• Tydzień kolorów - żółty

     • Następnym kolorem, który opanował korytarze naszej szkoł był kolor słońca. Na czwartek 22 lutego przewidziano przebranie się w kolor żółty co sprawiło, że było jeszcze bardziej wesoło. Znaczenie tego koloru jest jasne – radość, szczęście i życie.

      Kolor żółty kojarzy się z ciepłem, latem i wakacjami bo żółte są przecież słońce i piasek. Kolor ten przywołuje również wiele pozytywnych emocji, jak radość, śmiech zabawa, optymizm czy wypoczynek. Kolor żółty powoduje, że szybciej zapamiętujemy informacje.

      Samorząd Uczniowski

     • "Podaj miłość"

     • Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do tej akcji! Każdego dnia wolontariusze odwiedzą klasy - zachęcamy do wrzucania symbolicznej złotówki!Można też przynosić karmę dla czworonożnych przyjaciół - miejsce zbiórki to sala 206 - gabinet pedagoga specjalnego.Liczymy na przyłączenie się do tej akcji nauczycieli - dajmy przykład uczniom, jak należy troszczyć się o nasze psinki!

     • Tydzień kolorów - niebieski

     • W środę na korytarzach i w klasach zrobiło się niebiesko. Na głowach dzieci i dorosłych zobaczyliśmy również śmieszne fryzury. Dzięki temu na twarzach pojawiło się więcej uśmiechów.

      W języku polskim nazwa koloru pochodzi od nieba, początkowo w znaczeniu religijnym — Domu Bożego. Dlatego jasne odcienie niebieskiego nieodłącznie są związane z religijnością i uduchowieniem. Niezależnie od warunków kulturowych, niebieski kolor wzbudza uczucia pozytywne.

      Kolor niebieski jest uważany za najbardziej uniwersalną barwę. To jedna z 3 barw podstawowych. Jednocześnie jest też najzimniejszą ze wszystkich barw, chociaż w swych odcieniach posiada także ciepłe tonacje. Daje poczucie bezpieczeństwa. Ma działanie uspokajające, pomaga się odprężyć, sprzyja wypoczynkowi. To symbol siły, lojalności i mądrości. Wpływa na poczucie jedności, wprowadza we wnętrzu nastrój harmonii. Kolor niebieski we wnętrzu kojarzy się z czystością i porządkiem. Warto otaczać się tym kolorem, warto też więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, by popatrzeć na niebo i poczuć siłę błękitu.

                                                                                                                            Samorząd Uczniowski

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs dla uczniów klas VII-VIII. Śmiałkowie rozwiązywali test, który nie sprawdzał typowej szkolnej wiedzy, lecz umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną na co dzień. Uczestnicy zgodnie uznali zadania konkursowe za trudne, co tylko potwierdza tezę, że język polski nie należy do najłatwiejszych.

      Lista laureatów przedstawia się następująco:

      I miejsce – Weronika Kowalewska, klasa VII a

      II miejsce (ex aequo) – Karolina Cieleszyńska, klasa VII b

                                                 Nina Kozakiewicz, klasa VII a

      III miejsce – Zuzanna Pakosz, klasa VII c

       

      Zwycięzcom pogratulowała, wręczając pamiątkowe dyplomy i upominki, dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz. Nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

     • Tydzień kolorów

     • We wtorek na szkolnych korytarzach mogliśmy zobaczyć dzieci i nauczycieli ubranych na fioletowo z krawatami na szyjach.  Fioletowy to kolor bogów, królów i mistyki. Jest to kolor głębokiej refleksji, duchowości i luksusu.

                                                                                                                                   Samorząd Uczniowski

     • Zawody Sprawnościowe Szkół Podstawowych

     • 20 lutego w hali MOSiR odbyły się Zawody Sprawnościowe Szkół Podstawowych „Go! Kętrzyn”. Reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

      Klasy IV – 3 miejsce

      Klasy V – 4 miejsce

      Klasy VI – 3 miejsce

      Klasy VII – 3 miejsce

      Klasy VIII – 2 miejsce

       

      Dziękujemy za współzawodnictwo w duchu fair play.

     • TYDZIEŃ KOLORÓW

     • W poniedziałek 19.02.2024r. Samorząd Uczniowski rozpoczął zabawę TYDZIEŃ KOLORÓW. Dziś obowiązywał kolor BIAŁY. Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników do ubrania się na dany kolor - może być cały strój lub element stroju w danym kolorze.  Zwycięska klasa otrzyma upominek.

      Poniedziałek – BIAŁY

      Wtorek – FIOLETOWY plus krawat

      Środa- NIEBIESKI plus śmieszne fryzury

      Czwartek - Żółty

      Piątek – ZIELONY plus koniczynka

      Zapraszamy do wspólnej zabawy.

