• Od serca dla serca

     • Od serca dla serca… Pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Wielka impreza charytatywna dla Wiktorii.  8 marca szkolne korytarze wypełniły się zapachami, gwarem, a przede wszystkim uczniami. W tym dniu  mogliśmy zajadać się frytkami, gorącymi goframi z dodatkami i ciastami. Wszystkie słodkości zostały przygotowane po to, by wesprzeć finansowo naszą absolwentkę Wiktorię w powrocie do zdrowia.

      Atrakcji było więcej! Na najmłodszych uczniów czekał kiermasz zabawek, gier i książek, a także ścianka do zdjęć i fotobudka. Miłośnicy rękodzieła także mogli znaleźć coś dla siebie: lampiony, koszyczki, anioły wykonane szydełkiem.

      Odwiedził nas także Ciastek, który zachęcał do zakupów i wywoływał na twarzach dzieci uśmiech.

      Parafrazując słowa znanej piosenki: dużo się działo, była zabawa, było głośno, radośnie…

      Akcja charytatywna została wcześniej rozpowszechniona poprzez komunikaty i plakaty rozwieszone na terenie szkoły, zaś informacje o planowanej zbiórce zostały przekazane rodzicom  i uczniom. Apel o pomoc spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.

      Kwota, jaką udało się zebrać to 5128,50 zł.

      Kierujemy ogromne podziękowania w stronę nauczycieli, rodziców i uczniów zaangażowanych w akcję, dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Wiktorii zaś życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

     • Europejski Dzień Logopedy

     • We wszystkich krajach Unii Europejskiej – 6 marca – obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy, który ma na celu zwrócenie uwagi na tom, jak istotna jest diagnoza logopedyczna, kiedy konieczna jest interwencja logopedyczna zmierzająca do właściwego i poprawnego rozwoju  dziecka. Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. W klasach trzecich dzieci wymyślały zabawne zakończenia przysłów, klasy drugie na zajęciach plastycznych wykonały kolorowe ilustracje do wybranych łamańców językowych. natomiast klasy pierwsze uczestniczyły w różnorodnych zabawach logopedycznych. Tym razem królowały ćwiczenia oddechowe. Z pomocą nauczycieli dzieci wykonały pomoce do zabaw oddechowych takie jak: ,, Bramki’’, ,,Latające pszczółki’’, ,,Gumowe zajączki” oraz sprawdzały swoje możliwości oddechowe w różnorodnych ćwiczeniach. Dobrej zabawie sprzyjała ciepła i sympatyczna atmosfera, co pozwoliło na budowanie dobrych kontaktów społecznych.

      Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta oraz Pani Anecie Machniewskiej za pomoc podczas praktycznych zajęć z dziećmi.

      Zapraszam do obejrzenia filmików.

                                                                                                         M.Olenkowicz

     • Gdzie mieszka radość?

     • Gdzie mieszka radość? Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 1 A podczas lekcji bibliotecznej. Okazało się, że odpowiedź wcale nie jest prosta. Czy radość może zamieszkać w sercu, głowie, duszy? W jaki sposób możemy dzielić się radością? Pewnie trzeba ją złapać, a do tego celu przydatna będzie papierowa torba, siatka na motyle lub rondel.

      Podczas zajęć dzieci wraz z bohaterką opowiadania Marysią próbowały odnaleźć radość i wiecie co? Udało się… jednak złapanie jej graniczyło z cudem!

     • Podsumowanie I półrocza

     • 1 marca odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2021/2022. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom: p. Joannie Proboszcz, p. Joannie Czerniakowskiej i p. Katrzyny Puczel, których uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu z matematyki (Izabela Zborowska, Maja Kopczyńska, Antoni Jowsa, Natan Werkowski i Ignacy Cwalinba) i fizyki  (Antoni Jowsa i Natan Werkowski).

      Pani Dyrektor wręczyła również stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Otrzymali je: Izabela Zborowska, Agnieszka Domurad, Natan  Werkowski, Antoni  Jowsa, Amelia Wieliczko, Karolina Cieleszyńska, Rafał Jasiulewicz, Aleksandra Cycan, Stanisław Kozakiewicz, Aleksandra Piechota, Nina Kozakiewicz, Oskar Ślubecki, Alicja Zalewska, Wojciech Sędrowski, Malwina Krzykanowska, Kewin Mazurowski i Amelia Nałysnyk.

     • III Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas III – etap szkolny

     • 25 lutego o godz. 13.00 w naszej szkole odbył się III Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas III – etap szkolny.

      Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju konkurs odbył się online. Do etapu szkolnego zgłoszonych zostało 186 uczniów z klas III z 18 szkół podstawowych powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 13 dzieci.

      Do konkursu finałowego, który odbędzie się 22 kwietnia w Reszlu, zakwalifikowało się troje uczniów.

      1. Wiktoria Gałkowska kl. IIIa
      2. Maria Bereda kl. IIIa
      3. Dawid Kruhlej kl. IIIa

      Organizatorami konkursu byli: Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
       w Kętrzynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu.

       

      M. Krzyżanowska

     • Sobotniki

     •  Witamy po krótkiej przerwie. W drugim półroczu ruszamy z projektem Pierwsza Pomoc Przedmedyczna i Dogoterapia. Fundusze na ten cel zostały pozyskane z dotacji  Gminy Miejskiej Kętrzyn w ramach zadania publicznego w zakresie Ochrony i Promocji Zdrowia.

      Zajęcia tradycyjnie rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania, królowały tosty w różnej postaci. Syci i pełni zapału przeszliśmy do zajęć z Panią Martą, która jest ratownikiem medycznym i instruktorem pierwszej pomocy. Na początku spotkania zostały przedstawione dzieciom etapy udzielania pierwszej pomocy: ocena bezpieczeństwa, ocena poszkodowanego, wezwanie pomocy. Najciekawszą formą okazały się czynności praktyczne z fantomem i odgrywanie scenek łączenia się z numerem alarmowym i prawidłowym wezwaniem pomocy.

      Od szybkości podjęcia działań ratowniczych i sprawności ich prowadzenia często zależy życie człowieka!

      Opiekunowie stowarzyszenia

     • ,,Noc na Łysej Górze”- czyli spotkanie najmłodszych z muzyką programową

     • 1 marca po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz zdalnym nauczaniem uczniowie klas I-III mieli okazję spotkania się z muzykami Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna.

      Lekcja muzyczna rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu wokalnego, w którym brały udział klasy III. Piosenkę „Nadęta rodzina” zaprezentowały:

       Justyna Florczyk kl. III B- I miejsce

      Julia Reginis kl. III B- II miejsce

      Wiktoria Gałkowska kl. III A- III miejsce

       W historię Szkieletora i trzech czarownic wcielili się uczniowie klas I, poznając budowę i brzmienie puzonu i saksofonu. Cała opowieść była przeplatana muzyką programową oraz zagadkami muzycznymi, dzięki którym dzieci poznały takie określenia jak np. glissando. Na zakończenie tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy o muzyce. Wzięli w nim udział: Zosia Matyka kl. I A, Stanisław Milewski kl. I B, Hania Krzyżewska kl. I C.

       

      Tekst i fotorelacja: Aneta Woźniak

       

       

       

       

     • Lutowe zmagania szachowe

     •  

            Kętrzyńska  Szachowa Liga Szkolna ruszyła pełną parą. Po prawie dwóch miesiącach przerwy rozpoczęliśmy kolejne wyzwanie z wielkim przytupem.

      Naszą szkołę reprezentowało aż 17 graczy! Wyniki prezentują się następująco:

       

      Liga I

      Mateusz Woźniak- 1 miejsce

      Karolina Gawerska- 3 miejsce

      Szymon Dunalski- 4 miejsce

      Ignacy Cwalina -5 miejsce

      Szymon Dubel- 6 miejsce

      Paweł Marcinkiewicz- 9 miejsce

      Jakub Dubel- 10 miejsce

      Marcel Boczulak – 13 miejsce

      Liga II 

      Kacper Trypucki- 3 miejsce

      Aleksandra Piechota- 4 miejsce

      Szymon Woźniak- 7 miejsce

      Michał Piechota- 10 miejsce

      Liga III

      Maciej Jaskulski- 1 miejsce

      Karolina Dęby – 2 miejsce

      Sambor Rymsza – 3 miejsce

      Wiktor Lutarewicz- 5 miejsce

      Kacper Czamlet- 11 miejsce

       

      Po raz kolejny zostawiliśmy inne szkoły daleko w tyle.  Nasi zawodnicy reprezentują wysoki poziom i znakomicie grają w szachy. Cieszymy się, że dołączają do nas nowi gracze z klas pierwszych i dzielnie walczą o każdy punkt. Jesteśmy drużyną z SP 5 i siejemy postrach wśród innych! Kolejne zmagania już w marcu a my zabieramy się do pracy! Trzymajcie kciuki a my Was nie zawiedziemy!

