• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były to aż dwa poczty: ze sztandarem naszej szkoły i sztandarem AK.

      To doskonały przykład patriotyzmu dla ich rówieśników.

      Fot. A. Grula (Urząd Miasta Kętrzyn)

     • Medale Przyjaciela Szkoły

     • W Dniu Patrona miało miejsce niezwykle podniosłe dla całej społeczności szkolnej wydarzenie. Dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz wręczyła dwa medale PRZYJACIELA SZKOŁY. Otrzymali je Panowie: Jan Koszczyc i Eugeniusz Michaluk z kętrzyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obaj Panowie często odwiedzają szkołę, popularyzując wśród uczniów postać naszego patrona – Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”.

      Medal jest przyznawany wyjątkowym osobom. W historii szkoły otrzymało go jedynie kilka osób – p. Ronald Raginia ze ŚZŻAK, p. Ryszard Niedziółka – ówczesny prezes firmy Philips oraz obie córki patrona – p. Agnieszka Mironowicz i p. Danuta Wołągiewicz.

      Bardzo się cieszymy, że do tego grona dołączyli nasi dzisiejsi goście.

     • Relacja z nocowanki

     • 1 marca 2024 r. klasa Vc wraz z wychowawczynią Agatą Zabłocką i panem Andrzejem Graczykiem spędziła na długo wyczekiwanej nocy w szkole. Nocowanka była doskonałą okazją do wspólnych zabaw, rozmów i integracji: graliśmy w planszówki, rozwiązywaliśmy zagadki w mini escape roomie, zrobiliśmy bazę z ławek i kocy. Nie mogło oczywiście zabraknąć pizzy i innych smakołyków. Czas płynął zdecydowanie za szybko, zanim się obejrzeliśmy była już sobota. Pobudka nie należała do najłatwiejszych. Trochę niewyspani zjedliśmy śniadanie w stylu francuskim, a więc na słodko, i przystąpiliśmy do sprzątania. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów, żeby odpocząć. Noc w szkole dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji.

     • Pierwszaki w kosmosie - klasowe planetarium

     • W klasie 1a miało miejsce wspaniałe wydarzenie dzięki innowacyjnej inicjatywie zorganizowania klasowego planetarium. 

      Uczniowie klasy pierwszej zostali zaproszeni do niezwykłej podróży w kosmos, która otworzyła przed nimi drzwi do tajemniczych głębin Wszechświata.

      Podczas podróży uczniowie mieli okazję obserwować gwiazdy, planety i galaktyki, poznając ich nazwy i charakterystyczne cechy. Wirtualna wycieczki po Układzie Słonecznym pozwoliła im zbliżyć się do planet, których nie mieli jeszcze okazji zobaczyć na żywo. Podczas tego niezwykłego doświadczenia, dzieci miały także szansę nauczyć się podstawowych pojęć związanych z astronomią.

      Organizacja klasowego planetarium otworzyła nowe możliwości edukacyjne dla uczniów, pozwalając im na eksplorację kosmosu w sposób, który wcześniej wydawał się niemożliwy.  Zainspirowani uczniowie postanowili stworzyć własny układ słoneczny. Efekty oceńcie sami.

     • DZIEŃ PATRONA

     •  Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy dzień naszego patrona – Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”. Uczniowie klas 4- 8 zamiast codziennych obowiązków lekcyjnych, mieli okazję spędzić ten dzień nieco inaczej. Razem z wychowawcami realizowali wiele zadań mających na celu utrwalanie wiedzy o życiu i działalności Macieja Kalenkiewicza. Wspólnie wykonali piękne plakaty,  które można podziwiać na korytarzach szkoły, gazetki upiększające sale lekcyjne. Wykazali się wiedzą o naszym patronie, rozwiązując test wiedzy, a także pokazali swoje umiejętności literackie, tworząc wspaniałe wiersze i piosenki o patronie szkoły.  Odbyły się także zawody sportowe, nawiązujące do szkolenia wojskowego „Kotwicza” odbytego w Anglii.

     • Podsumowanie Tygodnia Kolorów

     • W dniach 19-23 lutego uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 5 brali udział w zabawie „Tydzień Kolorów”. Kolejny raz społeczność szkolna pokazała, że może zrobić coś dobrego. Świętowaliśmy moc kolorów oraz ich wpływ na nastrój i percepcję. Każdy dzień był inny i pełen kolorowych strojów, dodatkowych fryzur, ciekawych pomysłów. W poniedziałek obowiązywał biały, we wtorek fioletowy i krawaty, w środę niebieski i śmieszne fryzury, w czwartek dominował żółty, a w piątek -  zielony i czterolistna koniczynka.   

      Z inicjatywy Samorządu Szkolnego w szkole było naprawdę kolorowo, śmiesznie, pogodnie, bo taka atmosfera niewątpliwie dodaje skrzydeł na następne dni.