       Samorząd Uczniowski

     • Poczta walentynkowa

     • 14 lutego, w dniu świętego Walentego w naszej szkole Samorząd Uczniowski  zorganizował „pocztę walentynkową”. Była to przede wszystkim okazja do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Na korytarzach zrobiło się czerwono, gdyż uczniowie i pracownicy szkoły nałożyli ubrania w tym kolorze. Chętne osoby mogły wrzucać własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Szkolny listonosz w osobie przewodniczącej SU miał dużo pracy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.

                  Tego dnia dużą popularnością cieszyła się pięknie wykonana „walentynkowa fotobudka” gdzie robiono pamiątkowe zdjęcia. Było to dzieło pana Andrzeja Graczyka, któremu serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                Samorząd Uczniowski

     • Klasowy Dzień Przyjaźni

     • Walentynki to dzień, który celebruje miłość i przyjaźń, a co może być lepszego niż spędzić ten szczególny dzień w szkole wśród przyjaciół? W klasie pierwszej uczniowie mieli okazję uczcić Dzień Przyjaźni w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Głównym celem tego dnia było budowanie więzi między uczniami oraz promowanie współpracy i wzajemnej życzliwości. Dlatego też, w ramach świętowania Dnia Przyjaźni, były różnorodne aktywności, które miały na celu integrację i zabawę. Pierwszą częścią dnia było wręczanie walentynek i prezentów. Uczniowie przygotowali wcześniej własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami dla swoich kolegów i koleżanek. Były to nie tylko słowa, ale także rysunki i kolorowe ozdoby, które wywoływały uśmiech na twarzach wszystkich obecnych. Następnie przyszedł czas na gry i zabawy. Nie zabrakło również czasu na chwilę refleksji na temat znaczenia przyjaźni. Cały dzień przepełniony był radością, śmiechem i wzajemną życzliwością. Dla uczniów klasy pierwszej był to niezapomniany czas, który wzmocnił więzi między nimi i sprawił, że poczuli się jeszcze bardziej zintegrowani jako grupa.

     • Podsumowanie I półrocza

     • 14 lutego, w walentynkowych nastrojach, podsumowaliśmy I półrocze roku szkolnego 2023/2024. Dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz przedstawiła garść statystyk, wręczyła też stypendia uczniom za osiągnięcia w nauce i sporcie. Atmosferę święta zakochanych dało się wyczuć również w holu przy sekretariacie – nauczyciel świetlicy p. Andrzej Graczyk przygotował okolicznościową fotobudkę, w której każdy chętny mógł sobie zrobić zdjęcie.

     • Czym skorupka za młodu nasiąknie...

     • Dziś odbyła się wyjątkowa wizyta w klasie 1a. Pani Elżbieta, mama naszej uczennicy, farmaceutka z lokalnej apteki, odwiedziła naszą szkołę, przynosząc ze sobą nie tylko ciekawe gadżety, ale także fascynującą wiedzę na temat swojej pracy. Była to doskonała okazja dla dzieci, by zapoznać się z tajnikami zawodu farmaceuty. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazując, jak ważne jest dokładne odmierzanie i pakowanie leków, aby zapewnić pacjentom bezpieczną terapię. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wiele pracy i precyzji wymaga zawód farmaceuty.Jednym z najciekawszych momentów spotkania było omówienie tego, co robić ze starymi, przeterminowanymi lekami. Pani wyjaśniła, dlaczego nie wolno ich wyrzucać do kosza czy zlewu, aby nie zanieczyścić środowiska naturalnego. Zamiast tego, należy je odpowiednio zutylizować w specjalnych punktach zbierania odpadów farmaceutycznych. To ważna lekcja ekologii dla nas wszystkich.Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę! Dzieci przystąpiły do przygotowania zdrowej mikstury. Wykorzystując różnorodne składniki, takie jak miód, cytryna, cebula, czosnek stworzyły smaczną i odżywczą miksturę, która ma wspomagać odporność i dbać o zdrowie. To było nie tylko fascynujące doświadczenie, ale także nauka o zdrowym odżywianiu i korzyściach płynących z naturalnych produktów.Wizyta farmaceuty w naszej szkole była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca. Dzieci miały okazję poznać pracę farmaceuty od podszewki, zrozumieć jej znaczenie dla społeczeństwa oraz zdobyć praktyczną wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Mam nadzieję, że kolejne spotkania z przedstawicielami różnych zawodów będą równie pouczające i pełne wrażeń!Dziękuję Pani Elżbiecie za poświęcony czas.

