• Narodowe Święto Niepodległości

     • 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W szkole przygotowano również okolicznościową wystawę.

     • Kętrzyńska "Piątka" z awansem

     • 9 listopada w hali MOSiR przy ulicy Kazimierza Wielkiego 12 a odbył się rejonowy turniej eliminacyjny W-MSZS w piłce ręcznej dziewcząt rocznika 2009 i młodsze. W zawodach rywalizowały piłkarki ręczne z SP 1 Bartoszyce, ZSP Reszel oraz SP 5 Kętrzyn. Stawką był awans do półfinału mistrzostw województwa. Najlepsze tego dnia były szczypiornistki z Bartoszyc. Drugie miejsce przypadło dziewczętom z Kętrzyna, a trzecie drużynie z Reszla. Dwa pierwsze zespoły uzyskały awans do fazy półfinałowej. Gratulacje dla wszystkich drużyn. Organizatorem turnieju był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie.

      Skład zespołu SP 5 Kętrzyn: Amelia Nałysnyk, Maja Bagińska, Aurelia Poniatowska, Joanna Jurkian, Amelia Sajkowska, Weronika Kieszek, Kornelia Markowska, Emilia Mańkowska, Zuzanna Wróbel, Lena Sztejter.

      Trener Daniel Wróbel

     • Sobotniki

     • Listopad nie taki straszny jak go malują. W pierwszą sobotę miesiąca odbyło się kolejne spotkanie stowarzyszenia. Tym razem swoje zajęcia rozpoczęliśmy od karaoke. Wszyscy razem śpiewaliśmy znane piosenki. Następnie w znakomitych nastrojach przygotowaliśmy drugie śniadanie. Po sytym posiłku przyszedł czas na  ćwiczenia taneczno ruchowe. Pod czujnym okiem instruktora dzieci  poprawiały swoją kondycję i spalały dodatkowe kalorie. A to wszystko dzięki pani Dagmarze, która zaraża pozytywną energią i zachęca do regularnego aerobiku. Nie obyło się bez zabaw, w których to twórcami były dzieci. Pomimo niesprzyjającej pogody z uśmiechem na ustach rozeszliśmy się do swoich domów. Do zobaczenia niebawem.

      Projekt sfinansowany z dotacji Starostwa Powiatowego w Kętrzynie.

                                                                       Opiekunowie stowarzyszenia

     • Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Dbamy o nasze wody, bo to skarb przyrody"

     • KONKURS EKOLOGICZNY

      „Dbajmy o nasze wody, bo to skarb przyrody”

      realizowany w ramach projektu pn. „Ochrona i zrównoważone wykorzystywanie wodnych obiektów rekreacyjnych w miastach przygranicznych w Kętrzynie i w Kaliningradzie”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja

      rozstrzygnięty!

       

      Uczniowie wykazali się kreatywnością i zrozumieniem ważnego tematu jakim jest ochrona środowiska, głównie zbiorników wodnych.

      Prace charakteryzowały się dużą różnorodnością i oryginalnością.

       

      Na konkurs wpłynęło łącznie 71 prac w trzech kategoriach wiekowych tj.:

      - klasy I -V (rysunek)

      - klasy VI -VIII (plakat)

      - szkoły ponadpodstawowe (praca w formie prezentacji multimedialnej lub filmu).


      Z przyjemnością informuję, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się uczennice z naszej szkoły:

       

      W kategorii klasa I-V:

       

      Wyróżnienia:
       

      ZUZANNA PAKOSZ  – klasa V C 

      JULIA WYSOCKA – klasa V C 

       

      W kategorii klasa VI-VIII:

       

      III MIEJSCEGABRIELA KOTULSKA – klasa VII C

       

      Wyróżnienie:


      AGATA TRAFALSKA – klasa VII C 

       

      Dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie ekologicznym.

      Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratuluję.

       

       

      Dorota Arszułowicz

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Klasa 2c otrzymała telegram, że okrutna Czarnownica Bambaryca pomieszała strony w książkach i pogubiła postaci z bajek. Aby je uratować i uszczęśliwić, musieliśmy otworzyć magiczną skrzynię oplątaną łańcuchem. Żeby ją otworzyć, trzeba było rozwiązać zadania ukryte w balonach.

