Astrid Lindgren jest jedną z najbardziej znanych i lubianych autorek literatury dziecięcej na całym świecie. Jej książki przetłumaczone na ponad 70 języków do dziś trafiają do dzieci na całym świecie i inspirują kolejnych twórców. Pracowała na stanowisku redaktora książek dla dzieci, była autorką sztuk teatralnych oraz słuchowisk radiowych. Działała także jako aktywistka społeczna i sprzeciwiała się stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci, apelowała, aby relacje w rodzinie opierać na wzajemnym szacunku rodziców i dzieci. Do końca marca w naszej szkole na parterze można oglądać wystawę „ŻADNEJ PRZEMOCY! Pokój na świecie według Astrid Lindgren”, stworzoną przez Instytut Szwedzki, która składa się z plansz z cytatami z przemówienia Astrid Lindgren z 1978 r. podczas odbierania Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich. Niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren zawiera mowę przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyraża głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazuje na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać. Wystawa ma na celu także przypomnienie twórczości Astrid Lindgren w związku z przypadającą 21. rocznicą jej śmierci. Ważne jest dla nas promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz promowanie wśród dzieci i ich rodzin zdrowego trybu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz czerpania radości z życia bez używek.
„ŻADNEJ PRZEMOCY! Pokój na świecie według Astrid Lindgren”
Wizyta w Koniku Mazurskim
8 marca klasa IV a wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”. Uczniowie poznali dawne życie Mazurów, wysłuchali piosenek, które towarzyszyły im w codziennej pracy. Zobaczyli także ich sprzęt domowy oraz sposób wykonywania chodniczków. Następnie każdy wykonał ilustrację do słowa napisanego w gwarze mazurskiej. Z prac plastycznych zostanie utworzony słownik gwary mazurskiej, który będzie można obejrzeć w galerii.
Dzień Bezpiecznego Internetu
10 marca klasy 1a i 3c wzięły udział w lekcji online, która odbyła się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Celem zajęć było wsparcie poruszania się w świecie internetu, bycia uważnym na to, co dzieje się w świecie online, ale nie tylko. Na spotkaniu była poruszona też kwestia tego, co daje nam w życiu siłę, jak reagować na sytuację w sieci, podczas której ktoś próbuje nam zaszkodzić.
Europejski Dzień Logopedy
W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy, który obchodzony jest 6 marca w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty logopedyczne w klasach pierwszych.
W ,,Radosnej szkole’’ utworzono logopedyczne stoiska. Uczniowie mogli poćwiczyć prawidłowy oddech i narządy mowy poprzez różnego rodzaju zabawy. Jak wiemy prawidłowo ukształtowany tor oddechowy stanowi bazę dobrej wymowy. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały ciekawe pomoce do ćwiczeń oddechowych i miały przy tym sporo dobrej zabawy. Panie wychowawczynie prezentowały swoje umiejętności językowe po wylosowaniu i odczytaniu trudnych zdań, które niejednemu dziecku mogłyby połamać język. Ćwiczenia poprzez zabawę pokazały, że jest to bardzo dobry sposób na rozwijanie poprawności językowej. Pragnę przypomnieć, że dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno właściwie wymawiać wszystkie głoski systemowe języka polskiego.
Dla wszystkich odważnych propozycje do połamania języka:
Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a trzecia łzy trze?
Jola lojalna, Jola nielojalna;
Głaszcz jeźdźcze rżącego źrebca!
I wespół w zespół, by żądz moc móc zmóc;
W czasie suszy szosa sucha. Suchą szosą Sasza szedł;
Pocztmistrz z Tczewa;
Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż.
Organizatorzy:
Małgorzata Olenkowicz, Agnieszka Cejmer
Relacja w załączonym filmiku
Zobacz naszą szkołę
1 z 10 - szkolny konkurs matematyczny
6 marca odbył się pierwszy etap szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas szóstych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, na podstawie którego dziesięciu zostało zakwalifikowanych do II etapu.
Lista uczniów zakwalifikowanych
- Rafał Jasiulewicz - kl. VI b
- Małgorzata Krutul – kl. VI c
- Krystian Chmielewski – kl. VI b
- Zuzanna Pakosz kl. VI c
- Nina Kozakiewicz – kl. VI a
- Aleksandra Piechota – kl. VI c
- Filip Drabowicz – kl. VI a
- Jacek Radziwoniuk – kl. VI a
- Jan Krzywosz – kl. VI c
- Mirosław Krzywosz – kl. VI c
Gratulujemy!
