• Dzień Papieski

     • Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:

      - dla klas I-IV "Portret Jana Pawła II”  - format pracy i technika dowolna;

      - dla klas V- VIII  “Opowiem Wam o Janie Pawle II” – Lapbook

     • Dzień Emotikona

     • 19 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Emotikona.

      Emotikony to proste znaki, obrazki dzięki którym można wyrazić swoje emocje, opisać sytuacje i określić przedmioty. Stosuje się je w treściach i rozmowach w Internecie oraz SMS-ach. Znaczek został użyty po raz pierwszy 40 lat temu przez profesora Scotta Fahlmana,  amerykańskiego informatyka.

      Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie wykonali własne emotikony oraz wzięli udział w konkursie „Jaki tytuł kryją emotikony?”. Zadaniem uczestników było odgadnięcie jak największej ilości tytułów książek, które zostały zaszyfrowane za pomocą emotikonów. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

      Ciekawe jak Wy sobie poradzicie z tym zadaniem? Miłej zabawy!

     • Rodzinne ognisko integracyjne

     • W minioną sobotę  klasa VI b spotkała się w Kątach na rodzinnym ognisku integracyjnym.  Na wszystkich czekały atrakcje: pieczenie kiełbasek, jazda konna, rzucanie podkową, bieg z przeszkodami (oponami), gry i zabawy. Pogoda dopisała. Czas upłynął w bardzo miłej atmosferze. Jak zwykle niezawodne okazały się panie z trójki klasowej rodziców, którym należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie w przygotowania.

     • "Wszystkie śmieci są nasze"

     • 16 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata – Polska 2022 pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.  Klasa VIII a sprzątała okolice rzeki Guber, pozostali uporządkowali tereny Osiedla Piastowskiego. Akcja jest praktyczną lekcją dbania o środowisko.  Jej cel to inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

     • VIII edycja Paraolimpiady

     • 15 września w kętrzyńskiej hali MOSiR odbyła się VIII edycja Paraolimpiady pod hasłem ,,Sport to siła, to jest  moc. Razem bądźmy więc co rok”. Organizatorem był kętrzyński Warsztat Terapii Zajęciowej. Ponad 200 uczestników z 13 ośrodków naszego województwa  zmierzyło się w różnych konkurencjach.

      Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro uczniów, którzy dzielnie rywalizowali z dużo starszymi uczestnikami. Najważniejszy tego dnia był uśmiech i dobra zabawa. Każdy z uczestników Paraolimpiady był zwycięzcą, bez względu na wynik.

      W strefie medalowej uplasowaliśmy się na wysokiej pozycji zdobywając złoto, srebro i trzy brązowe medale. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał medal upamiętniający zmagania sportowe, a drużyna puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.

      Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie, a kibicom za gorący doping.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok

       

      Ze sportowym pozdrowieniem opiekunowie: p.Aneta, p.Natalia, p.Bartosz

     • Światowy Dzień Fizjoterapii

     • Z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii specjaliści pracujący w naszej szkole - pani Aneta, pani Natalia i pan Bartosz - zorganizowali lekcję otwartą, podczas której przedstawili, jak ważne jest praktykowanie zasad higieny pracy i aktywnego wypoczynku. Zwrócili uwagę na zagrożenia będące konsekwencją współczesnego trybu życia, pozbawionego aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Przesiadując w szkolnych ławkach, przed komputerem, smartfonem narażamy się na powstawanie wad postawy i deformacji w obrębie aparatu ruchu.

      Uczniowie kl. 3a uczestniczący w lekcji dowiedzieli się również o chorobach przewlekłych, wrodzonych bądź nabytych, które mają wpływ na ogólną sprawność psychofizyczną i jak należy postępować, aby poprawić sprawność ruchową. Podczas spotkania udzielono instruktażu, jak należy przybrać prawidłową pozycję za biurkiem, aby nie powielać złych nawyków powodujących powstawanie wad postawy ciała. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących problemów zdrowotnych występujących w ich najbliższym otoczeniu.

      Wady podstawy to bardzo poważny problem!

     • Informacja dla rodziców na temat opieki profilaktyczno-zdrowotnej

     •  

      Opieka pielęgniarska obejmuje:

      - badania przesiewowe i przygotowanie do badania bilansowego lekarskiego dla dzieci podlegających temu badaniu w klasach I, III i VII

      - klasa V podlega badaniu przesiewowemu, kierowane do lekarza będą dzieci wymagające takiego skierowania

      (pomiary wzrastania i masy ciała, badanie ostrości wzroku, badanie w kierunku wykrywania zeza,, orientacyjna kontrola słuchu, badanie widzenia barw, pomiary ciśnienia tętniczego oraz interpretacja tych badań)

      - profilaktyka fluorkowa zębów – 6 razy w ciągu roku szkolnego. Fluoryzacja zębów prowadzona jest w klasach od I do VI.