      W niektórych zadaniach schowane były zdrapki z magiczną cyfrą.Tylko dobrze ułożony kod był kluczem do otwarcia walizki.Zmagaliśmy się z bajkowym kodowaniem, zadaniami prawda/ fałsz, przebieraniem fasoli i kaszy, oglądaniem bajek naszych rodziców, milionerami.Na szczęście udało się wydrapać właściwy kod. Bajkowe postaci zostały uszczęśliwione. Punktem kulminacyjnym było rozbicie piniaty.W cukierkowy nastroju i włosach w konfetti zakończyliśmy ten wspaniały dzień.....ach zapomnielibyśmy dodać, odwiedził nas Ciastek, ponoć mieszka w szafie szkolnej biblioteki.... musimy to sprawdzić.

      Katarzyna Ciborska

     • Uczniowie listy piszą

     • „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie…” Jak co roku o tej porze, uczniowie naszej szkoły piszą listy i pozdrowienia do dzieci przebywających w szpitalach. Jest to akcja, która ma na celu wsparcie psychiczne małych pacjentów, uwrażliwia na los innych, uczy empatii i bezinteresownej pomocy. Pokazuje, że gdzieś obok nas są osoby samotne, skazane na pobyt w czterech ścianach. Jest to także okazja do zawarcia nowych znajomości, a może nawet przyjaźni. Listy zostaną dostarczone do szpitala wraz z upominkami mikołajkowymi. Akcja została przeprowadzona przez Szkolny Klub Wolontariusza, przy pomocy pani Joanny Zapaśnik i Izabeli Moldy.

     • Podsumowanie akcji

     • Zbiórka karmy dla Schroniska w Pudwągach została zakończona. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na apel i przyłączyło się do akcji. Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. Mamy nadzieję, że dzielenie się dobrem wejdzie nam w nawyk.

     • Zapraszamy do kibicowania

     • 14.11.2021 r. w hali MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12, rusza Warmińsko-Mazurska Liga Piłki Ręcznej Dziewcząt rocznik 2009 i mł. Przyjdź i zobacz mecze naszej reprezentacji. Wesprzyj zespół dopingiem. Do zobaczenia w hali.

      Harmonogram gier:

      1 KOLEJKA 14 XI 2021 r.

      Mecz 1 UKS Zryw Kętrzyn - MKS Truso Elbląg godz.10:05

      Mecz 2 UKS Jaćwingowie Gołdap - KPR Elbląg godz. 10:55

      Mecz 3 Jaćwingowie Gołdap - MKS Truso Elbląg godz. 11:35

      Mecz 4 UKS Zryw Kętrzyn - KPR Elbląg godz. 12:25 pauzują UKS Jedynka Bartoszyce, KS Play Ostróda

     • Memory master

     • 28 października w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego "Memory master". Do zmagań leksykalnych zgłosiły się 32 osoby z klas IV-VIII. W połowie grudnia poznamy wyniki konkursu. Wszystkim biorącym udział życzymy tytułu laureata.

                                                                                                      Monika Borkowska-Lech

     • Dni pamięci

     • Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, który skłania nas do głębokiej refleksji nad sensem życia i przemijania. W tym dniu pamiętamy o naszych bliskich, których już nie ma wśród nas, odwiedzamy groby, zapalamy symboliczne światełko. Wolontariusze wraz z uczniami należącymi do Samorządu Uczniowskiego postanowili odwiedzić zaniedbane i zapomniane groby, zapalić światełko dla tych, o których nikt już nie pamięta.

     • Lekcja muzyczna

     • W środę 27 października klasy I-III wzięły udział w kolejnej lekcji muzycznej pt. „Smyczkowe opowieści”. Poznały budowę skrzypiec i wiolonczeli. Nauczyły się co oznaczają słowa: solo, duet, trio. Wysłuchały opowieści o Janku, który był bardzo biedny, ale pięknie grał na skrzypcach. Gdy wyruszył w świat, spotkał różne postaci: kosmitów, dziewczynkę, karczmarza, pianistę. Założył zespół muzyczny. Dawał koncerty i … już nie był biedny. Ciekawa fabuła, piękne stroje i wspaniała gra aktorów z klas II sprawiła, że lekcja minęła bardzo szybko. Spotkanie zakończył test wiadomości. Wszyscy pytani uzyskali tyle samo punktów. Potrzebna była dogrywka, a nawet dwie. W końcu zwyciężył przedstawiciel klasy II a Hubert Wieliczko. Gratulujemy!

                                                                                                                                                          Krystyna Szulc

     • Scary pumpkin

     • W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Scary pumpkin”. Uczniowie klas 1 – 3 wykonali prace plastyczne, które przedstawiały dynie w przerażającym wydaniu.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce – Hubert Wyskiel, uczeń klasy 3b

      II miejsce – Kaja Pawłowska, uczennica klasy 1a

      III miejsce – Hanna Wyskiel, uczennica klasy 1b

      Wyróżnienia zdobyli:

      Paweł Krehein, uczeń klasy 3b

      Maja Żądełek, uczennica klasy 3c

      Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękuję za wkład i piękne prace, a zwycięzcom składam serdeczne gratulacje!