      Tak prezentują  się wyniki zabawy:

      I miejsce – klasa 1c

      II miejsce ( Ex aequo) – klasa 1d

                 - klasa 2a

                 - klasa 2b

      III miejsce – klasa 2c

      Wyróżnienie – klasa 4c

      Po zakończeniu " Tygodnia kolorów" wszyscy zwycięzcy biorący udział w akcji zostali nagrodzeni dyplomem oraz upominkiem.

      Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!

      Samorząd Uczniowski z opiekunami

     • Gorący wiatr-lekcja muzyczna

     • 28 lutego odbyła się kolejna niezwykła lekcja muzyczna, która przeniosła dzieci w świat instrumentów dętych drewnianych . Zanim jednak rozpoczęliśmy przepiękną podróż muzyczną odbył się konkurs wokalny klas pierwszych. Oto wyniki:

      1 miejsce Mateusz Kopczyński kl. 1a

      2 miejsce Julia Pernak kl.1c, Zofia Matejek-Usarzewicz kl.1d

      W trakcie fascynującej podróży muzycznej, uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnością dźwięków i historią instrumentów takich jak obój, fletnia pana, flet prosty oraz flet poprzeczny. Podczas spotkania, uczniowie nie tylko słuchali dźwięków, ale również poznawali tajemnice i legendy związane z tymi instrumentami. Jedną z najbardziej porywających opowieści była legenda o Syrinks i fletni Pana. Dzieci słuchały z zapartym tchem, gdy prowadzący opowiadał im tę historię, a następnie prezentował im fletnię Pana, na której sam wykonał kilka dźwięków, przenosząc ich wyobraźnię w magiczny świat starożytnej Grecji. Lekcja muzyczna, która przeniosła dzieci w świat dętych instrumentów drewnianych, nie tylko wzbudziła ich zainteresowanie muzyką, ale również rozbudziła w nich wyobraźnię i ciekawość. Dzięki takim doświadczeniom, uczniowie mogą lepiej zrozumieć bogactwo i różnorodność muzyki oraz otworzyć się na nowe dziedziny artystyczne i kulturowe.

      Po koncercie odbył się konkurs wiedzy o muzyce. Oto wyniki :

      1 miejsce Maja Kowalczyk kl.3b

      2 miejsce Paulina Zakrzewska kl.3a i Julia Rad kl.3c

      Do zobaczenia na kolejnej lekcji z Panią Muzyką

     • Szkolny konkurs recytatorski klas I - III

     • W poniedziałek 26 lutego w bibliotece szkolnej odbył się szkolny konkurs recytatorski klas I - III. W konkursie wzięło udział dziewiętnaścioro uczniów. Ocenie podlegały: dobór wiersza, opanowanie pamięciowe, dykcja, interpretacja oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się fantastycznie. Jury w składzie: Anna Banasiak, Małgorzata Krupska, Joanna Zapaśnik, po długiej naradzie wybrało następujących zwycięzców:

      I miejsce

      Martyna Lis kl. 2a oraz Joanna Szeryńska kl.1a

      II miejsce

      Hanna Dados 1a oraz Aleksandra Gałkowska kl. 1c

      III miejsce

      Hanna Krzyżewska kl.3c oraz Julia Bułas kl. 1d

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

      W drugim etapie konkursu naszą szkołę będą reprezentować Martyna i Joanna. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

     • Światowy Dzień Walki z Depresją

     • 23 lutego 2024 roku z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją uczniowie klasy VII b wzięli udział w lekcji otwartej "Nastoletnia depresja - przyczyny, objawy, wsparcie w chorobie", prowadzonej przez Ewelinę Grymuzę, Dajanę Kos oraz Agatę Zabłocką. W zajęciach uczestniczył również doradca metodyczny pani Aneta Dunaj. Celem przeprowadzonej lekcji było wyjaśnienie tego, czym jest depresja, zapoznanie z przyczynami i objawami choroby oraz uświadomienie, w jaki sposób można poradzić sobie z depresją i uzyskać pomoc.

     • Konkurs Recytatorski dla klas IV-VIII

     • 23 lutego odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla klas IV-VIII, w którym udział wzięło siedemnaścioro uczniów. Wśród prezentowanych utworów przeważały wiersze Jana Brzechwy i Doroty Gellner. W jury zasiadły panie: Bożena Mickiewicz, Natalia Król i Joanna Widuto. Wybór laureatów nie był łatwy, gdyż wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Do drugiego etapu Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 6 marca w Kętrzyńskim Centrum Kultury zakwalifikowali się:Paweł Marcinkiewicz kl.5cWiktoria Gałkowska kl. 5aZuzanna Rynkowska kl. 7bNatasza Staruk kl. 8aZwycięzcom gratulujemy!Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

     • Tydzień kolorów – zielony

     • 23.02.2024r. w naszej szkole dominował kolor zielony. To ostatni dzień Tygodnia Kolorów. Zielony to kolor nadziei, na przykład na lepsze oceny czy zachowanie. W tym dniu należało podnieść siły życiowe oraz wzmocnić harmonię z naturą. Klasy zaopatrzone w koniczynki dostały więcej punktów, bo wiadomo, że to znak szczęścia.