      W związku z fluoryzacją proponuję zakup szczoteczek jednorazowych

      cena 2 zł na cały rok szkolny, proszę o wpłatę na pierwszym zebraniu do wychowawcy.

      W przypadku nie wyrażania zgody na zabiegi fluoryzacji w szkole -  proszę o informację i nierobienie wpłaty.

      Pierwsza fluoryzacja planowana jest od 3 do 7   października.

      - zapobieganie chorobom zakaźnym: kontrole czystości, monitorowanie szczepień

      - udzielanie pomocy przedlekarskiej, kontakt z rodzicami w przypadku zachorowania lub    urazu

      - oświata zdrowotna w zakresie higieny, zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom zakaźnym

      Proszę o informację jeśli dziecko wymaga szczególnej opieki ze względu na schorzenie lub przyjmuje leki na stałe

      Rodzice, którzy chcą upoważnić do wglądu w dokumentację medyczną lub ewentualny jej odbiór  inne osoby – proszeni są o kontakt z pielęgniarką.

      Pielęgniarka szkolna

     • Szachy start!

     •  

             10 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym Kętrzyńska Liga Szachowa. Nasi uczniowie wypoczęci i pełni zapału stawili się punktualnie o 10.00 w kinie ,,Gwiazda’’.  Wyniki niezwykle trudnych pojedynków przedstawiają się następująco:

       

      Liga I

      1 miejsce – Mateusz Woźniak

      2 miejsce- Karolina Gawerska

      4 miejsce- Szymon Dunalski

      5 miejsce – Szymon Dubel

      9 miejsce- Jakub Dubel

      11 miejsce- Paweł Marcinkiewicz

      16 miejsce- Marcel Boczulak

       

      Liga II

      1 miejsce – Maksymilian Jaskólski

      4 miejsce- Kacper Trypucki

      9 miejsce- Maciej Jaskulski

      10 miejsce- Sambor Rymsza

       

           W turnieju wzięło udział 41 zawodników. Poziom gry był bardzo wysoki. Po raz pierwszy nie było graczy z naszej szkoły w trzeciej lidze, ponieważ prawie wszyscy awansowali wyżej. Ta informacja bardzo nas cieszy.

      8 września rozpoczęliśmy intensywną pracę z pierwszakami z klasy 1 C. Mamy nadzieję, że już za dwa - trzy miesiące pierwsi przedstawiciele klasy usportowionej wezmą udział w turnieju Kętrzyńskiej Ligi Szkolnej.  Trzymajcie kciuki za najmłodszych!

       

      Opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Talenciaki

     • Uwaga!

      Nasza szkoła bierze udział w akcji Lidl Polska - Szkoły Pełne Talentów.

      Pomóżcie nam zbierać Talenciaki w szkole.

      1. Zrób zakupy za 50zł (kupując w tym warzywo lub owoc).

      2. Zebrane Talenciaki przekazuj szkole :

      - w formie fizycznej (dziecko przynosi do szkoły i wrzuca do pudełka kupon - Talenciaka. Pudełka znajdują się w świetlicy szkolnej oraz bibliotece)

      -lub w formie elektronicznej (skanując kod smartfonem na stronie lidl.pl/szkoly). Tam należy wybrać Szkołę Podstawową nr 5 w Kętrzynie

      Na pewno robicie zakupy w Lidlu. Dzięki Waszemu zaangażowaniu możemy zdobyć świetne nagrody dla szkoły. Zachęcamy do udziału.

     • Podróż w czasie klasy 5c.

     • 7 września klasa 5c przeniosła się do epoki średniowiecza. Zwiedziliśmy kętrzyńską Basztę, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał dom z tej epoki. Dowiedzieliśmy się, jak żyli ówcześni ludzie, co jedli i pili, jak zdobywali pożywienie oraz jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa na nich czyhały. Wiemy nawet, dlaczego nie używali widelców. Byliśmy też w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie obejrzeliśmy niesamowitą prezentację multimedialną dotyczącą powstania i historii naszego pięknego miasta. Następnie weszliśmy na wieżę widokową Bazyliki Św. Jerzego, skąd podziwialiśmy miasto z lotu ptaka. Na koniec -  głodni i spragnieni dotarliśmy do Restauracji City na obfitą strawę. W menu nie znaleźliśmy jednak jadła z czasów średniowiecznych, więc zmuszeni byliśmy raczyć się tradycyjną pizzą i colą. Może to i lepiej, gdyż wiemy, że średniowieczne jedzenie nie należało do najsmaczniejszych. Opiekunami grupy byli: pan Mirosław Kopeć i pan Jacek Stankiewicz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
    Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Ewelina Marcinowska, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila:  sp5.iod@miastoketrzyn.pl
  nr tel.: +48 89 752 05 30