Kolejny etap konkursu odbędzie się już niebawem i będzie wzorowany na telewizyjnym teleturnieju 1 z 10.
Organizatorkami konkursu są: Małgorzata Stefaniak- Rogowska i Natalia Król
Jadłospis
Etap szkolny Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego rozstrzygnięty!
Znamy już wyniki IV Regionalnego Konkursu Ekologiczno- Przyrodniczego dla klas I-III- etap szkolny.
Komisja wyłoniła zwycięzców -35 uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału.
Naszą szkołę będzie reprezentowało 3 uczniów: Karolina Gawerska kl.3a, Oliwier Pawlak kl.3c, Maciek Ciok kl.3c.
Gratulujemy,trzymamy kciuki.
Finał 21 kwietnia 2023r.
Dzień Patrona Szkoły
1 marca rozpoczęliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentację multimedialną. Postać Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” przybliżyli uczniowie klasy VIII a.W tym miesiącu nie zabraknie innych form upamiętnienia naszego Patrona. Na lekcjach historii uczniowie odwiedzą szkolną izbę tradycji, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z „Kotwiczem”. Na godzinach wychowawczych poznają Macieja Kalenkiewicza z okresu dzieciństwa i młodości. Odbędzie się również konkurs recytatorski jego wierszy oraz plastyczny – próba zilustrowania fragmentu listu „Kotwicza” do żony.Obchody zakończą się 21 marca konkursem wiedzy o Patronie, w którym wezmą udział uczniowie klas IV-VIII.Organizatorkami Dnia Patrona Szkoły są Panie: Elżbieta Krzak, Katarzyna Jabłonowska i Aneta Korenik.
Wizyta przedszkolaków
Dnia 27.02.2023r. gościliśmy w naszej szkole kilkudziesięciu przyszłych pierwszoklasistów z opiekunami z przedszkola Smerfowa Kraina, którzy ochoczo przybyli, by poznać nas i naszą szkołę.
Sześciolatki miały okazję poznać starszych kolegów i koleżanki oraz zwiedzić naszą halę gimnastyczną, gdzie pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego wzięły udział w zajęciach sportowych.
Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i do zobaczenia już we wrześniu.
Agnieszka Sopyła i Andrzej Narwojsz
Ogłoszenie
IV Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy
24 lutego 16 uczniów klas trzecich wzięło udział w szkolnych eliminacjach IV Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zadania konkursowe, które wcale nie były łatwe. Teraz tylko 35 najlepszych osób z powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego będzie reprezentowało swoje szkoły w konkursie finałowym, który odbędzie się za dwa miesiące.
Organizatorem konkursu jest Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kętrzynie we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Reszlu.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki, mocno ściskając kciuki.
Wychowawczynie klas trzecich.
Jadłospis
Dar serca
24 lutego odwiedził nas niezwykły gość - nasza absolwentka Wiktoria Deptuła. Serdecznie powitała ją p. Dyrektor Bożena Mickiewicz. Szkolni wolontariusze przekazali Wiktorii dar serca - zebrane podczas akcji charytatywnej pieniądze na dalsze leczenie i rehabilitację.Wyjątkowa wizyta musiała mieć niezwykłą oprawę - muzyczną niespodziankę przygotowali uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią.Odwiedziny były bardzo wzruszające. Popłynęło wiele łez. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc naszej absolwentce.
Opłata za obiady - marzec
FORMULARZ REKRUTACYJNY KANDYDATA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Jadłospis
Tydzień kolorów
W dniach od 27.02 do 3.03 Samorząd Uczniowski organizuje tydzień kolorów. Bawimy się kolorami, aby pomalować świat szarości, codzienności na barwy radości. Zachęcamy wszystkich do ubrania się w wyznaczonym kolorze.
Rozpoczynamy kolorem:
BIAŁY - poniedziałek
ZIELONY - wtorek
NIEBIESKI - środa
ŻÓŁTY - czwartek
POMARAŃCZOWY - piątek
Zwycięskie klasy otrzymają upominek.
Bezpieczna Kraina Energa
Dziś do naszej szkoły zawitało bezpieczne miasteczko Energa. Uczniowie klas I-III z kętrzyńskich szkół dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z prądu, czym są elektrownie wodne, wiatrowe, jak działa turbina wodna. W miasteczku czekało na uczniów wiele atrakcji. Na zakończenie każdy z nich otrzymał upominki w postaci: odblasków, kredek oraz folderu edukacyjnego. „Bezpieczna Kraina Energa –Operator” to nowa odsłona programu edukacyjnego.
Zobaczcie, jak było ciekawie.
1
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie