• Summer time

     • Hej to my klasa 3c. Tegoroczne wakacje postanowiliśmy rozpocząć nieco wcześniej, fantastycznym wyjazdem do Sztutowa. W dniach 18-21 czerwca wybraliśmy się do ośrodka wczasowego Baron usytuowanego na Mierzei Wiślanej.Spędziliśmy tam najpiękniejsze chwile, korzystając z przepięknych widoków i całego dobrobytu ośrodka. Ostatniego dnia wybraliśmy się do Parku Rozrywki Nowa Holandia. Na jego terenie znajdują się unikalne obszary przyrodnicze, ścieżka edukacyjna,replika osady wikingów oraz liczne atrakcje. U bram parku przywitała nas największa, bo ponad 28 metrowa zjeżdżalnia lew gigant, odwiedziliśmy wyspę potworów, obłędny tunel, ogrom zjeżdżalni i trampolin.Swoją przygodę zakończyliśmy emocjonującym rejsem tramwajem wodnym po sieci kanałów wokół parku. To była niezwykła okazja do zgłębienia wiedzy o unikalności terenów wokół Jeziora Drużno.

      Zdradzimy Wam jedną tajemnicę... jeśli wybieracie się nad morze to jest to strzał w dziesiątkę, woda jest bardzo ciepła i czysta, piasek gorący, a mieszkańcy nadmorskich miejscowości życzliwi i gościnni.

      Tu zobaczycie naszą wspaniałą przygodę

     • SZKOLNY MAM TALENT

     • 21 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia. Konkurs miał na celu odkrywanie i promowanienowych talentów w środowisku szkolnym, reklamowanie nowatorskich form spędzania wolnego czasu oraz budowanie pozytywnego klimatu szkoły. Tego dnia każdy uczestnik miałswoje „5 minut”. Wykonawcy dali wspaniały popis umiejętności wokalnych , tanecznych, recytatorskich, malarskich , gry na gitarze, perkusji oraz skrzypcach . Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy wykonawcy zaprezentowali się świetnie. Atmosfera konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników, doceniając ich talent, zaangażowania i odwagę. Wysoki poziom konkursu sprawił, że jury miało trudności zwyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie Pan wicedyrektor Szymon Januszanis ogłosił wyniki.Kategoria klas I – III. 1 miejsce Weronika Pawlik z klasy 2 c – gra na skrzypcach. 2 miejsce (ex aequo) Iga Ćwik z klasy 2 a - taniec oraz Hanna Dunne z klasy 2 b - śpiew. 3 miejsce również (ex aequo ) Kaja Jeziorska z klasy 1 c – malarstwo oraz Igor Niedziałkowski z klasy 1 c – taniec. Kategoria klas IV – VIII 1 miejsce Agata Radziwoniuk z klasy VI a - grafika2 miejsce Gabriela Warmińska z klasy 6 a – śpiew. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Zaprezentowaliście się wspaniale. Życzymy dalszych sukcesów i pielęgnowanie swoich pasji. Do zobaczenia za rok!

     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • Samorząd Uczniowski po raz ostatni w tym roku szkolnym zorganizował zabawę. W tym dniu uczniowie, którzy mieli na to ochotę, pojawili się w szkole bez plecaków i toreb. Przechadzając się po szkolnych korytarzach, mogliśmy zobaczyć ich kreatywność. Dzięki nim na twarzach wielu osób pojawiło się mnóstwo uśmiechu. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

     • Wyjście klasy I a

     • 13 czerwca klasa 1a odwiedziła Salę Edukacyjną Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Podczas zajęć dzieci miały okazję zgłębić wiedzę na temat zagrożeń i zobaczyć czym się zajmuje i w jaki sposób funkcjonuje Państwowa Straż Pożarna. W czasie spotkania zapoznały się ze sprzętem, którego strażacy używają w różnych, trudnych sytuacjach oraz metodami gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków. Strażacy zademonstrowali zjazd po rurze, a także sygnał  świetlny wozów strażackich. Każdy uczeń mógł przymierzyć hełm. Dzieci z zainteresowaniem oglądały możliwości wozu strażackiego.

     • Warsztaty turystyczno – krajoznawcze w Spychowie

     •  

          Podsumowaniem zajęć SKKT w bieżącym roku szkolnym był udział w warsztatach turystyczno – krajoznawczych w Spychowie. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z panem Adamem Gełdonem, rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Spychowo i specjalistą od bushcraftu, który zapoznał nas z zasadami korzystania z programu „Zanocuj w lesie” . W trakcie zajęć  mieliśmy okazję wziąć udział w praktycznej lekcji bushcraftu, polegającej na przygotowaniu noclegu w lesie. Z powodu prognozowanych burz i opadów deszczu, musieliśmy zmienić program wyjazdu i przełożyć na inny termin planowane samodzielne przygotowanie obozowiska.
          Druga część warsztatów była realizowana w Stanicy Wodnej w Spychowie, nad rzeką Krutynią w otoczeniu pięknej przyrody Puszczy Piskiej. I tutaj pogoda też nam pokrzyżowała plany. Nie udało się zrealizować spływu kajakowego, ale za to wszyscy wspaniale bawili się pokonując przeszkody parku linowego. To wyjątkowe miejsce opuszczaliśmy z przekonaniem, że jeszcze tu wrócimy – może już we wrześniu, żeby rozpocząć kolejny rok szkolny spotkaniem z wielką przygodą.
         Serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu w Kętrzynie za pomoc w sfinansowaniu udziału w warsztatach.


                                                      Opiekunowie SKKT: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • „ Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz”

     • Klasa I b w roku szkolnym 2022/2023  wzięła  udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym
      „ Z Pętelką po zdrowie”, którego głównym celem jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Projekt w szkole koordynowany był przez p. Agnieszkę Cejmer
      i Ewelinę Grymuzę. W przedsięwzięciu udział wzięła również p. Krystyna Klancewicz.  Zadania projektowe skupiały się na trzech aspektach: wpływie odżywania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie oraz higienie zdrowia psychicznego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem  i ciekawością sukcesywnie realizowali kolejne zagadnienia z poszczególnych modułów.

      Uczestnicy projektu dzięki przeprowadzonym zadaniom zyskali większą świadomość tego, jaki wpływ ma zdrowa dieta na organizm człowieka oraz aktywność fizyczna na zdrowie. Utrwalili sobie również nawyki związane z higieną ciała i psychiki, rozwinęli umiejętność nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami i lękami.

      Projekt jest zgodny z kierunkami realizacji polityki oświatowej 2022/2023.

     • Podsumowanie projektu edukacyjnego, edukacja plastyczna, rozwój, twórczość, zabawa, terapia

     • Projekt składał się z dziewięciu zadań, które uczniowie klasy I c wykonali w czasie roku szkolnego 2022/2023. Podczas realizacji skupiano się na zapewnieniu dzieciom poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, optymalnej ilości czasu, wolnego dostępu do różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych, inspiracji i wprowadzeniu w temat, wywołaniu odpowiedniej atmosfery, rozmowie, zabawie, eksperymentowaniu z materiałami i twórczym procesie, nie zaś wyłącznie na efektach końcowych. Podczas wykonywania prac dzieci stosowały recykling plastyczny oraz kształtowały postawę proekologiczną.

      Cele główne:Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez działania plastyczne.Arteterapia rozwojowa oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej we współpracy z nauczycielami/pedagogami/terapeutami prowadzącymi projekt.

      Cele szczegółowe:Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój.Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.Zewnętrzna promocja placówek oświatowych.Współpraca nauczycieli - wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

      Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 - p.2 - "Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży", p.8 - "Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów", a szczególnie myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska. Realizacja zadań projektowych dostarczyła nam bardzo wielu artystycznych doznań. Dzieci z niecierpliwością czekały na kolejne propozycje prac. Uczniowie rozwinęli się plastycznie, "szaleją" z barwami, kombinują z różnorodnymi tłami. Warto było...

