• Moduł 5 ODWAGA – Międzynarodowy Projekt Emocja

     • W tym module uczniowie uświadomili sobie, że każdy czegoś się boi, i że strach to bardzo naturalne uczucie. W słoiczku na strachy zamknęli to, czego się boją. Wiele radości sprawiło im ponowne spotkanie z tajemniczym Grufołakiem. Niektórzy uparcie twierdzili, że nie boją się niczego, jednak gdy rozpoczęliśmy eksperyment polegający na przekłuciu balonika wykałaczką na wylot, wiele osób miało strach w oczach, jednak ostatecznie wszystkim udało się zakończyć eksperyment z sukcesem.

      Omówilismy wspólnie objawy/ skutki stresu i strachu, znaleźliśmy kilka sposobów na przezwyciężenie go. Na zakończenie po obejrzeniu filmików i animacji stwierdziliśmy, że strach może być pożyteczny, czasami jest naszym sojusznikiem. 

     • „PIRATEM BYĆ!”

     • We wtorek 15 czerwca 2021 roku klasy II b i II c wybrały się na wycieczkę do Pięknej Góry, by tam wziąć udział w emocjonującej zabawie „PIRATEM BYĆ!”. Piraci wspólnie z uczniami spróbowali wprawić rozgniewanego Neptuna w dobry nastrój. Dzięki temu nadał on wszystkim uczestnikom pirackie imiona. Zabawy było co nie miara. Dzieci odwiedziły piracką kuchnię, w której odbyły się zdrowe warsztaty kulinarne, nauczyły się czytania mapy, wzięły udział w zabawach na kolorowych dmuchańcach. Główną atrakcją spotkania było poszukiwanie zaginionego skarbu, który oczywiście -  jak na piratów przystało -  został odnaleziony.

      Piracka przygoda zakończyła się ogniskiem, przy którym dzieci upiekły kiełbaski.

     • Bezpieczne wakacje

     • 15 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu "Bezpieczne wakacje" prowadzonym  przez przedstawicieli Straży Miejskiej oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci dowiedziały się, jak unikać sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu nie tylko w czasie wakacji, ale też na co dzień. To było bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie.

     • Rowerowy wyskok do Wyskoku

     • W sobotni poranek silna grupa w składzie: dwie Amelki, Kornelia, Ignacy i Michał, pod naszą opieką, wyruszyła rowerami na spotkanie z przygodą. Celem była ścieżka edukacyjna Wyskok, położona niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Program wycieczki przewidywał wiele atrakcji, które czekały na uczestników w tym chyba nie do końca poznanym, nieco "dzikim" zakątku naszego regionu.

      Trasą rowerową, przez Srokowo i inne miejscowości, podziwiając piękne krajobrazy, słuchając śpiewu ptaków, dotarliśmy do parkingu leśnego w Osikowie. Z tego miejsca, po rozpaleniu ogniska i upieczeniu kiełbasek, mieliśmy wyruszyć na kolejne etapy naszej wyprawy. Niestety, plany pokrzyżowała nam wielka ulewa. Uratowały nas wiaty, pod którymi mogliśmy schronić się przed deszczem. Mimo tak niesprzyjającej aury, wszyscy wspaniale bawili się, uczestnicząc w grach i zabawach. Miłą niespodziankę sprawiła nam Pani Michalina Lis, która mimo deszczu, przywiozła wiele smakołyków i ciekawych gadżetów do gier i zabaw. Służyła nam także pomocą w wielu trudnych sytuacjach. Za to wszystko składamy Pani Michalinie wielkie podziękowania.

      Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy wyrazili chęć przewiezienia dzieci i rowerów na miejsce zbiórki oraz "ewakuowali" swoje pociechy w czasie ulewy.

      Podziękowania składamy również Radzie Rodziców za życzliwość i wsparcie finansowe naszej wycieczki. Dziękujemy Pani Magdzie za uczestniczenie w naszej kolejnej wspólnej wyprawie i piękne zdjęcia, które dokumentują turystyczne poczynania uczniów. Dziękujemy wszystkim za bycie razem "na dobre i na złe". Zapraszamy i zachęcamy młodych odkrywców do kolejnych wypraw turystyczno-krajoznawczych, a rodziców do dalszej współpracy. Turystyczne pozdrowienia przekazują opiekunowie wspaniałej gromadki - Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk.

     • Wizyta w Pszczelandii

     • W piątek 11 czerwca 2021 roku klasy I c i II a wybrały się na wycieczkę do Pszczelandii – Zagrody Edukacyjnej, która w sposób empiryczny przybliżyła dzieciom świat pszczół.

