• Wizyta w Kameleonie

     • 15 listopada uczniowie klasy VII b wzięli udział w biało-czerwonych warsztatach fizyczno-chemicznych w Kameleon Party Studio. To część nagrody za zajęcie I miejsca w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych. Wizyta była bardzo interesująca. Prowadząca zaproponowała ciekawe doświadczenia i w przystępny sposób wyjaśniała zaistniałe zjawiska w myśl hasła „Uczyć, bawiąc”.

      Dziękujemy Panu Burmistrzowi Ryszardowi Niedziółce za ufundowanie atrakcyjnej nagrody oraz Pani Agnieszce Czeszun za przygotowanie ciekawych warsztatów.

      Po wizycie w Kameleonie odwiedziliśmy również Urząd Miasta, gdzie w obecności Pana Burmistrza i Jego Zastępcy wraz z seniorami podsumowaliśmy tegoroczną akcję „Ekoskrzynka”.

     • Podziękowanie

     • Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w pomoc  przy organizacji kiermaszu ciast przez wypiek czy zakup słodkości. Zawsze możemy na Was liczyć!  Dzięki Wam będziemy dalej realizować nasze założenia.

      Samorząd Uczniowski

     • Konkurs Pieśni Patriotycznych

     • 14 listopada w naszej szkole odbyła się IV edycja Konkursu Pieśni Patriotycznych pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kętrzyn Pana Ryszarda Niedziółki. O podium rywalizowały klasy IV-VIII.

      Występy uczniów oceniało szanowne jury w składzie:

      1. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Pani Bożena Mickiewicz,

      2. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie Pani Małgorzata Margas,

      3. Przedstawiciel Kętrzyńskiego Centrum Kultury Pani Justyna Drozd

      4. Pan Eugeniusz Michaluk przedstawiciel kętrzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

      5. Pan Jan Koszyc przedstawiciel kętrzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

      Gościem honorowym był zastępca Burmistrza Pan Karol Lizurej.

      Oto wyniki:

      I miejsce - klasa VII b

      II miejsce - klasa VIII a

      III miejsce - klasa V a

      wyróżnienie - klasa VI a

      Konkurs Pieśni Patriotycznych prowadził P.Sebastian Bednarczyk - nauczyciel muzyki i świetlicy w naszej szkole, który również odpowiedzialny był za nagłośnienie występujących klas oraz muzyczne przygotowanie klas IV-tych. Przygotowaniem muzycznym pozostałych klas, dyplomami za udział w konkursie zajęła się Pani Dorota Arszułowicz - nauczyciel muzyki i plastyki w naszej szkole. Serdecznie jej dziękujemy. Nie można również pominąć ważnej pracy samych wychowawców, którzy rzetelnie ćwiczyli ze swoimi wychowankami wykonywanie poszczególnych pieśni na godzinach wychowawczych. Dekoracje przygotowane zostały przez Pana Andrzeja Graczyka i Pana Jacka Fąderskiego - nauczycieli plastyki i świetlicy. Przy rozstawieniu sprzętu nagłośnieniowego pomagali Panowie Bartosz Machniewski oraz Pan Mariusz Michalak. Kolejność występów była losowana w trakcie konkursu. Nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Kętrzyn Pana Ryszarda Niedziółkę.

      Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za objęcie honorowym patronatem i ufundowaniem nagród rzeczowych oraz słodkich upominków dla każdej klasy. Panu Sebastianowi Bednarczykowi za przygotowanie i prowadzenie całego festiwalu. Szanownemu jury za rzetelną i obiektywną pracę. Uczniom za piękne występy artystyczne. Wychowawcom za zaangażowanie.

     • Obchody Święta Niepodległości w 3c

     • 10 listopada klasa 3c wzięła udział w grze metodą stacji zadaniowych z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Podczas zabawy uczniowie ubrani na galowo, z kotylionem uprawniającym do wzięcia udziału w zabawie, odnajdywali i rozwiązywali zadania według wskazówek umieszczonych na terenie szkoły. Dzieci miały możliwość utrwalenia swoich wiadomości o Polsce, jej historii związanej z rozbiorami i I wojną światową, symbolami narodowymi. Wszyscy w wielkim zaangażowaniem, skupieniem i doskonałym humorem bawili się. To były ciekawe obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości.

     • Warsztaty kreatywne – Las w szkle

     • Młodsi uczniowie naszej szkoły w ciągu dwóch dni uczestniczyli w kreatywnych warsztatach „Las w szkle”.  Stworzyli swój własny ekosystem w słoiku, dowiedzieli się jaką rolę pełnią jego poszczególne składniki. Zmysłem dotyku sprawdzali strukturę
      i konsystencję każdego z nich. Bogatsi o nową wiedzę i umiejętności zabrali swój „las” do domu.  Dzieci poznały też etapy tworzenia lasu i dowiedziały się jak o niego dbać, by przetrwał.