      Agnieszka Gałęzowska

     • Dzień jabłka

     • 28 października uczniowie klas pierwszych świętowali DZIEŃ JABŁKA. Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ubrane  w kolory jabłek: żółtym, zielonym i czerwonym. Zajęcia rozpoczęliśmy od pogadanki na temat witamin, które kryją w sobie nasze rodzime owoce oraz wysłuchania wiersza pt. ’’Entliczek pentliczek” . Omówiliśmy budowę jabłka i zapoznaliśmy dzieci z różnymi gatunkami. Była to też okazja, aby przypomnieć greckie powiedzenie, które w polskim języku brzmi: ,,Jedno jabłko dziennie oddala lekarza ode mnie’’. Dosłownie jedzenie jabłek jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Przeprowadziliśmy quiz ,,Co wiecie o jabłkach”. Podczas spotkania dzieci zmierzyły się z różnymi konkurencjami, rozpoznawały smak i zapach jabłka, degustowały świeżo wyciśnięty sok z jabłek, zjadały jabłka zawieszone na nitce bez użycia rąk. Nie zabrakło również  zabaw plastycznych i zręcznościowych z użyciem tych owoców. Na koniec zmagań zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, dzięki której każdy z nas mógł stać się robaczkiem w jabłku. Obdarowane soczystym jabłkiem dzieci wróciły do swoich klas.

      Pamiętajmy: Jedno jabłko dziennie, a szansa na zachorowanie maleje. Czy nie warto spróbować?  

                                                         M.Olenkowicz, A.Machniewska,N.Mackiewicz

     • Sobotniki

     • 23 października odbyło się kolejne spotkanie podopiecznych naszego stowarzyszenia. Sobotni poranek tym razem zaczęliśmy od  zamiany klasy w salę kinową.Oglądaliśmy losy dr. Dolittle, pogodnego i wrażliwego na zwierzęcy los człowieka.Przygotowaliśmy popcorn,jak na kino przystało. Głównym punktem sobotniego spotkania były zajęcia aerobiku. Wszyscy ćwiczyli dzielnie pod okiem znanej w Kętrzynie ,,Zumbiary"  Dagmary Wrzeszcz-Kowalczyk.vŻeby odzyskać siły, przygotowaliśmy drugie śniadanie w dwóch wersjach: na słodko (grzanki z marmoladą i kakao) oraz na słono (tosty z szyneczką i serem). Pani Instruktor postanowiła nagrodzić najbardziej zaangażowanych słodką  niespodzianką. 

      Kolejna sobota była pełna energii, zabawy i radości.Zapraszamy do galerii

      Projekt sfinansowany z dotacji Starostwa Powiatowego w Kętrzynie

     • Pasowanie pierwszoklasistów

     •         Ta podniosła uroczystość odbyła się 26 października 2021 r. Uczniowie, rodzice i nauczyciele czekali z niecierpliwością na ten dzień. Dzieci przygotowywały się pod kierunkiem swych wychowawczyń: p. Anety Woźniak, p. Małgorzaty Krupskiej i p. Małgorzaty Kowalskiej oraz p. Ewy Lijki i p. Ewy Głusiec. Uroczystość odbyła się w hali sportowej w obecności rodziców. Wszystkich zebranych powitali starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego. Nasi najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Były recytowane wierszyki oraz żywiołowo wykonane piosenki. Pani Dyrektor Bożena Mickiewicz zrobiła minisprawdzian naszym pierwszoklasistom. Zagadki nie sprawiły problemu żadnej klasie, a niektórzy zachwycili umiejętnością czytania. Niezwykle ważnym elementem uroczystości było ślubowanie na Sztandar Szkoły oraz pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Macieja Kalenkiewicza ,,Kotwicza” w Kętrzynie, którego dokonała Pani Dyrektor. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy pasowania, magiczne ołówki, misia-pluszaka, lizaczki, pamiątkowe znaczki od Samorządu Szkolnego oraz niezwykle ważny dokument, jakim jest szkolna legitymacja. Rodzice przygotowali też swoim pociechom słodki poczęstunek. Na zakończenie była też ,,chwila dla reportera”, po której to zostały pamiątkowe zdjęcia.

      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów!

       

      Tekst: Małgorzata Kowalska

      Fotorelacja: Aneta Woźniak

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.