Aktualności
Opłata za obiady
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Na terenie całej Polski trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Zakończy się 30 września 2021 r. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Celem NSP 2021 jest:
- zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
- analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011–2021;
- dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
- wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
- aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).
Jak jest przeprowadzany?
Obowiązkowym sposobem przekazania danych w spisie jest samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl
W przypadku braku dostępu do Internetu można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99.
W przypadku osób niemogących dopełnić obowiązku samospisu, dane będą zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego (od początku maja) lub bezpośredniego. Realizacja wywiadów bezpośrednich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.
Dodatkowo w każdym urzędzie miasta i gminy oraz urzędzie statystycznym dostępne jest stanowisko komputerowe, gdzie można się spisać, z pomocą pracownika gminy/urzędu.
Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
- osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Bezpieczeństwo danych
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.
Masz pytania? Skontaktuj się:
Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).
wew. 1 – „Spisz się przez telefon”
wew. 2 – Pomoc i informacje o NSP 2021 oraz weryfikacja rachmistrza
Więcej informacji na temat NSP 2021 dostępne jest na stronie: https://spis.gov.pl
Dzień Matki w świetlicy szkolnej
Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla mam.
Na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu, by odpowiednio się odwdzięczyć, dlatego też w świetlicy szkolnej dzieci chcąc podziękować za trud, troskę, miłość i opiekę przygotowały taki drobny lecz wykonany z sercem upominek.
„Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”
W II półroczu roku szkolnego 2020/2021 klasa II b wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został zrealizowany przez Ewelinę Grymuzę i Agnieszkę Cejmer.
Przeprowadzono cykl 8 lekcji, których głównym celem było kształtowanie kompetencji społecznych. Podczas kreatywnych i różnorodnych zajęć uczniowie mieli okazję rozwijać umiejętność współpracy, komunikacji, rozpoznawania emocji oraz nawiązywania relacji. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.
12
Święto Rodziców
26 maj to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki. Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra i szczęścia. Pięknej i kochającej mamie swoje serce ofiaruje i towarzyszy ciepły i troskliwy tato, dlatego postanowiliśmy ten dzień poświęcić rodzicom. W naszej klasie odbył się Dzień Rodziców.
Z tej okazji 24.05 w wielkiej tajemnicy przed rodzicami przygotowaliśmy program artystyczny, by sprawić swoim ukochanym rodzicom dużo radości i szczęścia. Były wiersze, piosenki i oczywiście prezenty, które wykonaliśmy własnoręcznie.
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną, rodzice będą oglądać nasz występ w domach - przed ekranami telefonów i komputerów.
Wszystkim mamusiom i tatusiom życzymy wszystkiego najlepszego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmiku z występu.
10
V OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "PEJZAŻE" ROZSTRZYGNIĘTY!
Malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego, to jeden z głównych motywów pojawiających się w sztuce od zarania dziejów.
Pejzaż jest doskonałym tematem na wyrażenie oraz pokazanie swojej inwencji twórczej.
Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości w poszukiwaniu piękna w otaczającym świecie oraz osobistej interpretacji tematu.
Dnia 06 maja 2021 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbyło się posiedzenie Komisji w celu oceny prac V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „PEJZAŻE”.
Na konkurs wpłynęło 483 prace z aż 69 miejscowości w Polsce.
Z przyjemnością informuję, że wśród wyróżnionych prac znaleźli się uczniowie z naszej szkoły:
♦ JULIA WYSOCKA – klasa IV C - I KATEGORIA (A) - wiek 10 – 11 lat
♦ HUBERT GASPEROWICZ – Klasa VI B - II KATEGORIA (B) - wiek 12 – 13 lat
Bardzo dziękuję wszystkim podopiecznym z klas IV-VII, którzy podjęli wyzwanie, za ich ogromne zaangażowanie i twórczą pracę .
Wyróżnionym młodym artystom serdecznie gratuluję.
Mam nadzieję, że kolejny konkurs będzie się cieszył równie dużym zaangażowaniem.
Wasz opiekun artystyczny
Dorota Arszułowicz
Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III
20 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięli uczniowie klas I-III. Celem konkursu było:
- Rozwijanie umiejętności recytatorskich .
- Upowszechnianie znajomości polskiej poezji.
- Rozwijanie zainteresowania poezją.
- Upowszechnienie kultury żywego słowa.
Zwycięzcy zostali wyłonieni w drodze głosowania przeprowadzonego przez jury w składzie: Michalina Lis, Joanna Zapaśnik, Małgorzata Krupska. Pod uwagę brane były następujące kryteria:
- dobór utworu,
- opanowanie pamięciowe tekstu,
- interpretacja wiersza,
- dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi),
- ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się doskonale. Po burzliwych obradach jury wyłoniło następujących zwycięzców.
