• Obchody Święta Niepodległości w 3c

          • 10 listopada klasa 3c wzięła udział w grze metodą stacji zadaniowych z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Podczas zabawy uczniowie ubrani na galowo, z kotylionem uprawniającym do wzięcia udziału w zabawie, odnajdywali i rozwiązywali zadania według wskazówek umieszczonych na terenie szkoły. Dzieci miały możliwość utrwalenia swoich wiadomości o Polsce, jej historii związanej z rozbiorami i I wojną światową, symbolami narodowymi. Wszyscy w wielkim zaangażowaniem, skupieniem i doskonałym humorem bawili się. To były ciekawe obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości.

          • Warsztaty kreatywne – Las w szkle

          • Młodsi uczniowie naszej szkoły w ciągu dwóch dni uczestniczyli w kreatywnych warsztatach „Las w szkle”.  Stworzyli swój własny ekosystem w słoiku, dowiedzieli się jaką rolę pełnią jego poszczególne składniki. Zmysłem dotyku sprawdzali strukturę
            i konsystencję każdego z nich. Bogatsi o nową wiedzę i umiejętności zabrali swój „las” do domu.  Dzieci poznały też etapy tworzenia lasu i dowiedziały się jak o niego dbać, by przetrwał.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 6 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie naszej szkoły przebrali się na ulubionych bohaterów bajek i książek, co zwalniało ich z odpowiedzi ustnych na wszystkich przedmiotach. Na korytarzach można spotkać było księżniczki, minionki, smerfy, rycerzy, piratów, Harrego Pottera i wiele innych barwnych postaci. Niektóre klasy tego dnia odgadywały zagadki o bohaterach bajkowych, rozpoznały postacie z bajki na podstawie wybranych rekwizytów, wspólnie czytały, malowały oraz oglądały bajki. Dzień ten przypominał wszystkim o tym, że bajki są ważne w życiu każdego dziecka, a przeniesienie w świat bajek sprawiło wiele radości.Odbył się także konkurs plastyczny pt. "Ulubiona postać z bajki". Wpłynęło 66 przepięknych prac, które wykonane były z pełnym zaangażowaniem. Ocenie podlegała samodzielność, pomysłowość i staranność. Jury w składzie J. Fąderski oraz A. Graczyk wyłoniło następujących zwycięzców:KLASY 11 m. A. Król2 m. M. Bryk 2 m. Z. Małecka 2 m. Z. Matejek 3 m. A. Gałkowska 3 m. W. Pająk 3 m. J. Pernak KLASY 21 m. W. Król 2 m. M. Brzezińska2 m. R. Kamińska3 m. E. Jasiulewicz3 m. Z. SienkiewiczKLASY 31 m. M. Kowalczyk1 m. H. Olko2 m. W. Pawlik3 m. F. DarmofałZwycięzcom serdecznie gratulujemy.Wszyscy uczestnicy otrzymają drobne upominki, natomiast na zwycięzców czekają dyplomy z nagrodami.

          • Lekcja na żywo 

          • W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości klasa 1a wzięła udział w lekcji na żywo z Nauką w Plecaku. Podczas spotkania  uczniowie dowiedzieli się: 

             Co słychać w stolicy Polski?

             Co można robić w Polsce?

             Co warto zobaczyć w naszym kraju?

             

            Usystematyzowali wiedzę o symbolach narodowych, narysowali flagę Polski oraz napisali pierwsze notatki graficzne. To była wspaniała lekcja historii.

          • Nocowanie w szkole

          • Choć trudno to sobie wyobrazić, niektórzy uczniowie lubią spędzać czas w szkole nawet w piątkowe popołudnia i sobotnie poranki. Tak jest w przypadku klasy VII b.„Nocowanie w szkole” to już klasowa tradycja. Akcja służy integracji zespołu klasowego, jest okazją do spędzenia wolnego czasu w gronie rówieśników, uczy też współdziałania.W tym roku dodatkową atrakcją było wspólne odczytanie lektury obowiązkowej – II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Uczniowie mieli okazję poczuć klimat utworu, dzięki czemu – miejmy nadzieję – lepiej zapamiętają jego treść.W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób (Pan Jacek Stankiewicz pomógł wychowawcy w opiece nad klasą, rodzice Magdy przygotowali świeżutkie bułeczki cynamonowe, mama Kacpra jak zwykle zadbała o zakup i dowóz produktów na posiłki), za co należą im się serdeczne podziękowania.

          • Gra terenowa

          •             2 listopada klasa 2a wzięła udział w grze terenowej w naszym mieście. Z pomocą Dziennika Młodego Podróżnika dzieci poznawały mniej i bardziej znane postacie i miejsca związane z Kętrzynem. Gra polegała na poszukiwaniu, odgadywaniu kolejnych wskazówek i rozwiązywaniu haseł powiązanych z miastem. Merytorycznie nad zdobywanymi wiadomościami czuwała pani Elżbieta.

