu  -  dyplomy za udział.                                                                                                                                            

      Gratulacje dla najlepszych matematyków z kl. III !!!

                                                                   M. Kowalska

     • Wycieczka do Sztutowa

     • W dniach 27-29 maja uczniowie klas IV c, VI c i VII b przebywali na wycieczce w Sztutowie. Był to czas na ich integrację, zajęcia sportowe (basen, gry zespołowe, biegi terenowe, spacery), promowanie aktywnego wypoczynku. Jednym z ważniejszych punktów wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem pokrzyżackiego zamku w Malborku, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

      Wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów i zgodnie ocenili wyjazd jako udany.

     • Wycieczka rowerowa do Owczarni

     • Członkowie SKKT w dniu 25.05.2024r.  wybrali się  na wycieczkę rowerową do Owczarni, która rozpoczęła się o godzinie  9:00. Najpierw udaliśmy się ścieżką rowerową do miejscowości Wajsznory. Stamtąd urokliwą trasą prowadzącą wśród zielonych pól daliśmy się do Owczarni. Jadąc leśnymi ścieżkami, mieliśmy okazję podziwiać piękną przyrodę i wspaniałe widoki. Na terenie należącym do Muzeum Mazurskiego, prowadzonego przez pana Aleksandra Puszko rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Spędziliśmy tam miłe chwile na rozmowach, zabawach i grach rekreacyjnych. Na zakończenie zjedliśmy pyszne lody i  wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kętrzyna. Spędziliśmy bardzo miły i  udany dzień. Poza wysiłkiem fizycznym udało nam się poznać barwne okolice Kętrzyna i  ich walory krajoznawczo – turystyczne.

       

                             Opiekunowie SKKT: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Projekt

     • Jesteśmy Szkołą Przyjazną Mózgowi Ucznia!

      W bieżącym roku szkolnym pani Agata Zabłocka wraz z klasami 1 i 2 zrealizowała projekt mający na celu wprowadzenie na lekcjach języka angielskiego nauczania zgodnego z neurodydaktyką. Przyjazne mózgowi lekcje to przede wszystkim relacje, zarówno z uczniami jak i ich rodzicami, bo tylko w takim układzie możemy zrealizować nasze wspólne cele dydaktyczne i społeczne. Budowanie relacji wymaga nie tylko wysiłku z każdej strony, ale również czasu i wzajemnego zaufania. Cała reszta budowana jest na tym fundamencie.

      Kluczowe elementy lekcji przyjaznej mózgowi ucznia to:

      - motywująca atmosfera i przestrzeń lekcyjna,

      - znajomość celów lekcji i kryteriów sukcesu,

      - rozgrzewki, przerywniki i przerwy śródlekcyjne,

      - dynamika zajęć, elementy zaskoczenia,

      - powtórki i przetwarzanie materiału,

      - materiały wizualne,

      - odpowiedzialność za swój proces nauki.

      Wielu nauczycieli i specjalistów w naszej szkole pracuje zgodnie z powyższymi zasadami, podejmujemy także inicjatywy podnoszące świadomość nas wszystkich na temat tego jak uczy się nasz mózg i czego potrzebuje do efektywnej pracy - wspomnijmy obchodzony co roku Światowy Dzień Mózgu czy tegoroczny Tydzień Uważności.

      Jesteśmy dumni z otrzymanego tytułu Szkoły Przyjaznej Mózgowi Ucznia.

     • Wycieczka

     • 23 maja klasa 2a i 2c odwiedziły Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie – „Kortosfera”. Dzieci mogły się tam poczuć jak prawdziwi naukowcy. W laboratorium biologiczno-chemicznym czekały na nie ciekawe zajęcia. Podczas nich wykonały doświadczenia z naturalnymi i syntetycznymi wskaźnikami pH, badały odczyny  różnych substancji chemicznych, przeprowadzały doświadczenia z suchym lodem, wyprodukowały samodzielnie wodór oraz zgłębiły reakcje utleniania i redukcji.  Po fascynującej przygodzie w laboratorium zwiedziły cztery interaktywne wystawy tematyczne: sieję więc jestem, jak wyżywić przyszłość, laboratorium wysokich energii, młodzi odkrywcy kosmosu.

      To była kolejna udana i pełna wrażeń wycieczka.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30