• Muzyczne opowieści małego Fryderyka

          • 29.09.2022r. uczniowie klas I- III wzięli udział w pierwszej w tym roku lekcji muzyki. To trzecioklasiści zaprezentowali swoje umiejętności podczas przedstawienia muzycznego ”Muzyczne opowieści małego Fryderyka”. Dzieciom została przedstawiona krótka historia życia i twórczości Fryderyka Chopina. Podczas koncertu zostały zaprezentowane tańce; kujawiak, mazur, mazurek, oberek ,polonez, krakowiak. Jak zwykle, na zakończenie lekcji odbył się test wiedzy muzycznej. Wybrani przedstawiciele klas trzecich musieli wykazać się wiadomościami wyniesionymi z lekcji.

            I miejsce zajęła Amelia Wiśniewska z klasy III B

            II miejsce Antoni Szukiel z klasy III C

            III miejsce Julia Pachulska z klasy III A

            Następne spotkanie z panią muzyką już za miesiąc.

          • Sałatka owocowa

          • Wraz ze swoim nadejściem jesień obdarzyła nas swoimi owocowymi darami. Postanowiliśmy więc w naszej klasie 1 d zabawić się w kucharzy i przyrządzić kolorowe, słodkie sałatki. Podczas zajęć uczniowie poznali sposoby bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłku. Było mycie, krojenie i kosztowanie. Okazało się, że wszyscy lubią owoce….

          • Międzynarodowy projekt edukacyjny „Kreatywne prace plastyczne” - III edycja na rok szkolny 2022/2023

          • W roku szkolnym 2022/2023 klasa I c bierze udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Kreatywne prace plastyczne”. To innowacyjny projekt edukacji twórczego wspierania rozwoju dzieci. Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczenia i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój. Prowadzenie twórczych działań wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.

             

            Cele główne:

            • Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez działania plastyczne.
            • Arterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.
            • Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej we współpracy z nauczycielami/pedagogami/terapeutami prowadzącymi projekt.

             

            Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 – p.2 - „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, p.8 - „Wsparcie naucycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów”, a szczególnie myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska.

             

            Pierwsze zadanie wrześniowe pt. „Mokre w mokrym” wykonane zostało wzorowo.

            Poniżej przedstawiamy efekty naszej pracy.

            Opiekun  projektu Izabela Molda

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 30 września obchodzimy DZIEŃ CHŁOPAKA. Jest to święto wszystkich chłopców. W ten uroczysty dzień dziewczęta składają im życzenia, przygotowują niespodzianki oraz obdarowują prezentami. Dnia chłopaka nie obchodzi się tego samego dnia na całym świecie. Na Malcie chłopcy świętują 7 lutego, w Wielkiej Brytanii 5 kwietnia, a w Japonii 5 maja. Z tej okazji dziewczęta w wielu klasach obdarowały wszystkich chłopców upominkami. Chłopcy świetnie się bawili i uczestniczyli w wielu konkursach. Wybierano m.in. mistrza gorących krzeseł, najwybitniejszego tancerza, wspaniałego śpiewaka. Tego dnia wszystkim dopisywał dobry humor i wspaniała zabawa.Mamy nadzieję, że nasi Panowie będą mile wspominać swoje święto.

          • ZBIÓRKA ZNICZY - PODZIĘKOWANIE

          • W naszej szkole zakończyła się zbiórka zniczy na Cmentarz Na Rossie. 1 listopada harcerze z Chorągwi Wileńskiej zapalą je na grobach zasłużonych, którzy spoczywają na tym pięknym cmentarzu. W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w tę akcję.

          • Dzień Papieski

          • Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:

            - dla klas I-IV "Portret Jana Pawła II”  - format pracy i technika dowolna;

            - dla klas V- VIII  “Opowiem Wam o Janie Pawle II” – Lapbook

          • Dzień Emotikona

          • 19 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Emotikona.

            Emotikony to proste znaki, obrazki dzięki którym można wyrazić swoje emocje, opisać sytuacje i określić przedmioty. Stosuje się je w treściach i rozmowach w Internecie oraz SMS-ach. Znaczek został użyty po raz pierwszy 40 lat temu przez profesora Scotta Fahlmana,  amerykańskiego informatyka.

            Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie wykonali własne emotikony oraz wzięli udział w konkursie „Jaki tytuł kryją emotikony?”. Zadaniem uczestników było odgadnięcie jak największej ilości tytułów książek, które zostały zaszyfrowane za pomocą emotikonów. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

            Ciekawe jak Wy sobie poradzicie z tym zadaniem? Miłej zabawy!

          • Rodzinne ognisko integracyjne

          • W minioną sobotę  klasa VI b spotkała się w Kątach na rodzinnym ognisku integracyjnym.  Na wszystkich czekały atrakcje: pieczenie kiełbasek, jazda konna, rzucanie podkową, bieg z przeszkodami (oponami), gry i zabawy. Pogoda dopisała. Czas upłynął w bardzo miłej atmosferze. Jak zwykle niezawodne okazały się panie z trójki klasowej rodziców, którym należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie w przygotowania.

          • "Wszystkie śmieci są nasze"

          • 16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata – Polska 2022 pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.  Klasa VIII a sprzątała okolice rzeki Guber, pozostali uporządkowali tereny Osiedla Piastowskiego. Akcja jest praktyczną lekcją dbania o środowisko.  Jej cel to inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

          • VIII edycja Paraolimpiady

          • 15 września w kętrzyńskiej hali MOSiR odbyła się VIII edycja Paraolimpiady pod hasłem ,,Sport to siła, to jest  moc. Razem bądźmy więc co rok”. Organizatorem był kętrzyński Warsztat Terapii Zajęciowej. Ponad 200 uczestników z 13 ośrodków naszego województwa  zmierzyło się w różnych konkurencjach.

            Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro uczniów, którzy dzielnie rywalizowali z dużo starszymi uczestnikami. Najważniejszy tego dnia był uśmiech i dobra zabawa. Każdy z uczestników Paraolimpiady był zwycięzcą, bez względu na wynik.

            W strefie medalowej uplasowaliśmy się na wysokiej pozycji zdobywając złoto, srebro i trzy brązowe medale. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał medal upamiętniający zmagania sportowe, a drużyna puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.

            Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie, a kibicom za gorący doping.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok

             

            Ze sportowym pozdrowieniem opiekunowie: p.Aneta, p.Natalia, p.Bartosz

          • Światowy Dzień Fizjoterapii

          • Z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii specjaliści pracujący w naszej szkole - pani Aneta, pani Natalia i pan Bartosz - zorganizowali lekcję otwartą, podczas której przedstawili, jak ważne jest praktykowanie zasad higieny pracy i aktywnego wypoczynku. Zwrócili uwagę na zagrożenia będące konsekwencją współczesnego trybu życia, pozbawionego aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Przesiadując w szkolnych ławkach, przed komputerem, smartfonem narażamy się na powstawanie wad postawy i deformacji w obrębie aparatu ruchu.

            Uczniowie kl. 3a uczestniczący w lekcji dowiedzieli się również o chorobach przewlekłych, wrodzonych bądź nabytych, które mają wpływ na ogólną sprawność psychofizyczną i jak należy postępować, aby poprawić sprawność ruchową. Podczas spotkania udzielono instruktażu, jak należy przybrać prawidłową pozycję za biurkiem, aby nie powielać złych nawyków powodujących powstawanie wad postawy ciała. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących problemów zdrowotnych występujących w ich najbliższym otoczeniu.

            Wady podstawy to bardzo poważny problem!

          • Informacja dla rodziców na temat opieki profilaktyczno-zdrowotnej

          •  

            Opieka pielęgniarska obejmuje:

            - badania przesiewowe i przygotowanie do badania bilansowego lekarskiego dla dzieci podlegających temu badaniu w klasach I, III i VII

            - klasa V podlega badaniu przesiewowemu, kierowane do lekarza będą dzieci wymagające takiego skierowania

            (pomiary wzrastania i masy ciała, badanie ostrości wzroku, badanie w kierunku wykrywania zeza,, orientacyjna kontrola słuchu, badanie widzenia barw, pomiary ciśnienia tętniczego oraz interpretacja tych badań)

            - profilaktyka fluorkowa zębów – 6 razy w ciągu roku szkolnego. Fluoryzacja zębów prowadzona jest w klasach od I do VI.

            W związku z fluoryzacją proponuję zakup szczoteczek jednorazowych

            cena 2 zł na cały rok szkolny, proszę o wpłatę na pierwszym zebraniu do wychowawcy.

            W przypadku nie wyrażania zgody na zabiegi fluoryzacji w szkole -  proszę o informację i nierobienie wpłaty.

            Pierwsza fluoryzacja planowana jest od 3 do 7   października.

            - zapobieganie chorobom zakaźnym: kontrole czystości, monitorowanie szczepień

            - udzielanie pomocy przedlekarskiej, kontakt z rodzicami w przypadku zachorowania lub    urazu

            - oświata zdrowotna w zakresie higieny, zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom zakaźnym

            Proszę o informację jeśli dziecko wymaga szczególnej opieki ze względu na schorzenie lub przyjmuje leki na stałe

            Rodzice, którzy chcą upoważnić do wglądu w dokumentację medyczną lub ewentualny jej odbiór  inne osoby – proszeni są o kontakt z pielęgniarką.

            Pielęgniarka szkolna

          • Szachy start!

          •  

                   10 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym Kętrzyńska Liga Szachowa. Nasi uczniowie wypoczęci i pełni zapału stawili się punktualnie o 10.00 w kinie ,,Gwiazda’’.  Wyniki niezwykle trudnych pojedynków przedstawiają się następująco:

             

            Liga I

            1 miejsce – Mateusz Woźniak

            2 miejsce- Karolina Gawerska

            4 miejsce- Szymon Dunalski

            5 miejsce – Szymon Dubel

            9 miejsce- Jakub Dubel

            11 miejsce- Paweł Marcinkiewicz

            16 miejsce- Marcel Boczulak

             

            Liga II

            1 miejsce – Maksymilian Jaskólski

            4 miejsce- Kacper Trypucki

            9 miejsce- Maciej Jaskulski

            10 miejsce- Sambor Rymsza

             

                 W turnieju wzięło udział 41 zawodników. Poziom gry był bardzo wysoki. Po raz pierwszy nie było graczy z naszej szkoły w trzeciej lidze, ponieważ prawie wszyscy awansowali wyżej. Ta informacja bardzo nas cieszy.

            8 września rozpoczęliśmy intensywną pracę z pierwszakami z klasy 1 C. Mamy nadzieję, że już za dwa - trzy miesiące pierwsi przedstawiciele klasy usportowionej wezmą udział w turnieju Kętrzyńskiej Ligi Szkolnej.  Trzymajcie kciuki za najmłodszych!

             

            Opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
      • 89 751 81 71
      • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
    • Logowanie

  • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690