• „Cztery pory roku” – spotkanie z muzyką klas młodszych

     • „Cztery pory roku” – spotkanie z muzyką klas młodszych.

      28 marca w szkole odbyło się kolejne spotkanie z muzykami Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna.

      Lekcję muzyczną rozpoczął konkurs piosenki klas drugich. Zwycięzcami zostali:

      1. Dominik Siemieniako kl. IIc – I miejsce
      2. Zuzanna Glinka kl. IIc – II miejsce
      3. Jerzy Bereda kl. IIb – III miejsce

      Tematem poniedziałkowego koncertu były cztery pory roku w muzyce. Dzieci poznały brzmienie instrumentów dętych blaszanych i drewnianych. Przekonały się, że muzyka ilustracyjna może pięknie opowiadać o zdarzeniach i postaciach.

      Spotkanie zakończył konkurs wiedzy muzycznej klas III.
      Tym razem zwyciężył Szymon Dubel, a drugie miejsce ex aequo zdobyły Justyna Florczyk i Lena Lewkowicz.

     • Piosenka jest dobra na wszystko

     • 26 marca 2022 r. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się II Wojewódzki Konkurs Piosenki pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Wystąpili w nim soliści oraz duety/ zespoły wokalne z naszego województwa.

      Celem konkursu było wspieranie dzieci uzdolnionych wokalnie, integrowanie środowisk szkolnych, wychowanie przez śpiewanie – oddziaływanie profilaktyczne oraz propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci.

      Pierwsze kroki na tak dużej scenie stawiały uczennice naszej szkoły: Maria Bereda, Wiktoria Gałkowska i Milena Hirny. Młode wokalistki zdobywały umiejętność ruchu scenicznego, dykcji i śpiewania do mikrofonu. Dziewczynkom nie udało się zdobyć miejsc 1-3, ale wzbogaciły swój warsztat muzyczny.  Ich przygoda z muzyką dopiero się zaczyna.

      Opiekunami podczas wyjazdu były panie Ewa Lijka i Natalia Król.                                                    

     • Projekt WIRTUALNE PODRÓŻE - Pory roku

     • Za nami kolejne spotkanie na żywo w ramach projektu edukacyjnego "Wirtualne podróże". Tym razem spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie:

      Czy wiosna wszędzie wygląda tak samo? Gdzie leży "Wyspa wiecznej wiosny"? Gdzie zimą świeci słońce i nie potrzeba nosić kurtki? Czy wszędzie występują 4 pory roku? 

      Projekt wspierają:

      Patron honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Partnerzy: Edunews , Wyd. MAC Edukacja , Superbelfrzy RP, Wyd. Mamania, Gilanna Studio (Ciocia Bombonierka),TREFL .

      Zobaczcie naszą wirtualną podróż na zdjęciach i filmie 

      https://youtu.be/TFnYNQqHmIo

                                                      Opiekunowie Katarzyna Ciborska, Agnieszka Gałęzowska

     • Sobotniki

     • W minioną sobotę odbyły się drugie zajęcia z projektu  Pierwsza Pomoc Przedmedyczna i Dogoterapia. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy podróżą w świat psów. Na początku Pani  Ewa przedstawiła dzieciom zasady postepowania z psem, wydawania komend słownych i za pomocą gestu. Instruktor wprowadziła psa do środka koła, dzieci kolejno witały się przez głaskanie go po sierści.  Nauczyła przyjmować pozycję obronną żółwia w przypadku ataku psa. Podczas obserwacji dzieci mogły się przekonać jak czworonogi przyjaciel radzi sobie w czasie wykonywanych komend, wykorzystując swój bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Omówiła przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się na ulicy i poprawnego spaceru z psem na smyczy. Obcowanie z psim terapeutą sprawiło dzieciom wielką frajdę, uśmiech gościł na ich twarzach do końca spotkania. W przerwie między kolejnymi zajęciami przyszedł czas na posiłek regeneracyjny przygotowany w formie bąbelkowych gofrów, zapiekanek i tostów. Tego dnia Pani Marta - instruktor ratownictwa medycznego utrwaliła umiejętności zdobyte na poprzednich zajęciach: zasady wzywania pierwszej pomocy i resuscytacji. Każde dziecko musiało ocenić stan poszkodowanego, właściwie ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej, prawidłowo wykonać masaż serca. Pani Marta była pod wielkim wrażeniem umiejętności praktycznych niektórych dzieci. Pozyskane umiejętności na pewno zaprocentują w przyszłości. 

                                                                  Opiekunowie stowarzyszenia

       

      Fundusze na ten cel zostały pozyskane z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn, w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

     • Rozstrzygnięcie konkursu

     • We wtorek  22.03.2022 r. ogłoszono wyniki szkolnego konkursu ,,Lapbook”.

      W komisji konkursowej zasiedli  panowie  Szymon Januszanis oraz Andrzej Graczyk. Jury  oceniając prace, brało pod uwagę następujące kryteria:

      – samodzielność wykonania i wkład pracy,

      – oryginalność,

      – pomysłowość,

      – ciekawe ujęcie tematu,

      – poprawność merytoryczną, stylistyczną, ortograficzną, interpunkcyjną,

      – zgodność z tematem i estetykę.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      I miejsce- Bruno Wojciekian

      II miejsce- Zuzanna Glinka, Szymon Dubel

      III miejsce- Maja Kowalczyk, Jakub Dubel

      Wyróżnienie: Amelia Wieliczko

      Wszyscy zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

      Konkurs zorganizowali nauczyciele bibliotekarze.

      Dziękujemy za udział w konkursie!

     • Europejski Dzień Mózgu

     • Aby zwrócić uwagę na rangę organu jakim jest mózg, 18 marca ustanowiono Europejskim Dniem Mózgu. Ma on przypominać o istotnym wpływie stylu życia na funkcjonowanie naszego osobistego „centrum dowodzenia”. Zwracając uwagę na zrównoważoną dietę, właściwą podaż wody, chodząc na siłownię dbamy nie tylko o swoje ciało, ale także o zawiadujący nim mózg. Mózg odpowiada za szereg kluczowych dla przeżycia człowieka funkcji m.in. za odbiór wrażeń zmysłowych (wzrok, słuch, smak, dotyk), rozumienie i wypowiadanie słów, prawidłowe bicie serca, trawienie, marzenia, emocje, uczenie się i zapamiętywanie oraz poruszanie się.

       

      Mózg uwielbia ruch! Ma on fundamentalne znaczenie dla utrzymania sprawności nie tylko mózgu, ale i całego układu nerwowego. Każda podjęta aktywność fizyczna poprawia jego ukrwienie i natlenowanie, co z kolei przyspiesza zachodzące w nim procesy metaboliczne. Ruch aktywizuje zarówno nasze ciało, jak i umysł, pomaga zwiększyć koncentrację  na wykonywanych zadaniach, koordynację wzrokowo- ruchową, obniża poziom stresu, energetyzuje, pobudza do myślenia. 

      Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 3a uczestnicząc w zajęciach warsztatowych ,,TRENUJ MÓZG POPRZEZ RUCH”. Wykorzystane podczas lekcji różne metody terapeutyczne t.j.: eeg biofeedback, terapia integracji sensorycznej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, pozwoliły uczniom doświadczyć wpływu aktywności fizycznej na bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, odruchy równoważne. Pomogły zrozumieć zależność między ruchem a procesami intelektualnymi.

      Uczniowie klas 1-3 wykonali prace plastyczne w formie plakatu, dotyczące budowy, funkcji i działania mózgu. Udowodnili, że mózg człowieka ma nieskończenie wiele możliwości. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i techniką wykonania.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, które umożliwiło zakup upominków.

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmiku

      A.Machniewska, N.Mackiewicz, B.Machniewski

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Zawody sportowe, przygotowywanie kolorowych kanapek i sałatek spacery, quest o Kętrzynie, nauka pływania, warsztaty mazurzenia, ognisko, turnieje gier planszowych...Pomysłów na powitanie pierszego dnia wiosny było wiele. Jedno jest najważniejsze, wiosna już przyszła!

     • Marcowe zmagania szachowe

     •     Kolejna Kętrzyńska Szachowa Liga Szkolna za nami. W turnieju wzięło udział 60 graczy z Kętrzyna i okolic. Naszą szkołę reprezentowało 17 zawodników.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      I liga:

      Mateusz Woźniak- I miejsce

      Karolina Gawerska- II miejsce

      Ignacy Cwalina – III miejsce

      Szymon Dunalski- V miejsce

      Jakub Dubel- VI miejsce

      Szymon Dubel- VIII miejsce

      Paweł Marcinkiewicz- IX miejsce

      Kacper Trypucki- XV miejsce

      II liga:

      Marcel Boczulak- I miejsce

      Aleksandra Piechota- V miejsce

      Maciej Jaskulski- VI miejsce

      Dawid Kruhlej- VIII miejsce

      Sambor Rymsza- XIII miejsce

      Wiktoria Gałkowska- XV miejsce

      Karolina Dęby – XX miejsce

      III liga:

      Wiktor Lutarewicz- IV miejsce

      Michał Piechota- VII miejsce

      Wszyscy spisali się wspaniale. Dali  z siebie 100 %. Nasi zawodnicy prezentują bardzo wysoki poziom gry i nigdy się nie poddają. Chętnie przyjmują kolejne wyzwania, mierzą się z trudnymi przeciwnikami i czerpią wielką radość z gry

      w szachy.

       

      Ewelina Chałkowska-Dwulat  

     • Co w matmie piszczy?

     • 14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi.
      Dlaczego taka data?
      Ponieważ przybliżenie liczby Pi wynosi 3,14. Święto wywodzi się z USA, gdzie "14 marca" zapisywane jest jako 3.14.

      Tego dnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zabawie „Podchody matematyczne”.  To prosta gra polegająca na ściganiu i wykonywaniu po drodze różnych zadań. Zabawa miała miejsce na terenie naszej szkoły. Uczestnik  swoją zabawę rozpoczynał od stacji nr 1. Poprawnie rozwiązane zadanie wskazało numer kolejnej stacji. Zadaniem zawodników było rozwiązanie 15 zadań i  udokumentowanie tego na karcie odpowiedzi. Błędne rozwiązania dublowały stacje.

      Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę.

                                                                             Małgorzata Stefaniak- Rogowska

     • A może by tak do Paryża?

     • Czy ktoś z Was leci do Paryża? Nasi uczniowie chętnie przygotują dla Was taką ofertę. Wraz z partnerami projektu eTwinning zorganizowaliśmy Dziecięce Biuro Podróży. Uczniowie najpierw musieli dowiedzieć się dokąd partnerzy chcą pojechać, co chcą zwiedzić, gdzie spać itp. Uczniowie wybrali grupy, w których realizowali zadania np. grupa od transportu (musieli ustalić datę, sprawdzić samolot, cenę i godziny lotu), grupa Park Asterix (2 dzień wycieczki), grupa atrakcje w Paryżu (przez 1 dzień zwiedzanie Paryża), grupa kulinarna (ustalenie cen w reastauracjach, co warto zjeść) itp. Poszczególne grupy przedstawiały swoje propozycje. Najtrudniejszy do zorganizowania okazał się 1 Dzień, czyli zwiedzanie Paryża. Musieliśmy ustalić, ile czasu potrzebuje turysta na zwiedzanie, od których miejsc najlepiej zacząć zwiedzanie, sprawdzaliśmy na mapie google najkrótszą drogę itd. Czekamy teraz na oferty od naszych partnerów. Wybraliśmy dla siebie Belgię. Efektem końcowym projektu ma być stworzenie katalogu wycieczek Dziecięcego Biura Podróży.

      Oto nasza oferta:

     • Od serca dla serca

     • Od serca dla serca… Pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Wielka impreza charytatywna dla Wiktorii.  8 marca szkolne korytarze wypełniły się zapachami, gwarem, a przede wszystkim uczniami. W tym dniu  mogliśmy zajadać się frytkami, gorącymi goframi z dodatkami i ciastami. Wszystkie słodkości zostały przygotowane po to, by wesprzeć finansowo naszą absolwentkę Wiktorię w powrocie do zdrowia.

      Atrakcji było więcej! Na najmłodszych uczniów czekał kiermasz zabawek, gier i książek, a także ścianka do zdjęć i fotobudka. Miłośnicy rękodzieła także mogli znaleźć coś dla siebie: lampiony, koszyczki, anioły wykonane szydełkiem.

      Odwiedził nas także Ciastek, który zachęcał do zakupów i wywoływał na twarzach dzieci uśmiech.

      Parafrazując słowa znanej piosenki: dużo się działo, była zabawa, było głośno, radośnie…

      Akcja charytatywna została wcześniej rozpowszechniona poprzez komunikaty i plakaty rozwieszone na terenie szkoły, zaś informacje o planowanej zbiórce zostały przekazane rodzicom  i uczniom. Apel o pomoc spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.

      Kwota, jaką udało się zebrać to 5128,50 zł.