     • Dzień Postaci z Bajek

     • 6 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie naszej szkoły przebrali się na ulubionych bohaterów bajek i książek, co zwalniało ich z odpowiedzi ustnych na wszystkich przedmiotach. Na korytarzach można spotkać było księżniczki, minionki, smerfy, rycerzy, piratów, Harrego Pottera i wiele innych barwnych postaci. Niektóre klasy tego dnia odgadywały zagadki o bohaterach bajkowych, rozpoznały postacie z bajki na podstawie wybranych rekwizytów, wspólnie czytały, malowały oraz oglądały bajki. Dzień ten przypominał wszystkim o tym, że bajki są ważne w życiu każdego dziecka, a przeniesienie w świat bajek sprawiło wiele radości.Odbył się także konkurs plastyczny pt. "Ulubiona postać z bajki". Wpłynęło 66 przepięknych prac, które wykonane były z pełnym zaangażowaniem. Ocenie podlegała samodzielność, pomysłowość i staranność. Jury w składzie J. Fąderski oraz A. Graczyk wyłoniło następujących zwycięzców:KLASY 11 m. A. Król2 m. M. Bryk 2 m. Z. Małecka 2 m. Z. Matejek 3 m. A. Gałkowska 3 m. W. Pająk 3 m. J. Pernak KLASY 21 m. W. Król 2 m. M. Brzezińska2 m. R. Kamińska3 m. E. Jasiulewicz3 m. Z. SienkiewiczKLASY 31 m. M. Kowalczyk1 m. H. Olko2 m. W. Pawlik3 m. F. DarmofałZwycięzcom serdecznie gratulujemy.Wszyscy uczestnicy otrzymają drobne upominki, natomiast na zwycięzców czekają dyplomy z nagrodami.

     • Lekcja na żywo 

     • W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości klasa 1a wzięła udział w lekcji na żywo z Nauką w Plecaku. Podczas spotkania  uczniowie dowiedzieli się: 

       Co słychać w stolicy Polski?

       Co można robić w Polsce?

       Co warto zobaczyć w naszym kraju?

       

      Usystematyzowali wiedzę o symbolach narodowych, narysowali flagę Polski oraz napisali pierwsze notatki graficzne. To była wspaniała lekcja historii.

     • Nocowanie w szkole

     • Choć trudno to sobie wyobrazić, niektórzy uczniowie lubią spędzać czas w szkole nawet w piątkowe popołudnia i sobotnie poranki. Tak jest w przypadku klasy VII b.„Nocowanie w szkole” to już klasowa tradycja. Akcja służy integracji zespołu klasowego, jest okazją do spędzenia wolnego czasu w gronie rówieśników, uczy też współdziałania.W tym roku dodatkową atrakcją było wspólne odczytanie lektury obowiązkowej – II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Uczniowie mieli okazję poczuć klimat utworu, dzięki czemu – miejmy nadzieję – lepiej zapamiętają jego treść.W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób (Pan Jacek Stankiewicz pomógł wychowawcy w opiece nad klasą, rodzice Magdy przygotowali świeżutkie bułeczki cynamonowe, mama Kacpra jak zwykle zadbała o zakup i dowóz produktów na posiłki), za co należą im się serdeczne podziękowania.

     • Gra terenowa

     •             2 listopada klasa 2a wzięła udział w grze terenowej w naszym mieście. Z pomocą Dziennika Młodego Podróżnika dzieci poznawały mniej i bardziej znane postacie i miejsca związane z Kętrzynem. Gra polegała na poszukiwaniu, odgadywaniu kolejnych wskazówek i rozwiązywaniu haseł powiązanych z miastem. Merytorycznie nad zdobywanymi wiadomościami czuwała pani Elżbieta.

      Udział w grze to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, wspólną zabawę i rozwijanie społecznych, logicznych i kreatywnych umiejętności oraz rozbudzanie zainteresowań historią miasta.

     • Ślubujemy

     • 31 października 2023 roku siedemdziesięciu trzech pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów naszej szkoły. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej w obecności pani dyrektor, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i pana pedagoga. Dzieci przebrane za kotki zaśpiewały piosenki, wykonały wspaniały taniec, popisały się wiedzą i umiejętnościami potrzebnymi w codziennym życiu w szkole. Niezwykle ważnym elementem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły, symboliczne „obcięcie ogonków” oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i upominki. Cała uroczystość została uwieczniona przez panią fotograf na pamiątkowych zdjęciach . Na zakończenie uczniowie ze swoimi paniami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. To był bardzo udany dzień, który na długo zagości w pamięci. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów!

     • Sport w duchu fair play

     • 30 października młodzież z naszej szkoły odebrała nagrody za konkurs plastyczny pt. „Sport w duchu fair play”. Agata Radziwoniuk klasa 7a - II miejsce Franciszek Smykowski klasa 6c - III miejsce Wyróżnienia otrzymali: Nina Kozakiewicz klasa 7a, Zofia Sapieha klasa 7b, Jakub Dubel klasa 5a, Zuzanna Pakosz klasa 7c, Zuzanna Kuffel klasa 5a, Lena Lewkowicz klasa 5c. Do konkursu przygotowała ich pani Dorota Arszułowicz. Gratulujemy!

     • Wolontariusze na cmentarzu

     • W sobotę, 28 października, wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedzili cmentarz komunalny i cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Kętrzynie, który mieści się przy ul. Kasztanowej. Wolontariusze posprzątali groby oraz zapalili znicze. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

     • Wycieczka do młyna

     • W ramach lekcji edukacji przyrodniczej uczniowie klas III poznają rodzaje zbóż, tego jaka z nich powstaje mąka, a następnie chleb i inne wyroby zbożowe. Aby urozmaicić lekcje dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami 26.10.2023r. udały się do „Młynomagu” czyli młyna w Młynie Grodzkim koło Reszla.Na miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki zobaczyli przepiękny budynek młyna i poznali współwłaścicielkę panią Joannę Myszkowską i jej męża pana Krzysztofa Myszkowskiego, którzy nas oprowadzali i gościli w młynie. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje zbóż. Dowiedzieli się jakie mąki z nich powstają i czym się różnią między sobą. Mogli je dotknąć i zobaczyć sposób ich produkcji. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie młyna, obserwowanie starych maszyn, które nadal prężnie działają, a także zrzutu zboża w punkcie przyjęcia do młyna. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy oraz po kilogramie mąki reszelskiej wyrabianej w młynie.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30