KLASY I
I miejsce Rynkowski Adam klasa Ia
II miejsce Kowalczyk Hanna Ic
III miejsce Wiśniewska Amelia Ib
KLASY II
I miejsce Marcinkiewicz Paweł IIc
II miejsce Florczyk Justyna IIb
III miejsce Gałkowska Wiktoria IIa
KLASY III
I miejsce Dęby Alicja IIIb
II miejsce Grajewska Maja IIIa
III miejsce Kamińska Zoja IIIa
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!!
10
Kętrzyński Dzień Dziecka
SOS - pomoc koleżeńska
Dzień Matki - życzenia SU
Z okazji Dnia Matki, życzymy,
aby dzieci przynosiły radość
i poczucie spełnienia,
troski się nie piętrzyły,
a przede wszystkim,
żeby nie brakowało
upragnionego odpoczynku!
Wszystkiego, co dobre życzy
Samorząd Uczniowski
Egzamin ósmoklasisty 25-27 maja
Lekcja na żywo z Nauką w Plecaku
Hej, to już kolejna lekcja z naszą ulubioną @naukawplecaku. Tym razem wybraliśmy się w podróż po trzech kontynentach.Odwiedziliśmy Hiszpanię. Poznaliśmy kilka słów w języku hiszpańskim, o czym możesz się przekonać, oglądając nasz filmik. Stawialiśmy pierwsze kroki w nauce flamenco i dowiedzieliśmy się o pysznych przekąskach churros. Kolejnym punktem wyprawy była Kolumbia. Tam oglądaliśmy cudowne kolibry oraz słuchaliśmy szumu Morza Karaibskiego.Na koniec podróży udaliśmy się na Filipiny.Tam dowiedzieliśmy się, co wspólnego z tym krajem ma Magellan. Poznaliśmy ogromną gościnnośćFilipińczyków, tradycję spożywania chlebków ryżowych i tarasy ryżowe. Korzystając z tematu podróżowania, na koniec lekcji na żywo obejrzeliśmy swoje pamiątki z różnych zakątków świata.Zapraszamy z nami w podróż.
Witaminowe warsztaty
22 maja odbyła się trzecia i ostatnia już część zadania publicznego „Witaminowe warsztaty” realizowanego przez Stowarzyszenie SOBOTNIKI. Tym razem przyświecało nam hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Zajęcia rozpoczęły się od przeprowadzenia ankiety, celem pozyskania informacji na temat nawyków żywieniowych oraz form spędzania wolnego czasu i rodzaju aktywności ruchowej uczestników naszych spotkań.Kolejnym punktem były gry i zabawy sportowe.Nasi podopieczni mieli możliwość pograć w piłkę na boisku szkolnym, skakać przez linę,a także sprawdzić swoją siłę w konkurencji przeciągania liny.
Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na posiłek regeneracyjny. A było w czym wybierać! Rumiane kiełbaski i kolorowe szaszłyki z grilla, sałatka grecka, sos tzatziki i niezastąpiony pieczony chlebek. Do tego świeżo wyciśnięty sok z owoców. Pychotka. Wszyscy zajadali z wielkim apetytem.
,,Witaminowe warsztaty” uświadomiły dzieciom jak ważny jest zdrowy tryb życia i że dbanie o swoje ciało, wpływa na poprawę nastroju i dobre samopoczucie.Dobrze odżywiony organizm chętniej podejmuje ruch i wysiłek, który powoduje wyrzut endorfin (hormony szczęścia), a te z kolei sprawiają, że uśmiechamy się i promieniejemy.
Opiekunowie Stowarzyszenia SOBOTNIKI
Zakup urządzeń, sprzętu sportowego oraz artykułów spożywczych został sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn, w ramach zadania publicznego pod tytułem: ochrona i promocja zdrowia.
39
Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej
W tym roku przypada jubileusz 25-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie, którego jednostką prowadzącą jest Mazurskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. W związku ze stanem epidemii COVID-19 i brakiem możliwości wspólnego świętowania, zaprzyjaźnione placówki zostały poproszone o nadesłanie skojarzeń, które wiążą się ze współpracą z WTZ. Ze wspomnień zostanie stworzony pokaz multimedialny, który będzie zaprezentowany podczas wernisażu prac osób niepełnosprawnych.
Nasza szkoła chętnie przyłączyła się do akcji, a jej efekty można obejrzeć na filmiku zamieszczonym poniżej.