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Międzynarodowy Dzień Organizacji Pozarządowych

     • 27 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Dzień ten symbolizuje realną i ważną dla samorządu pracę. Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych (społecznicy) swoimi działaniami spełniają społeczną misję wkładając w to wysiłek, ogromną energię i zapał. Działając z uporem pokonują na swojej drodze wiele przeszkód.

      W naszej szkolnej społeczności również  działa stowarzyszenie ,, Sobotniki ”, które powstało z inicjatywy specjalistów działających w interesie dzieci mających specjalne potrzeby edukacyjne. Jeżeli są jeszcze uczniowie, którzy chcieliby dołączyć do nas, serdecznie zapraszamy.

       Życzymy wszystkim Organizacjom Pozarządowym oraz osobom zaangażowanym w pracę w ich szeregach, aby kolejne działania były  twórcze, skuteczne i efektywne. 

                                   Opiekunowie ,,Sobotników”

     • Tłusty Czwartek

     • W czwartek 24 lutego  dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami uroczyście pożegnały kończący się karnawał. Uczniowie zostali zapoznani z historią „Tłustego czwartku” i tradycjami karnawałowymi. Zosia przeczytała wiersz Władysława Broniewskiego pt. „Tłusty czwartek”. Były też zagadki o tematyce karnawałowej oraz zabawy ruchowe integrujące grupę np.”Pieczenie chrustu”, „Zapustne róże”. Następnie odbył się słodki poczęstunek – degustacja pieczonych w świetlicy ciasteczek -  donutów. Uroczystość zakończyła zabawa przy muzyce. Było wiele uśmiechu i radości. Dzieci bawiły się świetnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zrealizować zajęcia kulinarne.

                                                                           Nauczyciele świetlicy

     • Walentynkowy Kiermasz Słodkości

     • Dzieci przyniosły pyszne babeczki, ciasteczka i naleśniki, które wystawiły i sprzedawały z zachowaniem reżimu sanitarnego.

      Kiermaszowi towarzyszyła miła atmosfera. Kwota ze sprzedaży słodkości zasili działalność Samorządu Uczniowskiego.

      Serdeczne podziękowania i moc całusków za zaangażowanie dla rodziców i wychowawców przesyła Samorząd Uczniowski i opiekunowie Ewa L. i Marzena P-H.

     • Jeśli nie walentynki, to co? - Klasowy Dzień Przyjaźni

     • Nasz pomysł na walentynki to Klasowy Dzień Przyjaźni. Pokonywaliśmy kolejne stacje, gdzie czekały na nas różne zadania ( domino z kodami Qr, dobble, bingo, kodowanie, gra planszowa). Pracowaliśmy w 4 drużynach (życzliwa, sympatyczna, przyjazna, koleżeńska), aby lepiej się poznać i uczyć pracy grupowej.  Na koniec otworzyliśmy walentynkową pocztę. Z magicznego pudła wysypało się mnóstwo kartek z życzeniami. Zajadając słodkości, czytaliśmy wierszyki i piękne życzenia. Klasowy Dzień przyjaźni wpisze się na stałe w kalendarz imprez naszej klasy.

                                   Klasa 2c

       

     • Randka w ciemno z książką

     • Z okazji walentynek w bibliotece szkolnej już po raz trzeci przygotowana została niespodzianka dla małych czytelników – „Randka w ciemno…z książką”. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa i nowości książkowych dla dzieci. Książki zapakowane były w kolorowy papier, ozdobione serduszkami. Chętni uczniowie mogli „w ciemno” wypożyczyć książkę, aby umilić sobie czas spędzany w domu.

      Uczniom, którzy udali się na randkę z książką, życzymy przyjemnych chwil, mamy nadzieję, że randki były udane.

      Walentynki to świetna okazja, by zakochać się w czytaniu!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.