      Uczniowie odwiedzili Pszczelnik, sprawdzili, co się dzieje w ulu, poznali historię bartnictwa, produkty pszczele i rolę pszczoły w przyrodzie. Własnoręcznie wykonali świecę z wosku pszczelego.

      Piątkowa przygoda zakończyła się ogniskiem, przy którym dzieci upiekły kiełbaski.

     • Wycieczka klasy 8 b

     • Dnia 10 czerwca klasa 8 b wraz ze swoim wychowawcą panem Jackiem Stankiewiczem oraz opiekunem panem Andrzejem Narwojszem odwiedziła byłą Kwaterę Hitlera  w Wilczym Szańcu. Była to wspaniała okazja do poszerzenia swojej wiedzy historycznej oraz do spędzenia czasu w miłej, luźnej atmosferze.  Nasz profesjonalny przewodnik pan Wojciech Kozioł opowiedział nam wiele ciekawostek z okresu II Wojny Światowej. Poznaliśmy m.in. szczegóły przeprowadzonego przez Hrabiego Clausa von Stauffenberga zamachu na Adolfa Hitlera i przyczyny niepowodzenia tejże akcji. Mieliśmy okazję przejażdżki repliką pojazdu z okresu II wojny Światowej po okolicy. Na koniec zjedliśmy pieczone kiełbaski z ogniska i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Kętrzyna.

      Klasa 8b po raz kolejny udowodniła, że jest na medal. Wielkie podziękowania osobie, która tak wspaniale zorganizowała nam dzień – naszemu przewodnikowi Panu Wojciechowi Koziołowi.   

     • Wycieczka klasy I b

     • W dniu 11.06.2021 roku uczniowie wybrali się na wycieczkę do Srokowa, gdzie na terenie posesji nadleśnictwa zwiedzili obiekt leśny  Leśna Szkoła. Przewodnikiem po świecie roślin i zwierząt była Pani Irena Dziadoń, dzięki której poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat gatunków drzew, roślin oraz zwierząt. Nie zabrakło również wielu ciekawostek przyrodniczych, gier i zabaw - odbył się konkurs sprawność fizycznej. W miłej atmosferze piekliśmy kiełbaski, co okazało się nie lada wyzwaniem i niektóre z nich wylądowały w ognisku. Opiekunami byli Joanna Pyra i Natalia Mackiewicz, a niezastąpioną pomoc medyczną na czas wycieczki zapewniła nam Pani Wanda Urbańska.

     • Dzień przyjaciela

     • 9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Wszyscy wiemy, że najtrwalsze przyjaźnie zawiera się w szkole. Posiadanie przyjaciela i bycie nim wymaga od nas wiele wysiłku i poświęcenia.  Uśmiech, wspólna zabawa, towarzystwo, zaufanie oraz bezpieczeństwo - to najczęstsze skojarzenia naszych uczniów z tym słowem. W tym roku, po tak długim czasie izolacji jeszcze bardziej doceniamy obecność przyjaciół.  Głównym celem zabaw i zajęć było propagowanie postaw wzajemnej życzliwości, szacunku wobec siebie oraz zwrócenie uwagi uczniów na wartość przyjaźni. Z tej okazji podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, kim jest przyjaciel, śpiewały piosenki, wykonywały laurki, składały życzenia i przygotowały przedstawienie pt.: „ Wielka orkiestra leśnej pomocy”.  Powstało również piękne „Drzewo przyjaźni”, które zaprezentowano na szkolnym korytarzu wraz z galerią portretów. Tego dnia na szkolnym korytarzu słychać było znane utwory, które umilały uczniom czas podczas przerw lekcyjnych.

      Dzień Przyjaciela przygotowany został przez Szkolny Klub Wolontariusza i wzięły w nim udział panie: Joanna Pyra, Izabela Molda, Aneta Woźniak, Marzena Pniewska- Hałuszka, Krystyna Klancewicz, Agnieszka Cejmer, Agnieszka Kreczman, Dajana Kos, Joanna Widuto, Michalina Lis, Ewa Lijka, Małgorzata Kowalska, Aneta Machniewska, Natalia Mackiewicz  oraz uczniowie klas Ib, IIb, IIc, IIa, IIIc, IIIb, IVb, Va.

     • Konkursy ortograficzne klas II i III szkoły podstawowej

     • W maju w naszej szkole już po raz dziewiętnasty odbyły się konkursy ortograficzne klas drugich i trzecich. Ich celem jest szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz motywowanie do osiągania sukcesów od najmłodszych lat.