            Udział w grze to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, wspólną zabawę i rozwijanie społecznych, logicznych i kreatywnych umiejętności oraz rozbudzanie zainteresowań historią miasta.

          • Ślubujemy

          • 31 października 2023 roku siedemdziesięciu trzech pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów naszej szkoły. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej w obecności pani dyrektor, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i pana pedagoga. Dzieci przebrane za kotki zaśpiewały piosenki, wykonały wspaniały taniec, popisały się wiedzą i umiejętnościami potrzebnymi w codziennym życiu w szkole. Niezwykle ważnym elementem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły, symboliczne „obcięcie ogonków” oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i upominki. Cała uroczystość została uwieczniona przez panią fotograf na pamiątkowych zdjęciach . Na zakończenie uczniowie ze swoimi paniami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. To był bardzo udany dzień, który na długo zagości w pamięci. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów!

          • Sport w duchu fair play

          • 30 października młodzież z naszej szkoły odebrała nagrody za konkurs plastyczny pt. „Sport w duchu fair play”. Agata Radziwoniuk klasa 7a - II miejsce Franciszek Smykowski klasa 6c - III miejsce Wyróżnienia otrzymali: Nina Kozakiewicz klasa 7a, Zofia Sapieha klasa 7b, Jakub Dubel klasa 5a, Zuzanna Pakosz klasa 7c, Zuzanna Kuffel klasa 5a, Lena Lewkowicz klasa 5c. Do konkursu przygotowała ich pani Dorota Arszułowicz. Gratulujemy!

          • Wolontariusze na cmentarzu

          • W sobotę, 28 października, wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedzili cmentarz komunalny i cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Kętrzynie, który mieści się przy ul. Kasztanowej. Wolontariusze posprzątali groby oraz zapalili znicze. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

          • Wycieczka do młyna

          • W ramach lekcji edukacji przyrodniczej uczniowie klas III poznają rodzaje zbóż, tego jaka z nich powstaje mąka, a następnie chleb i inne wyroby zbożowe. Aby urozmaicić lekcje dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami 26.10.2023r. udały się do „Młynomagu” czyli młyna w Młynie Grodzkim koło Reszla.Na miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki zobaczyli przepiękny budynek młyna i poznali współwłaścicielkę panią Joannę Myszkowską i jej męża pana Krzysztofa Myszkowskiego, którzy nas oprowadzali i gościli w młynie. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje zbóż. Dowiedzieli się jakie mąki z nich powstają i czym się różnią między sobą. Mogli je dotknąć i zobaczyć sposób ich produkcji. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie młyna, obserwowanie starych maszyn, które nadal prężnie działają, a także zrzutu zboża w punkcie przyjęcia do młyna. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy oraz po kilogramie mąki reszelskiej wyrabianej w młynie.

          • Koncert muzyczny

          • 27 października uczniowie klas I-III po raz kolejny wzięli udział w lekcji muzycznej. Tym razem aktorzy klas 2a i 2b opowiedzieli o przygodach nutek, które zostały porwane z Królestwa Muzyki przez Czarnoksiężnika do Królestwa Hałasu i Bałaganu. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role w rytmach muzyki wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

            Koncert zakończył się konkursem wiedzy o muzyce, w którym brali udział uczniowie: Nikola Chylak 2b, Antoni Czech 2a, Antoni Zalewski 2a. Zwycięzcą okazał się Aleksander Zalewski. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert.

          • Kortosfera opanowana przez pierwszaki

          • 26 i 27 października pierwszaki wybrały się na pierwszą szkolną wycieczkę. Trzeba przyznać, że w bardzo magiczne i fascynujące miejsce. Odwiedziły Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie - ,,Kortosfera”.

            Dzieci poczuły się tam jak prawdziwi naukowcy. W laboratoriach  Kortosfery miały niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli chemika, mikrobiologa i technologa żywności.     

            W laboratorium biologiczno-chemicznym czekały na nie doświadczenia o zróżnicowanym stopniu trudności. Podczas zajęć wykonały doświadczenia z naturalnymi i syntetycznymi wskaźnikami pH, zbadały odczyn różnych substancji chemicznych, przeprowadziły doświadczenia z suchym lodem, samodzielnie wyprodukowały wodór oraz zgłębiały reakcje utleniania i redukcji. W laboratorium żywności zobaczyły niewidoczny gołym okiem świat mikroskopijnych kucharzy! Wykonały preparaty wymazowe z jamy ustnej barwione zaawansowanymi metodami mikrobiologicznymi, tak by następnie móc zaobserwować pod mikroskopem komórki nabłonka jamy ustnej i zasiedlające go drobnoustroje, przeprowadziły testy badające właściwości biochemiczne drożdży piekarniczych oraz wykryły związki chemiczne w różnorodnych produktach spożywczych – możliwe do trawienia dzięki dobrym mikroorganizmom zasiedlającym przewód pokarmowy człowieka.