     • Język polski inaczej

     • Ostatnie dni czerwca to dla uczniów czas oczekiwania na upragnione wakacje. Ciężko im się skoncentrować na pracy, a ich myśli ulatują w nieznanym kierunku. Jest to dobry moment, aby powtórzyć zdobyte wiadomości i sprawdzić swoje umiejętności. W tym celu na lekcjach języka polskiego uczniowie tworzyli lapbooki zawierające najważniejsze informacje, przypominali zapomniane już zagadnienia i terminy. Wzięli udział w dyktandzie bieganym, podczas którego nie tylko doskonalili poprawną pisownię, ale także ćwiczyli umiejętność pracy w zespole. Na koniec napisali listy do nauczyciela języka polskiego, w których każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami, refleksjami i pochwalić sukcesami.

     • Filharmonia

     • 16 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym filharmonia klas 1-3. Uczniowie słuchali pięknie wykonanych piosenek dziecięcych, spośród których jury złożone z trójki pierwszaków wybrało wakacyjny utwór. Została nim piosenka ”Pszczółka Maja”

      Odbył się również Finał Wiedzy o Muzyce :

      I miejsce Weronika Pawlik kl 2c

      II miejsce Tymon Chimik kl 1d

      III miejsce Zofia Kieszek kl 2c

     • Ze szkoły wprost do policyjnej celi!

     • 15 czerwca klasa IIIc wybrała się na wspaniałą wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. Ze szkolnej ławki trafiliśmy wprost do policyjnej celi. Zobaczyliśmy jak dokładny monitoring posiada nasze miasto. W jednej chwili przenieśliśmy się spod szkoły, pod amfiteatr a następnie na rondo Jana Pawła II. Oko miejskiej kamery sięga naprawdę daleko i bardzo dokładnie widzi. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki policjantom jesteśmy bardzo bezpieczni. Odwiedziliśmy gabinety Pani i Pana Komendanta. Jako nowo powołani komendanci prowadziliśmy videokonferencję, wydawaliśmy rozkazy i polecenia do natychmiastowego wykonania. Na koniec szturmem opanowaliśmy radiowozy. Rozmawialiśmy na temat bezpiecznych wakacji, które przed nami oraz o bezpieczeństwie na drodze i nad wodą. Jednogłośnie stwierdzamy, że nasze spotkanie było fantastyczne. W podziękowaniu za zaproszenie do KPP wykonaliśmy piękną odznakę na drukarce 3D, która stanie na biurku Pani Komendant.

      Pamiętajcie! Bądźmy wdzięczni policjantom za ich pracę i poprawę naszego bezpieczeństwa. Policjant to przecież przyjaciel w mundurze!


     • Wycieczka

     • We wtorkowy poranek, 13 czerwca uczniowie klas: 1d,1b i 3b wyruszyli wraz z wychowawczyniami na długo wyczekiwaną, szkolną wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem wyprawy był seans pt.: „Ziemia, Księżyc, Słońce”. w Planetarium. Pod okrągłą kopułą, dzieci miały możliwość oglądania nieba, a efekty wizualne i dźwiękowe potęgowały przeżycia młodych obserwatorów, co rozbudzało zainteresowanie astronomią. Następnie uczestnicy wycieczki dali upust szalonym zabawom w ogromnym salonie „Warmiolandia”. Umęczeni nie mogli doczekać się obiecanego przystanku w Mc Donaldzie, gdzie posilili się i autokar ruszył w drogę powrotną. Podróż minęła szybko i bezpiecznie, a w Kętrzynie pod szkołą na swoje pociechy czekali utęsknieni rodzice. Pogoda dopisała, a wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych. Uczniowie wiele się nauczyli i doskonale bawili.