      Samorząd Uczniowski.

     • Tydzień kolorów - żółty

     • Następnym kolorem, który opanował korytarze naszej szkoł był kolor słońca. Na czwartek 22 lutego przewidziano przebranie się w kolor żółty co sprawiło, że było jeszcze bardziej wesoło. Znaczenie tego koloru jest jasne – radość, szczęście i życie.

      Kolor żółty kojarzy się z ciepłem, latem i wakacjami bo żółte są przecież słońce i piasek. Kolor ten przywołuje również wiele pozytywnych emocji, jak radość, śmiech zabawa, optymizm czy wypoczynek. Kolor żółty powoduje, że szybciej zapamiętujemy informacje.

      Samorząd Uczniowski

     • "Podaj miłość"

     • Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do tej akcji! Każdego dnia wolontariusze odwiedzą klasy - zachęcamy do wrzucania symbolicznej złotówki!Można też przynosić karmę dla czworonożnych przyjaciół - miejsce zbiórki to sala 206 - gabinet pedagoga specjalnego.Liczymy na przyłączenie się do tej akcji nauczycieli - dajmy przykład uczniom, jak należy troszczyć się o nasze psinki!

     • Tydzień kolorów - niebieski

     • W środę na korytarzach i w klasach zrobiło się niebiesko. Na głowach dzieci i dorosłych zobaczyliśmy również śmieszne fryzury. Dzięki temu na twarzach pojawiło się więcej uśmiechów.

      W języku polskim nazwa koloru pochodzi od nieba, początkowo w znaczeniu religijnym — Domu Bożego. Dlatego jasne odcienie niebieskiego nieodłącznie są związane z religijnością i uduchowieniem. Niezależnie od warunków kulturowych, niebieski kolor wzbudza uczucia pozytywne.

      Kolor niebieski jest uważany za najbardziej uniwersalną barwę. To jedna z 3 barw podstawowych. Jednocześnie jest też najzimniejszą ze wszystkich barw, chociaż w swych odcieniach posiada także ciepłe tonacje. Daje poczucie bezpieczeństwa. Ma działanie uspokajające, pomaga się odprężyć, sprzyja wypoczynkowi. To symbol siły, lojalności i mądrości. Wpływa na poczucie jedności, wprowadza we wnętrzu nastrój harmonii. Kolor niebieski we wnętrzu kojarzy się z czystością i porządkiem. Warto otaczać się tym kolorem, warto też więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, by popatrzeć na niebo i poczuć siłę błękitu.

                                                                                                                            Samorząd Uczniowski

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs dla uczniów klas VII-VIII. Śmiałkowie rozwiązywali test, który nie sprawdzał typowej szkolnej wiedzy, lecz umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną na co dzień. Uczestnicy zgodnie uznali zadania konkursowe za trudne, co tylko potwierdza tezę, że język polski nie należy do najłatwiejszych.

      Lista laureatów przedstawia się następująco:

      I miejsce – Weronika Kowalewska, klasa VII a

      II miejsce (ex aequo) – Karolina Cieleszyńska, klasa VII b

                                                 Nina Kozakiewicz, klasa VII a

      III miejsce – Zuzanna Pakosz, klasa VII c

       

      Zwycięzcom pogratulowała, wręczając pamiątkowe dyplomy i upominki, dyrektor szkoły p. Bożena Mickiewicz. Nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

     • Tydzień kolorów

     • We wtorek na szkolnych korytarzach mogliśmy zobaczyć dzieci i nauczycieli ubranych na fioletowo z krawatami na szyjach.  Fioletowy to kolor bogów, królów i mistyki. Jest to kolor głębokiej refleksji, duchowości i luksusu.

                                                                                                                                   Samorząd Uczniowski

     • Zawody Sprawnościowe Szkół Podstawowych

     • 20 lutego w hali MOSiR odbyły się Zawody Sprawnościowe Szkół Podstawowych „Go! Kętrzyn”. Reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

      Klasy IV – 3 miejsce

      Klasy V – 4 miejsce

      Klasy VI – 3 miejsce

      Klasy VII – 3 miejsce

      Klasy VIII – 2 miejsce

       

      Dziękujemy za współzawodnictwo w duchu fair play.

     • TYDZIEŃ KOLORÓW

     • W poniedziałek 19.02.2024r. Samorząd Uczniowski rozpoczął zabawę TYDZIEŃ KOLORÓW. Dziś obowiązywał kolor BIAŁY. Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników do ubrania się na dany kolor - może być cały strój lub element stroju w danym kolorze.  Zwycięska klasa otrzyma upominek.

      Poniedziałek – BIAŁY

      Wtorek – FIOLETOWY plus krawat

      Środa- NIEBIESKI plus śmieszne fryzury

      Czwartek - Żółty

      Piątek – ZIELONY plus koniczynka

      Zapraszamy do wspólnej zabawy.

       Samorząd Uczniowski

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690