•  „Paczka dla onkodzieciaczka”

     • Szkolny Klub Wolontariusza składa serdeczne podziękowania za zaangażowanie  w akcję charytatywną  „Paczka dla onkodzieciaczka”.  Dzięki Państwa pomocy  udało się zebrać pieniądze, za które zakupione zostały prezenty dla chorych onkologicznie dzieci. Po raz kolejny pokazaliśmy, że łączy nas życzliwe i otwarte na drugiego człowieka serce.  Podarunki dostarczone zostaną do Drużyny Szpiku w Barcianach, a stamtąd trafią wprost na Oddział Onkologiczny Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

     • Kalendarz adwentowy

     • Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy czekamy na Święta Bożego Narodzenia. Myślimy o tym, w jaki sposób sprawić przyjemność drugiej osobie. Dla uczniów klasy 4 A będzie to także czas pełen wyzwań, a to za sprawą kalendarza adwentowego, który pojawił się w sali. Wspólne wykonywanie zadań będzie okazją do rozmowy, integracji, pracy nad poprawieniem relacji z koleżankami i kolegami oraz szansą na lepsze poznanie się. Nie ulega wątpliwości, że dostarczy też dzieciom dużo radości i nauczy cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej.

     • Zimowa aura

     • W tym roku zimowa aura zawitała szybciej niż zwykle. Dzięki zdjęciom p. Anny Fedyk możemy się przekonać, jak pięknie prezentuje się nasza szkoła na zewnątrz.

     • Hogata i Hildegarda w akcji

     • Jak co roku dzień 29 i 30 listopada przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Uczniowie  klas I -III odwiedzili  komnatę wróżb Hogaty i Hildegardy.

      Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw, aby wejść do komnaty,

      musiał pomyśleć życzenie. Aby się spełniło, należało wrzucić do skrzyni magiczny pieniążek.

      Zgodnie z tradycją przeprowadzone zostały liczne zabawy mające na celu odkrycie kart przyszłości. Każdy wylosował imię swojej sympatii, zawód, który może wykonywać w przyszłości, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

      Największym zainteresowaniem cieszyły się eliksiry. Każdy chciał wybrać najlepszy dla siebie.

      Oczywiście wszyscy uczniowie doskonale wiedzieli, że wróżby są

      magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nie do końca wierzyć…

     • Andrzejki w świetlicy szkolnej

     • 29 listopada obchodziliśmy w świetlicy szkolnej „Dzień Wróżb” przygotowany przez nauczycieli świetlicy i bibliotekarzy. Tego dnia dzieci wyruszyły w świat magii i czarów. Czwartkowe popołudnie wypełnione zostało licznymi konkursami, zawodami oraz tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi, które przepowiadały im dziewczynki z Szkolnego Klubu Wolontariusza. Jak wiadomo świetlicowe wróżby spełniają się po zatańczeniu na balu andrzejkowym, dlatego później dzieci miały okazję do wspólnej zabawy przy ulubionych utworach muzycznych. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, a już za rok czeka nas podobna zabawa!
     • Lekcja muzyczna „Czas kolędy”

     • 27 listopada w szkole odbyło się kolejne spotkanie z olsztyńskimi muzykami. Towarzyszyła mu iście świąteczna atmosfera. Dzieci słuchały i śpiewały znane polskie kolędy i pastorałki. Dowiedziały się o kolędowaniu – starym polskim zwyczaju związanym z okresem Adwentu
      i Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie przebierali się za postacie kojarzone
      z momentem narodzin Chrystusa – anioła, diabła, Heroda, króla, turonia.

       Spotkanie zakończył konkurs podsumowujący lekcję muzyczną. Zwyciężyła Zuzanna Sienkiewicz z klasy 2d, a drugie miejsce ex aequo zajęły: Michalina Brzezińska i Julia Grajewska również z klasy 2d.

     • WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN

     •       25 listopada 2023 r. członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Krajoznawczo
      – Turystycznego pod opieką pana Bartosza i pana Andrzeja udali się do Parku Trampolin
      7 Jump w Olsztynie. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji
      i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja uczestników oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
      Na terenie parku  znajdują się: trampoliny kwadratowe, prostokątne, sześciokątne, trampoliny z koszami. Przed wejściem na główną halę dzieci miały rozgrzewkę pod okiem profesjonalnego  trenera. Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia są niezbędne, aby uniknąć kontuzji.  Po rozgrzewce, pod okiem instruktora,  uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia, próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą.
      Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wychowania fizycznego była ciekawym doświadczeniem, podczas której w wyjątkowy sposób rozwijana jest koordynacja i ogólna sprawność ruchowa dzieci i młodzieży. Uświadomiła także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia dla całego organizmu. Skakanie na trampolinach chroni także przed wadami postawy. Największą zaletą tego miejsca jest niezależność od pogody.
      Pobyt w Parku Trampolin  dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami  na twarzach.