Natalia Mackiewicz, Aneta Machniewska, Bartosz Machniewski
Wizyta przedszkolaków
14 maja 2021r. był niecodziennym dniem. Klasy III b i III c podejmowały gości z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „ Smerfowa Kraina” w Kętrzynie. Naszą szkołę odwiedzili ,,Pracusie” i ,,Smerfy”. Dzieci należące do tych grup od września staną się Pierwszoklasistami. Niektórzy z nich będą uczyli się w naszej szkole. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach integrujących związanych ze zbliżającym się Dniem Matki, oglądały film, opowiadały o swoich mamach. Wspólnie z Trzecioklasistami dzieci wykonywały karty pracy, rysowały portrety mam. Wielką radość sprawiły im zajęcia ruchowe. W planie wizyty nie pominięto zwiedzania szkoły. Nasi Goście byli w szkolnej bibliotece, w gabinetach nauczycieli-specjalistów, w sali zabaw, gabinecie pielęgniarki. Na koniec zaprezentowała się grupa wokalno-muzyczna z kl. III c pod kierunkiem p. Ewy Lijki.
Czekamy na kolejne grupy przedszkolaków - przyszłych uczniów. Do zobaczenia za rok.
M. Kowalska, A. Woźniak
DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR
Dnia 18 maja zorganizowany został w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR.
Zabawa cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród młodszych uczniów. Fantazja i nieskrępowana wyobraźnia zaowocowały zabawnymi i kunsztownymi fryzurami.
W tym dniu zarówno żeńska jak i męska część społeczności szkolnej wykazała się pomysłowością i dużą dozą wyobraźni, przy tworzeniu na swoich głowach niepowtarzalnych fryzur. Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, pomysłowości rodziców i chęci udziału w zabawie. Gratulacje dla wszystkich dzieci, które z radością brały udział w kolorowym szaleństwie. Pięknie dziękujemy naszym Paniom nauczycielkom, które pokazały na szkolnych korytarzach gustowne i kolorowe fryzury :-)
Samorząd Uczniowski
20
Szachy
17 maja 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Królewska Gra Szachy’’. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów klas I-III. Ich piękne prace można było podziwiać na korytarzu naszej szkoły. Zwyciężyła Karolina Gawerska z klasy I A, drugie miejsce zdobył Jakub Dubel z klasy II A, a trzecie Lena Buniowska z klasy II C. Zwycięzcy otrzymali piękne szachowe nagrody, a wszyscy uczestnicy medale, które wręczyła pani Dyrektor Bożena Mickiewicz. Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za duże zaangażowanie w wykonanie swoich prac.
opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Emocja - moduł IV
Klasa 1c zakończyła realizację IV modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocje. W tym miesiącu dominowały działania związane z kształtowaniem empatii.
Oj, cóż to był za moduł !
*Akcja edukacyjna Przygody Kolorowej Skarpetki
*Empatyczne okulary
*Praca z filmem i książką Gruffalo- światowym bestsellerem sprzedanym w 13 milionach egzemplarzy
*Animacje i Relaksacje
*Miganie z Migu Mig
*Przypowieść o jeżozwierzu
*Słoiczki wdzięczności
*Rysowanie EMOCJACZA
…. i wiele innych …
zobaczcie sami!
Moduł realizowany w nauczaniu stacjonarnym i zdalnym.
Sobotniki
15 maja odbyła się druga część zadania publicznego „Witaminowe warsztaty” pod hasłem „Witaminy do jedzenia – witaminy do tworzenia” realizowanego przez Stowarzyszenie SOBOTNIKI. Nasi podopieczni mieli możliwość w sposób praktyczny przyswajać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. To był iście warzywno-owocowy dzień! Dzieci miały za zadanie przygotować na śniadanie wesołe kanapki, przez co zmieniły się w prawdziwych artystów. Stworzyły przepiękne kanapkowe kompozycje, pełne świeżych i zdrowych warzyw. Po zjedzeniu pysznego posiłku przyszedł czas na trochę ruchu. Pani Kasia zadbała o wesołą atmosferę, przygotowując gry i zabawy integrujące grupę oraz muzyczne zagadki z wykorzystaniem instrumentów. Następnie przyszła pora na owocowe szaleństwo. Dzieci miały możliwość rozwijania swojej wyobraźni, tworząc barwne kompozycje z owoców. Największym zainteresowaniem cieszyły się owocowe rożki, powstały również przepiękne owocowe obrazy oraz pyszny koktajl. Z fotografii potraw oraz przepisów powstanie fotoksiążka, która uwieczni pracę dzieci oraz będzie mogła być inspiracją dla innych podczas tworzenia zdrowych przekąsek.
Opiekunowie Stowarzyszenia SOBOTNIKI
Zakup urządzeń oraz artykułów spożywczych został sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn, w ramach zadania publicznego pod tytułem: ochrona i promocja zdrowia.
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022
- Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022