• Dzień gofra

     • 29 marca cała szkoła pachniała słodkimi goframi. Wolontariuszki nie nadążały piec… Zresztą, kto by nie zjadł gofra… To wszystko za sprawą nagłej potrzeby zorganizowania pomocy naszej uczennicy Gabrysi. Oprócz gofra można było zakupić prześliczną wielkanocną palmę wykonaną własnoręcznie przez panią Joannę Zapaśnik. Kolejny raz nasza społeczność szkolna wykazała niezwykłą empatię, zaangażowanie i wielkie serce. Zebraliśmy 2100 zł, które będzie przekazane rodzicom Gabrysi. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA ZAANGAŻOWANIE, a zwłaszcza wolontariuszom i pracownikom szkoły.

     • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas 4-5

     • 27 marca odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas 4-5, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 i wydawnictwo Macmillan. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Oskar Ślubecki z klasy 5a i Wojciech Sędrowski z klasy 5c. Gratulujemy!

     • Wielkanoc już tuż, tuż -projekt eTwinning

     • To my klasa 3c. Bierzemy udział w kolejnym projekcie eTwinning. Tym razem naszym zadaniem jest nawiązanie współpracy z polskimi szkołami i wspólne celebrowanie świąt wielkanocnych. Opracowaliśmy już logo projektu, czekamy na wyniki głosowania, które logo będzie reprezentowało nasz projekt. Logo opracowaliśmy podczas zajęć komputerowych. Pracowaliśmy tworząc w canvie. Wykonaliśmy również piękne kartki świąteczne, które wyślemy naszym partnerom. W tym projekcie wspieramy także instytucje, nasze kartki powędrują również do domu Opieki Alpinia w Osiecznej woj. wielkopolskie. W wykonaniu kartek pomagały nam przedszkolaki ze ,,Smerfowej Krainy”, które odwiedziły nas podczas lekcji techniki. Tak bardzo chciały poznać naszą klasę i pracę na lekcji, niebawem One przekroczą mury naszej szkoły. Chyba im się podobało…J

       

      Jednym z naszych zadań projektowych jest napisanie opowiadania jak zająca Ignacy świętuje Wielkanoc, my będziemy opowiadali o świętach na Mazurach. Książeczkę wykonamy dzięki narzędziom TIK w programie StoryJumper. Jesteśmy jedyną szkołą w tym projekcie reprezentującą woj. warmińsko-mazurskie. Ostatnie zadanie jakie jeszcze przed nami to wspólne śniadanie wielkanocne. W tym roku na stole z pojawią się prawdziwe przysmaki wielkanocne. To zadanie pomogą zrealizować nam rodzice. Podczas śniadania poznamy dokładnie naszych partnerów-kolegów i koleżanki z całej Polski. Przeczytamy historie, które stworzyli w StoryJumper.  Obejrzymy wszystkie wpisy na padlecie-naszym projektowym pamiętniku.

      Projekty eTwinning dają wspaniałe możliwości poznania dzieci z całej Polski i świata.

       

       

      Zapraszamy do galerii, zobaczcie jakie piękne logo stworzyliśmy.

       

       

                                                                                          Klasa 3c w Wychowawczyniami

     • „Zaczaruj szkołę z drukiem 3D!”

     • Zespół projektowy „Zdolne sówki” w składzie: Iga Baluta, Iga Ćwik, Maja Lelonek, Natalia Kuczyńska z opiekunem panią Michaliną Lis bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Zaczaruj szkołę z drukiem 3D!”, który ogłosiła firma Skriware. Zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy pionki oraz figury do gry w szachy, które zostały przekazane szkolnemu kołu szachowemu i, na których 18 marca 2023 r. w Kętrzyńskim Centrum Kultury, podczas „Kętrzyńskiej Ligi Szkolnej” odbyła się najważniejsza partia o pierwsze miejsce. W zawodach wzięło udział 80 graczy z całego województwa. Magiczne pionki przyniosły nam zwycięstwo. Mamy nadzieję, że stworzone przez nas szachy będą nadal pomocne w nauce tej królewskiej gry. Dziękujemy pani Ewelinie Chałkowskiej-Dwulat- opiekunce szkolnego koła szachowego, za pomoc i wparcie merytoryczne. Wszystkie zadania stały się możliwe dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości .

     • W pogoni za wielkanocnym zajączkiem

     • 22 marca klasy 1 a i 1 c uczestniczyły w wycieczce do ,,Gwarka’’ – Centrum Aktywnego Wypoczynku. Hasłem przewodnim były zabawy z Kurczakiem

      i pomoc w złapaniu Wielkanocnego Zajączka. Dzieci zwiedzały różne magiczne miejsca, podążały tropem uciekiniera, ćwiczyły jazdę na rowerze i rzuty do celu. Miały możliwość dekorowania magicznych ciasteczek i wykonywania ćwiczeń siłowych. Niezwykłej, świątecznej atmosferze towarzyszyły śmiechy,  zabawy

       i żarty. Wszyscy wróciliśmy do Kętrzyna w dobrych humorach. Za wspaniałą zabawę każdy uczeń otrzymał dyplom

     • Dzień kolorowej skarpetki

     • 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Liczba 21 oznacza parę chromosomów, w której pojawia się trzeci nadprogramowy chromosom, w DNA osób chorych na zespół Downa. Międzynarodowym symbolem stały się kolorowe skarpetki.  Tego dnia uczniowie i nauczyciele założyli  dwie różne skarpetki (w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, z różnych, niepasujących do siebie par), by pokazać, że bycie „innym niż inni” nie oznacza niczego złego. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób z tym zespołem. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się w tę akcję.

     • WARSZTATY PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH

     • W dniach 17-18.03.2023 r uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w zajęciach integracyjnych oraz warsztatach edukacyjno-terapeutycznych w zakresie profilaktyki uzależnień behawioralnych połączonych z nocowaniem w szkole. Zajęcia przeprowadzone zostały przez wychowawcę klasy siódmej Joannę Czerniakowską oraz pedagoga szkolnego Witolda Jałoszewskiego. Podczas zajęć warsztatowych realizowano treści programu profilaktyczno-edukacyjnego w zakresie zapobiegania uzależnieniu od kompulsywnego używania Internetu Złapany w sieć.

      Zajęcia rozpoczęły się w piątek o godz. 17.00 i zakończyły się w sobotę o godz. 10.00.

      Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach integrujących zespół klasowy oraz z zaangażowaniem pracowali podczas zajęć warsztatowych. Wspólne nocowanie było źródłem doskonałej rozrywki i integracji.

     • Konkurs Recytatorski klas I-III „Spotkanie z poezją”

     • 22 marca odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski klas I-III „Spotkanie z poezją” .

      Celami konkursu było:

      - popularyzowanie twórczości dla dzieci

      - rozwijanie zdolności recytatorskich

      - zachęcanie do występów na scenie

      - nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze

      W konkursie wzięło udział 9 uczestników. Recytację oceniało trzyosobowe jury, stosując poniższe kryteria: dobór tekstu i opanowanie pamięciowe, interpretacja tekstu - kultura słowa, dykcja - ogólny wyraz artystyczny .

      Zwycięzcy konkursu:

      I miejsce Hanna Dunne kl. II b

      II miejsce Zuzanna Sienkiewicz kl. I d

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki z poezją dla dzieci i nagrody rzeczowe. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Pierwszy dzień wiosny w tym roku uczniowie naszej szkoły uczcili inaczej niż zwykle.

      Zamiast wiosennych „wagarów” mogli się pochwalić zdobytą w ciągu kilku ostatnich tygodni wiedzą o Patronie Szkoły – Macieju Kalenkiewiczu „Kotwiczu”.

      W tym dniu podsumowaliśmy szereg przedsięwzięć zapoczątkowanych 1 marca w DNIU Patrona Szkoły.

      Podczas uroczystej gali wręczono nagrody.

      W konkursie wiedzy o Patronie Szkoły nagrodzono:

      - w kategorii kl. IV – V :

      I miejsce – kl. IV a

      II miejsce – kl. IV b

      III miejsce – kl. V b;

      - w kategorii klas VI –VIII:

      I miejsce – kl. VIII a

      - II miejsce kl. VIII b

      - III miejsce – kl. VI a.

       

      W konkursie recytatorskim poezji Macieja Kalenkiewicza:

      - I miejsce – ucz. kl. IV a Wiktoria Gałkowska

      - II miejsce – ucz. kl. VI a Nina Kozakiewicz

      III miejsce – ucz. kl. VIII d Dawid Gembal.

       

      W ręczono również nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „Akwaforta z dalekiego Londynu”:

      - I miejsce zdobyła ucz. kl. VI a Agata Radziwoniuk

      - II miejsce zdobyła uczennica kl. VI a Weronika Kowalewska

      - III miejsce zdobyła ucz. kl. VI b Vladyslawva Nahorna.

       

      Uroczystości uświetnił pokaz spadochroniarzy 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

       

      Niezwykle podniosłym momentem uroczystości było przekazanie naszej szkole sztandaru Kętrzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

      To ogromne wyróżnienie, ale także zobowiązanie dla całej społeczności szkolnej.

     • Wiersze "Kotwicza"

     • 20 marca odbył się konkurs recytatorski poezji Patrona naszej szkoły Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza". Wzięło w nim udział 15 uczniów. Celem spotkania było przypomnienie twórczości Patrona, zainteresowanie poezją, kształtowanie dbałości o poprawną dykcję i przezwyciężenie własnej nieśmiałości poprzez występy przed publicznością.

      Laureatami zostali:

      I miejsce Wiktoria Gałkowska z klasy 4a

      II miejsce Nina Kozakiewicz z klasy 6a

      III miejsce Dawid Gembal z klasy 8d

      Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom konkursy serdecznie gratulujemy!

     • Europejski Dzień Mózgu

     • 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To dobra okazja, aby przypomnieć jak ważną funkcję pełni ten organ i jakie znaczenie dla zachowania jego pełnej sprawności ma prowadzony przez nas styl życia. Klasy trzecie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pod nazwą ,,Trenuj mózg poprzez ruch”, które były doskonałą okazją do uzmysłowienia uczniom zależności między ruchem a procesami intelektualnymi. Wykorzystane podczas lekcji różne metody terapeutyczne tj. eeg biofeedback, terapia integracji sensorycznej, kinezjologia edukacyjna, pomogły zrozumieć, że ruch aktywizuje zarówno nasze ciało, jak i umysł, pomaga zwiększyć koncentrację  na wykonywanych zadaniach, koordynację wzrokowo- ruchową, obniża poziom stresu, energetyzuje, pobudza do myślenia.

      Uczniowie klas VI uczestniczyli w lekcji z panią Agatą Zabłocką, podczas której dowiedzieli się kiedy nasz mózg się rozwija oraz dlaczego powtórki są kluczem do efektywnej nauki, a następnie wykonali intensywny trening mózgu. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się zadania, dzięki którym wszyscy uczniowie mogą sprawdzić i rozwinąć swoją kreatywność.

     • Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna

     • 18 marca 2023 roku odbyła się kolejna Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna.
      Wzięła w niej udział rekordowa ilość zawodników z Kętrzyna, Węgorzewa,
      Barcian i Wydmin. Startowało 77 graczy. Naszą szkołę reprezentowało 23
      uczniów. Swój debiut miało kilku pierwszoklasistów, którzy dzielnie walczyli do
      końca. Oczywiście po raz kolejny niekwestionowanym mistrzem został Mateusz
      Woźniak. Wyniki przedstawiają się następująco:
      Liga I (24 zawodników):
      1 miejsce: Mateusz Woźniak
      2 miejsce: Karolina Gawerska
      3 miejsce: Szymon Dunalski
      4 miejsce: Paweł Marcinkiewicz
      10 miejsce: Jakub Zadroga
      11 miejsce: Ignacy Cwalina
      12 miejsce: Jakub Dubel
      16 miejsce: Szymon Dubel
      19 miejsce: Marcel Boczulak
      22 miejsce: Dawid Kruhlej
      Liga II (22 zawodników):
      2 miejsce: Maksymilian Jaskólski
      7 miejsce: Kacper Trypucki
      16 miejsce: Sambor Rymsza
      17 miejsce: Maciej Jaskulski
      Liga III (33 zawodników):
      4 miejsce: Jan Kłos (klasa 1)
      6 miejsce: Tymoteusz Iwaniuk (klasa 1)
      13 miejsce: Dominika Kruhlej (klasa 1)
      14 miejsce: Nikodem Warno (klasa 1)
      15 miejsce: Aleksander Zalewski (klasa 1)
      18 miejsce: Zofia Zalewska (klasa 1)
      20 miejsce: Borys Barna (klasa 1)
      21 miejsce: Igor Niedziałkowski (klasa 1)

      24 miejsce: Julia Grajewska (klasa 1)
      Szachy to dyscyplina, która z każdym rokiem przybiera na sile. Coraz więcej
      uczniów chce grać i rozwijać swoje talenty. W naszej szkole gramy w szachy już
      8 rok i nadal chętnie bierzemy udział w różnych turniejach. Comiesięczna
      Kętrzyńska Liga Szkolna to już nasza tradycja. Do Kętrzyna zjeżdżają uczniowie
      z innych miast, rywalizacja i poziom gry wciąż rośnie. A nasi zawodnicy nie mają
      dość. W marcu aż 8 pierwszoklasistów stanęło do walki w trzeciej lidze. Chociaż
      było bardzo ciężko nikt z nich się nie poddał i każdy walczył do końca. Gdy nasi
      mistrzowie odejdą do innych szkół mamy godnych następców!!!
      Trzymajcie kciuki, kolejna liga już w kwietniu!

     • ASY INTERNETU - Bezpiecznie w sieci

     • To nasza kolejna lekcja online z Fundacją Szkoła z Klasą.

      Dziś braliśmy udział w konferencji Asów Internetu.Rozmawialiśmy o tym jak mądrze być w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału internetu!

      Podczas spotkania z Panem L. dowiedzieliśmy się jak utrzymać znajomości z osobami poznanymi przez internet, co odpowiadać kiedy ktoś pyta nas o adres lub dane kontaktowe. Król Ryszard uświadomił nas, że nie wszystko co pojawia się w sieci jest prawdą.Dowiedzieliśmy się co to jest fake news oraz co warto upubliczniać w sieci. 

      Przygotowaliśmy wspaniałą grę edukacyjną,, piekło -niebo", wykorzystamy ją do wielu aktywności. 

      Bycie w sieci to nic trudnego, wielką rzeczą jest umiejętne korzystanie z jej zasobów.

                                            

      BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI! 

                                    Klasa 3c z Wychowawczyniami

     • A gdyby tak na Uniwersytet?

     • Hej to my klasa 3c. Zostaliśmy studentami. Tak, tak to nie żarty.  Realizujemy nasz kolejny projekt z Fundacją Uniwersytet Dzieci. To cykl zajęć z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i społecznych. Nasze lekcje oparte są na Metodzie pytań i Doświadczeń. Projekt to profesjonalne i atrakcyjne uzupełnienie edukacji szkolnej, zgodne z podstawą programową i priorytetami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/23. Pozawala wesprzeć nas w rozwoju istotnych kompetencji, takich jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy.

       

      Nasz projekt na ten rok to:  Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie

      pytania są dobre?

       

      Dowiedzieliśmy się:

      1.  Jak stworzyć zgrany zespół, naszym przykładem była drużyna strażacka.

      -odbyliśmy trening wspólnego działania szukając punków styczności

      - wykonaliśmy Marshmallow Challenge zabawę wymagającą eksperymentowania i współpracy

      - opracowaliśmy kodeks skutecznej współpracy w zespole

       

      1. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: Czy Afrykanie mieszkają w szałasach?

      - wiemy co to znaczy, że Afryka jest kolebką ludzkości

      - co oznacza w języku suahili zwrot ,,Hakuna matata”

      -wiemy jak ugotować Maffe, jak smakuje herbata z hibiskusa i mango

       

      1. Wiemy jak odczytywać temperaturę

      - poznaliśmy rekordy temperatur

      - wiemy jakie temperatury występują na poszczególnych planetach

      - dokonujemy analizy danych i obliczamy różnice temperatur

       

      1. Sprawdziliśmy czy z każdej mąki powstanie chleb
       - znamy pracę młynarza od podszewki

      - wiemy jak dawniej zbierano zboże

      - znamy receptury na chleb i sami potrafimy go upiec

       

      Wiele do odkrycia jeszcze przed nami… wiecie co? Mamy nawet indeksy. Zabieramy Was w naszą podróż. Obejrzyjcie galerię.

       

                                      Klasa 3c z Wychowawczyniami

     • Audycja muzyczna

     • Tematem marcowej filharmonii były „Smerfne urodziny”. Muzycy przenieśli nas przy pomocy instrumentów w krainę bajki. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy i brzmienia trąbki, saksofonu oraz przyrządu do wyznaczania tempa. Podczas filharmonii klasy pierwsze brały udział w konkursie wokalnym.

                                  Wyniki konkursu:

                             1  miejsce Kaja Jeziorska klasa 1 c

                              2  miejsce  Michalina Brzezińska klasa 1 d

                              3 miejsce Agata Hirny  klasa 1 a

                              4 miejsce Oliwier Jackiewicz 1 b

           Lekcja zakończyła się podsumowaniem zdobytej wiedzy.

                                      Wyniku konkursu:

                                      1 miejsce Tymon Chimik klasa 1 d

                                       2 miejsce Alicja Turczyn klasa 1 a

                                       3 miejsce Oliwier Siergiej klasa 1 b

            Ahoj, muzyczna przygodo! Do zobaczenia za miesiąc!

                                   Zespół edukacji wczesnoszkolnej

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30