            Po przygodzie w laboratorium czekały na nie 4 wystawy tematyczne: młodzi odkrywcy kosmosu, jak wyżywić przyszłość, laboratorium wysokich energii, człowiek istota jedząca, sieję więc jestem.

            Kortosfera to nowy punkt edukacyjny na mapie Olsztyna. Warto tu zajrzeć. Oto obrazy widziane okiem fotografa. Zapraszamy do galerii.

          • Październik - miesiącem przeciwdziałania przemocy.

          • Październik obfitował w działania i inicjatywy w zakresie przeciwdziałania przemocy. 2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.  Klasy I-III brały udział
            w konkursie plastycznym na temat „Przemoc niejedno ma imię”. Laureatami konkursu zostali:
            I miejsce – klasa 3b wych. Pani Małgorzata Kowalska, II miejsce – klasa 1b wych. Pani Krystyna Szulc oraz klasa 2d wych. Pani Ewa Lijka. Nagrody rzeczowe oraz słodkie niespodzianki ufundowała Szkolna Rada Rodziców.

            W dniu 25 października klasy: ósma i siódme uczestniczyli w spotkaniach prowadzonych przez funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji:  Specjalistę ds. nieletnich i patologii  asp. szt. Monikę Danielak, Rzecznika Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie st. asp. Ewelinę Piaścik, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego mł.asp. Kamila Dudyńskiego i st. sierż. Adama Krasowskiego. Tematyka spotkań dotyczyła zagrożeń związanych z zażywaniem substancji zabronionych, właściwych zachowań w świecie wirtualnym i względem innych oraz konsekwencji prawnych za popełnione czyny karalne. Podczas zajęć poruszono zagadnienia związane z odpowiedzialnością osób nieletnich w związku z demoralizacją i czynami karalnymi popełnianymi przez te osoby. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z eksperymentowaniem ze środkami psychoaktywnymi, papierosami i innymi używkami, które stanowią przejaw demoralizacji osób nieletnich. Policjanci zwrócili uwagę na cyberprzemoc
            i niewłaściwe zachowania w sieci, w tym mowę nienawiści i hejt, wskazując na możliwe niepożądane skutki tych zachowań. Funkcjonariusze apelowali do młodzieży o reagowanie na przemoc, jeśli są jej świadkami i zgłaszanie niepokojących zachowań innych uczniów wychowawcom, pedagogom, rodzicom lub innym zaufanym osobom celem zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i ich niepożądanym skutkom. Uczniowie dowiedzieli się również jakie środki wychowawcze stosuje sąd wobec nieletnich i jakie konsekwencje dla przyszłych wyborów życiowych, dotyczących np. starania się o pracę, mogą mieć błędy popełnione za młodu, gdy się wchodzi w konflikt z prawem.

          • Zajęcia relaksacyjne

          • 25 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych i opanowywali trudną sztukę samouspokajania się w obliczu trudnych sytuacji, odnajdywali poczucie spokoju i wewnętrznej równowagi. Poznali wymagający nawyk skupiania się na oddechu. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli chwilę na odprężenie oraz regenerację przy relaksującej muzyce.

          • Wycieczka klas czwartych

          • Dnia 25 października uczniowie klas czwartych wyruszyli na wycieczkę szkolną do Olsztyna. Celem podróży było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Tu zaproszono nas na seans filmowy pt.:” Ziemia, Księżyc, Słońce”, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Pod kopułą mieliśmy wrażenie, że patrzymy bezpośrednio w niebo, a efekty wizualne i dźwiękowe potęgowały przeżycia dzieci i rozbudziły zainteresowanie astronomią. Dzieci poznały odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Jak zmieniają się pory roku? Dlaczego Słońce świeci? Jak działa Księżyc? W prosty i zabawny sposób przedstawiono nam podstawowe zjawiska, które można zaobserwować na dziennym i nocnym niebie.

            Z Planetarium w dobrych humorach udaliśmy się do Obserwatorium, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej lekcji o meteorytach, zobaczyliśmy przyrządy, którymi posługiwali się dawni astronomowie, a także zapoznaliśmy się z kolekcją różnych zegarów oraz działaniem teleskopu. Na koniec wspięliśmy się na dach wysokiego budynku Obserwatorium, skąd rozciągał się cudowny widok na cały Olsztyn. Tego dnia nawet deszczowa pogoda nie popsuła naszych nastrojów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
      • 89 751 81 71
      • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
    • Logowanie

  • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690