     • Bajki Fredry okiem dziecięcej wyobraźni 

     • 14 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie ,, Bohaterowie bajek Fredry". Na konkurs wpłynęło pod 120 prac. Uczennica naszej szkoły Agata Bednarowska z klasy IIIc otrzymała za swoją pracę wyróżnienie. To był niezwykle emocjonujący dzień, ponieważ klasa IIIc przygotowała oprawę słowno-muzyczną na galę wręczenia nagród. 

      Konkurs przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna z okazji 230 urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza.

     • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

     • Za nami Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym udział wzięli uczniowie klas I – III. Zwycięzcy zostali wyłonieni w drodze głosowania przeprowadzonego przez jury w składzie: p. Aneta Woźniak, p. Izabela Molda. Pod uwagę brane były następujące kryteria:

       • siła głosu (cicho - głośno)
       • wyrazistość - intonacja
       • poprawność
       • właściwe tempo (wolno - szybko)

      Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się doskonale. Po burzliwych obradach jury wyłoniło  następujących zwycięzców.

      Na podium w klasach pierwszych stanęli:

       • Tymon Chimik klasa I d  I miejsce
       • Hanna Grymuza klasa I c  II miejsce
       • Oliwier Ładosz klasa I d  III miejsce
       • Oliwia Szarejko klasa I b wyróżnienie

      Na podium w klasach drugich stanęli:

       • Antoni Sucharzewski klasa II a  I miejsce
       • Weronika Pawlik klasa II c  II miejsce
       • Mateusz Banasik klasa II a  III miejsce
       • Maja Kowalczyk klasa II b wyróżnienie

      Na podium w klasach trzecich stanęli:

       • Amelia Wiśniewska klasa III b  I miejsce
       • Amelia Obrębska klasa III a  II miejsce
       • Zuzanna Glinka klasa III c  III miejsce

      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie dyplomów i nagród książkowych.

       

      Organizatorzy Aneta Woźniak, Izabela Molda

     • Czerwcowe zmagania szachowe

     • Czerwiec to nie tylko koniec roku szkolnego. To również miesiąc, w którym po raz ostatni
      przed wakacjami spotykamy się na Kętrzyńskiej Szachowej Lidze Szkolnej. Po raz kolejny nasi
      mistrzowie stanęli na wysokości zadania i podjęli szachową walkę. Tym razem
      bezkonkurencyjny i najlepszy okazał się Szymon Dunalski z klasy 7a, który rozgromił
      przeciwników udowadniając swoją znakomitą formę.
      Naszą szkołę reprezentowało 13 graczy. Wyniki prezentują się następująco:
      I liga:
      1 miejsce – Szymon Dunalski
      3 miejsce- Mateusz Woźniak
      4 miejsce- Paweł Marcinkiewicz
      5 miejsce- Karolina Gawerska
      7 miejsce- Szymon Dubel
      9 miejsce- Ignacy Cwalina
      11 miejsce- Jakub Zadroga
      16 miejsce- Jakub Dubel
      Liga II:
      2 miejsce- Marcel Boczulak
      3 miejsce- Oliwier Jackiewicz
      13 miejsce- Maciej Jaskulski
      Liga III:
      4 miejsce- Borys Barna
      9 miejsce- Michalina Brzezińska
      Ten rok szkolny był dla nas bardzo dobry! Wygraliśmy 9 z 10 lig szkolnych. Drużynowo
      zajęliśmy 2 miejsce w województwie. W grudniu zostaliśmy najlepszą szkołą szachową
      w powiecie. Nasi uczniowie indywidualnie brali udział w wielu turniejach i za każdym razem
      stawali na podium. Z pewnością mogę stwierdzić, że zasłużyliśmy na wakacyjny odpoczynek.
      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Kętrzyn czyta...Pięknie!

     • 7 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie odbył się konkurs "Kętrzyn czyta...Pięknie!". Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów.
      Agata Lis z klasy IV b zajęła III miejsce w kategorii IV-VI, Agata Trafarska z klasy VIII c – II miejsce, a Natasza Staruk z klasy VII a - III miejsce (obie dziewczynki w kategorii VII-VIII). Serdecznie gratulujemy!