     • Dyskoteka

     • W czwartek 08.02.2024r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV – VIII. Uczniowie tańczyli do muzyki przygotowanej przez pana Sebastiana. Zabawa trwała 2 godziny. Spaliliśmy kalorie, śmialiśmy się, łączyła nas wspólna zabawa i pląsy. Natasza -  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego -  była wodzirejem. Blask kolorowych świateł cieszył.

                  Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom za pomoc w pilnowaniu bezpieczeństwa.         

                                                                                        Samorząd Uczniowski

     • Wycieczka do Olsztyna

     • W sobotę 10 lutego członkowie i sympatycy SKKT uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna, której główna atrakcją był pobyt na basenie Aquasfera. Wyjazd został zorganizowany w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego korzystania z komputera czy telefonu.
         Wycieczka na basen była świetna zabawą, sposobem na  integrację oraz umożliwiała wykazanie się umiejętnością pływania. Basen, jacuzzi i zjeżdżalnia to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wycieczki.
          Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Po dwugodzinnej zabawie w wodzie, przyszedł czas na posiłek w restauracji McDonald’s.
         Pełni wrażeń i emocji oraz z obietnicą uczestniczenia w kolejnych wyjazdach, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kętrzyna.

                      Bartosz Machniewski, Andrzej Graczyk

     • Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna

     • 10 lutego odbyła się pierwsza w tym roku Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna. Do szachownic zasiadło 55 graczy z Kętrzyna i okolic. Naszą szkołę reprezentowało 17 zawodników. Wyniki prezentują się następująco:Liga I1 miejsce – Paweł Marcinkiewicz4 miejsce- Karolina Gawerska6 miejsce- Szymon Dunalski11 miejsce- Jakub Dubel16 miejsce- Oliwier JackiewiczLiga II3 miejsce- Tymoteusz Iwaniuk9 miejsce- Jan Kłos12 miejsce- Borys BarnaLiga III1 miejsce – Hubert Bierżyński3 miejsce- Tymon Chimik9 miejsce- Zofia Zalewska10 miejsce- Michał Arminajtis11 miejsce- Julia Grajewska12 miejsce- Jakub Kowalski13 miejsce- Mateusz Kopczyński16 miejsce- Michał Rutkowski20 miejsce- Szymon MitrosForma i determinacja naszych graczy zachwyca. Każdy daje z siebie wszystko i walczy do końca. Przed nami rok pełen nowych wyzwań i trudnych pojedynków. Trzymajcie kciuki!Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Dzień pizzy

     • Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, który przypada 9 lutego, klasa 1 d wybrała się na warsztaty kulinarne do Restauracji i Kręgielni City Club,  podpatrzeć, jak taką smaczną pizzę zrobić.

      Podczas zajęć uczniowie poznali krótką historię pizzy, dowiedzieli się, z jakiego kraju pochodzi oraz poznali składniki, które są niezbędne do jej wykonania. Uczniowie w parach przygotowywali swoją pizzę, sami wybierali składniki, które miały się na niej znaleźć.  A gdy już wszystko było gotowe, każda pizza powędrowała do pieca.

      Po upieczeniu wszyscy mogli spróbować swoich wypieków.  To był najbardziej wyczekiwany punkt tego dnia.

     • Lekcja muzyczna

     • 7 lutego odbyła się kolejna lekcja muzyczna. Tym razem swój debiut mieli uczniowie klasy 1 c i 1 d. Dzieci demonstrowały grę na skrzypcach i flecie.

      W konkursie wiedzy o muzyce najlepsza okazała się Weronika Zyborowicz z klasy 1 d, która odpowiedziała na wszystkie pytania.

      Rozstrzygnięty został również konkurs śpiewu. Uczniowie klas drugich zaśpiewali bardzo trudną piosenkę ,,Bum, bum, bum’’. Zwyciężczynią została uczennica klasy 2 c Julita Lutarewicz, drugie miejsce zajęła Zuzanna Sienkiewicz z klasy 2 d, a trzecie Aleksander Zalewski z klasy 2 a. 

     • Kreatywny tłusty czwartek

     • Tłusty Czwartek był niezwykłym dniem w naszej szkole.Tradycyjne święto karnawałowe zostało połączone z aktywnościami kreatywnymi, które miały na celu rozwijanie umiejętności myślenia twórczego i współpracy. Dzieci z uśmiechem przybyły do szkoły na dzień pełen zabawy i smakołyków. Nauczyciele postanowili wykorzystać atmosferę radosnego świętowania, aby wprowadzić elementy edukacyjne i rozwijające.Uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby rozwiązywać zadania kreatywne. Po zadaniach nadszedł czas na tradycyjne pączki. Z wielkim smakiem wszystkie zniknęły z talerzy.

      Pączki ufundowała Rada Rodziców i rodzice z klasy.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690