       

                                         Opiekunowie SKKT: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Szachowa Liga Szkolna

     •  

      25 listopada wystartowała kolejna Szachowa Liga Szkolna. Naszą szkołę reprezentowało

      17 zawodników. Wyniki prezentują się następująco:

      Liga I:

      4 miejsce - Paweł Marcinkiewicz

      5 miejsce - Szymon Dunalski

      10 miejsce - Karolina Gawerska

      11 miejsce- Oliwier Jackiewicz

      14 miejsce – Jakub Dubel

      Liga II:

      4 miejsce – Maksymilian Jaskólski

      9 miejsce – Jan Kłos

      11 miejsce - Tymoteusz Iwaniuk

      Liga III:

      4 miejsce- Nikodem Warno

      5 miejsce- Borys Barna

      9 miejsce - Wojciech Kondej

      12 miejsce – Jakub Kowalski

      13 miejsce - Mateusz Kopczyński (klasa 1)

      15 miejsce - Tymon Chimik (klasa 1)

      17 miejsce - Julia Grajewska

      24 miejsce - Michał Rutkowski (klasa 1)

      25 miejsce - Daniel Skórka  (klasa 1)

      Dziś swój debiut mieli uczniowie klas pierwszych i to on zasługują na największe brawa.

      Dziękujemy wszystkim za wspaniałą grę. Każdy z naszych zawodników spisał się na medal

       i dał z siebie wszystko.  Do zobaczenia w grudniu na turnieju podsumowującym cały rok 2023!

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Charytatywny kiermasz zabawek

     • 24 listopada w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz zabawek z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dodatkowym celem akcji było rozwijanie otwartości i wrażliwości na potrzeby innych.Z ogromną radością informujemy, że udało nam się zebrać kwotę 1174 zł, którą przeznaczymy w akcji Szpikowa Paczka dla Onkodzieciaczka na zakup prezentów małym pacjentom Onkologicznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.Inicjatywa nie przyniosłaby tak dużych efektów, gdyby nie pomoc rodziców, uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, dlatego chcielibyśmy jeszcze raz Wam serdecznie podziękować za wsparcie oraz za to, że zawsze możemy na Was liczyć.Szkolny Klub Wolontariusza

     • Wycieczka

     • 20 listopada uczniowie klasy 2 d i 2 b wybrali się na wycieczkę do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Pudwągach. Celem wycieczki było zakończenie akcji „ Paka dla zwierzaka ”zorganizowanej przez Szkolny Klub Wolontariusza oraz uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt. Przekazana została karma, zabawki i  koce. Podziękowania należą się wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom zaangażowanym w akcję. Następnie dzieci udały się  do kina Gwiazda na film „Mukliki”. Na małych kinomanów przed seansem czekały drobne upominki  - linijki z napisem Mukliki. Film opowiadał  o poszukiwaniu miejsc do życia, które niekoniecznie musi być uporządkowane, aby było idealne. W doskonałych nastrojach uczniowie wrócili do szkoły.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 

     •   17 listopada nasza szkoła już po raz kolejny obchodziła święto tabliczki mnożenia. Była to XIII edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

          Pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, podczas przerw przeprowadzane były egzaminy z tabliczki mnożenia. Nastąpiła więc zamiana ról – dzieci stały są egzaminatorami. Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodził do stolika komisji i wyciągał z koszyka los egzaminacyjny. Na jednym losie było pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację. Swoje umiejętności mnożenia sprawdził również zastępca dyrektora szkoły pan Szymon Januszanis. Egzamin zdał oczywiście pomyślnie i otrzymał certyfikat z tytułem eksperta.

          Tego dnia również podczas lekcji matematyki, odbyły się konkursy pozwalające wyłonić klasowych mistrzów tabliczki mnożenia.

           Z tabliczką mnożenia spotykamy się na co dzień. Warto więc trenować nie tylko od święta. Trening czyni Mistrza!

      Miłego mnożenia !

     • Święto Jabłka

     • 14 listopada był niecodziennym dniem, ponieważ klasy pierwsze obchodziły „Dzień Jabłka’’. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od  rozmów na temat  jego wyglądu, smaku, budowy i  różnych odmian. Następnie przeszliśmy do omówienia  zdrowotnych właściwości jabłka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o witaminach, błonniku i antyoksydantach, które sprawiają, że jabłko jest nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Podkreśliliśmy, jak ważne jest, aby włączać ten soczysty owoc do codziennej diety. Po rozwiązaniu quizu pt.:,,Co o nim wiesz’’ przyszedł  czas na konkurencje, czyli zabawę z nutą rywalizacji, w których jabłka były głównymi bohaterami. Dzieci brały udział w różnorodnych zawodach, takich jak: segregowanie jabłek, wyścigi z jabłkiem na łyżce, układanie puzzli czy drama w kole. Zabawy te nie tylko dostarczyły radości, ale także rozwijały zdolności motoryczne i zmysłowe uczniów. Podczas spotkania dzieci wykonały twórcze prace plastyczne. Stworzyły piękne słoje wypełnione odciskami z  jabłek, korzystając przy tym z jesiennych barw. Część praktyczna naszej edukacyjnej przygody obejmowała rozpoznawanie jabłek za pomocą zmysłów. Dzieci musiały odgadywać różne zapachy, a także po dotyku identyfikować kształty owoców. Z  przyniesionych jabłek wyciskały świeży sok, który cieszył smakiem i wartościami odżywczymi. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Życzymy sobie, aby taka edukacyjna zabawa stała się stałym elementem życia szkolnego, inspirując do zdrowych nawyków i ciekawości wobec otaczającego nas świata przyrody.

      Pamiętając o przysłowiu ,,Jedno jabłko dziennie  oddala lekarza ode mnie “, jedzmy jabłka na zdrowie!

                                                                                   M.Olenkowicz,A.Machniewska,N.Mackiewicz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30