     • Certyfikaty i podziękowania za udział w projekcie "Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?".

     • W roku szkolnym 2022/2023 klasa 3c brała udział w projekcie ,,Ciekawscy Trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre”. O naszych działaniach dowiadywaliście się w trakcie całego roku. Dziś przyszedł czas na podsumowanie. Uczniowie przenieśli się do odległych miejsc na mapie. Sprawdzili, czy szkło przemaka, policzyli planety w Układzie Słonecznym, dowiedzieli się , co jest dziełem sztuki i czy w Afryce buduje się pałace. Podczas lekcji projektowych , pracowali indywidualnie i w grupie, nauczyli się koncentrować na zadaniu, trenowali krytyczne myślenie, kreatywność i rozpoznawanie emocji. Poczuli, że pogłębianie wiedzy to przygoda, która nigdy się nie kończy. Za swoją pracę uczniowie i nauczyciele otrzymali podziękowania i certyfikaty. Projekt patronatem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

     • Dla Jasia

     • W dniach 1 i 2 czerwca w naszej szkole został zorganizowany charytatywny kiermasz gofrów i popcornu dla Jasia z Kętrzyna. Udało nam się zebrać 1737zł.

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

      Szkolne Koło Wolontariusza

     • Wizyta przyszłych pierwszoklasistów

     • 06.05.23 r. uczniowie klasy 3c gościli swoich młodszych kolegów z Niepublicznego Przedszkola “Mali odkrywcy”.  

      Już 04.09 część z nich stanie w murach naszej szkoły. Wizyta miała przybliżyć zerówkowiczom  jak wygląda praca na lekcji, co ciekawego można robić na przerwie i dlaczego ważne jest uważne słuchanie.

      Tego dnia tematem zajęć była wyprawa do Afryki.Dzieci wspaniale nazwały kontynenty i odnalazły je z pomocą trzecioklasistów na mapie. Nauczyły się piosenki o kontynentach. Poznały zwierzęta afrykańskie, rozwiązały quizy oraz zatańczyły małpi taniec. Miały okazję rozwiązać ciekawe zadania matematyczne. 

      Doskonale poradziły sobie z czytaniem, dzieleniem wyrazów na sylaby i głoski,a nawet pisaniem.

      Udowodniły, że to już najwyższy czas, aby rozpocząć naukę w szkole. 

      Dzieci zwiedziły całą szkołę, zaglądały do klas i podziwiały galerię prac starszych kolegów i koleżanek.

      Rozbawione zawędrowały do  radosnej sali, gdzie czekał na nie wspaniały tor przeszkód, zbudowany przez samych trzecioklasistów.

      To był cudownie spędzony czas. Czekamy na przyszłych pierwszoklasistów z wielką niecierpliwością!

     • Warmia i Mazury czytają, o czyste powietrze dbają

     • Nasza szkoła wzięła udział w wojewódzkiej akcji czytelniczej „Warmia i Mazury czytają, o czyste powietrze dbają”, realizowanej w ramach projektu „Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze Warmii i Mazur.”

      Nauczyciele biblioteki podjęli się zadania edukacji ekologicznej najmłodszych w zakresie wiedzy o sposobach i celach dbania o jakość i czystość powietrza. W związku z tym na terenie szkoły zorganizowano akcję czytelniczą, podczas której czytano książki na temat ochrony czystości powietrza. Akcja czytania oraz związane z nią różnorodne aktywności o tematyce ekologicznej została sfilmowana. Dzięki temu cała społeczność szkolna ma możliwość obejrzenia relacji z wydarzenia i tym samym zapoznania się z potrzebą ochrony środowiska, w tym dbałością o czystość powietrza.

      Odbiór nagrody, dyplomu, certyfikatu oraz podziękowań odbędzie się 21 czerwca w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie.

      Zapraszamy do obejrzenia filmu z realizacji zadania:

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690