      Uczniowie pisali dyktanda pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

      Oto zwycięzcy w klasach drugich

      Maria Bereda kl. IIa – Mistrz Ortografii

      Wiktoria Gałkowska kl. IIa – Wicemistrz Ortografii

      Justyna Florczyk kl. IIb – II Wicemistrz Ortografii

      Zwycięzcy w klasach trzecich

      Zoja Kamińska kl. IIIa – Mistrz Ortografii

      Barbara Dragun kl. IIIb – Wicemistrz Ortografii

      Bartosz Gąsior kl. IIIc – II Wicemistrz Ortografii

      Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców
      oraz dyplomy.

       

        M. Krzyżanowska

     • Kętrzyńska Przystań

     • Burmistrz Miasta Kętrzyna zaprasza na kolonie profilaktyczne w Ośrodku Wypoczynkowym„Kętrzyńska Przystań” dla dzieci w wieku 10-14 lat.Termin kolonii: 16-25.08.2021 r.Cena:800 zł.Deklaracje do pobrania w sekretariatach Szkół Podstawowych. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy do 25 czerwca.

     • Wzory znamy śpiewająco

     • Nauczyciele w naszej szkole podejmują wiele działań, by powrót uczniów do nauki w trybie stacjonarnym był jak najmniej stresowy dla uczniów. Wspierają swoich podopiecznych w zakresie zdrowia psychicznego z uwzględnieniem ich zróżnicowanych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. Jednym z przykładów dobrej praktyki jest "rozśpiewna" lekcja matematyki przeprowadzona przez panią Joannę Proboszcz w klasach siódmych. Połączenie nauki z zabawą to świetny pomysł.

     • Certyfikat "Z kulturą mi do twarzy"

     • Zakończył się całoroczny projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy". Wzięło w nim udział wiele szkół i przedszkoli z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowała klasa IV b.

      W ramach projektu należało wykonać co najmniej 20 zadań podzielonych na trzy moduły: "W krainie muz", "Piękno regionu" i "Kocham, lubię, szanuję". W sumie wykonaliśmy  25 zadań, ogromną większość w trybie zdalnym. 

      Najciekawszymi przygodami w trakcie projektu było z pewnością: tworzenie "żywych obrazów", spotkanie z piosenkarką p. Oksaną Predko, lekcja mazurzenia z "polonistką z pasją" p. Justyną Kozłowską, zwiedzanie ekspozycji "W średniowiecznej kuchni", poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin sztuki, zbiórka środków na paczkę świąteczną dla potrzebującej dziewczynki, tworzenie rysunków z zabytkami miasta i pięknych pacynek, poznanie tradycji naszego regionu. 

      Szkolnymi koordynatorami projektu byli: p. Natalia Król i p. Szymon Januszanis. W realizacji zadań pomocą służyli: p. Dorota Arszułowicz i p. Jacek Fąderski. Nieocenione było również zaangażowanie rodziców.

      Gratulujemy uczniom klasy IV b udziału w projekcie. Piękną pamiątką będą z pewnością dyplomy, które dzieci otrzymają na zakończenie roku szkonego.

     • III moduł „Lekturki spod chmurki” ukończony!

     • Mamy to! Właśnie ukończyliśmy III ( ostatni) moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego promującego rozwój czytelnictwa „Lekturki spod chmurki”, który trwał od 23 września 2020 roku do 21 czerwca 2021 roku. Udało nam się wykonać wszystkie zadania. Podczas realizacji projektu nie zabrakło dobrej zabawy, łączyliśmy przyjemne z pożytecznym, czytaliśmy, bawiliśmy się i rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie, poszukiwaliśmy ciekawostek przyrodniczych. Realizacja projektu była świetną okazją do poszerzania wiedzy uczniów na temat ekologii oraz rozwijania zainteresowań, nie tylko tych czytelniczych.

     • Konkurs matematyczny uczniów klas III

     • Dnia 28 maja 2021r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny                       uczniów kl. III, którzy mieli do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności, sprawdzające wiedzę i umiejętności matematyczne.  Najwyższe wyniki      osiągnęli  następujący uczniowie:

      I miejsce:  ADAM MAKOŚ, kl. III C

      II miejsce: OSKAR ŚLUBECKI, kl. III A

      III miejsce: MATEUSZ MAGOCH, kl. III B

           Zwycięzcy otrzymali w nagrodę książki i dyplomy, a pozostali uczestnicy  konkursu  -  dyplomy za udział.                                                                                                                                            

      Gratulacje dla najlepszych matematyków z kl. III

      M. Kowalska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.