      Kierujemy ogromne podziękowania w stronę nauczycieli, rodziców i uczniów zaangażowanych w akcję, dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna. Wiktorii zaś życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

     • Europejski Dzień Logopedy

     • We wszystkich krajach Unii Europejskiej – 6 marca – obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy, który ma na celu zwrócenie uwagi na tom, jak istotna jest diagnoza logopedyczna, kiedy konieczna jest interwencja logopedyczna zmierzająca do właściwego i poprawnego rozwoju  dziecka. Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. W klasach trzecich dzieci wymyślały zabawne zakończenia przysłów, klasy drugie na zajęciach plastycznych wykonały kolorowe ilustracje do wybranych łamańców językowych. natomiast klasy pierwsze uczestniczyły w różnorodnych zabawach logopedycznych. Tym razem królowały ćwiczenia oddechowe. Z pomocą nauczycieli dzieci wykonały pomoce do zabaw oddechowych takie jak: ,, Bramki’’, ,,Latające pszczółki’’, ,,Gumowe zajączki” oraz sprawdzały swoje możliwości oddechowe w różnorodnych ćwiczeniach. Dobrej zabawie sprzyjała ciepła i sympatyczna atmosfera, co pozwoliło na budowanie dobrych kontaktów społecznych.

      Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta oraz Pani Anecie Machniewskiej za pomoc podczas praktycznych zajęć z dziećmi.

      Zapraszam do obejrzenia filmików.

                                                                                                         M.Olenkowicz

     • Gdzie mieszka radość?

     • Gdzie mieszka radość? Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 1 A podczas lekcji bibliotecznej. Okazało się, że odpowiedź wcale nie jest prosta. Czy radość może zamieszkać w sercu, głowie, duszy? W jaki sposób możemy dzielić się radością? Pewnie trzeba ją złapać, a do tego celu przydatna będzie papierowa torba, siatka na motyle lub rondel.

      Podczas zajęć dzieci wraz z bohaterką opowiadania Marysią próbowały odnaleźć radość i wiecie co? Udało się… jednak złapanie jej graniczyło z cudem!

     • Podsumowanie I półrocza

     • 1 marca odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2021/2022. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom: p. Joannie Proboszcz, p. Joannie Czerniakowskiej i p. Katrzyny Puczel, których uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu z matematyki (Izabela Zborowska, Maja Kopczyńska, Antoni Jowsa, Natan Werkowski i Ignacy Cwalinba) i fizyki  (Antoni Jowsa i Natan Werkowski).

      Pani Dyrektor wręczyła również stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Otrzymali je: Izabela Zborowska, Agnieszka Domurad, Natan  Werkowski, Antoni  Jowsa, Amelia Wieliczko, Karolina Cieleszyńska, Rafał Jasiulewicz, Aleksandra Cycan, Stanisław Kozakiewicz, Aleksandra Piechota, Nina Kozakiewicz, Oskar Ślubecki, Alicja Zalewska, Wojciech Sędrowski, Malwina Krzykanowska, Kewin Mazurowski i Amelia Nałysnyk.

     • III Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas III – etap szkolny

     • 25 lutego o godz. 13.00 w naszej szkole odbył się III Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas III – etap szkolny.

      Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju konkurs odbył się online. Do etapu szkolnego zgłoszonych zostało 186 uczniów z klas III z 18 szkół podstawowych powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 13 dzieci.

      Do konkursu finałowego, który odbędzie się 22 kwietnia w Reszlu, zakwalifikowało się troje uczniów.

      1. Wiktoria Gałkowska kl. IIIa
      2. Maria Bereda kl. IIIa
      3. Dawid Kruhlej kl. IIIa

      Organizatorami konkursu byli: Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
       w Kętrzynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu.

       

      M. Krzyżanowska

     • Sobotniki

     •  Witamy po krótkiej przerwie. W drugim półroczu ruszamy z projektem Pierwsza Pomoc Przedmedyczna i Dogoterapia. Fundusze na ten cel zostały pozyskane z dotacji  Gminy Miejskiej Kętrzyn w ramach zadania publicznego w zakresie Ochrony i Promocji Zdrowia.

      Zajęcia tradycyjnie rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania, królowały tosty w różnej postaci. Syci i pełni zapału przeszliśmy do zajęć z Panią Martą, która jest ratownikiem medycznym i instruktorem pierwszej pomocy. Na początku spotkania zostały przedstawione dzieciom etapy udzielania pierwszej pomocy: ocena bezpieczeństwa, ocena poszkodowanego, wezwanie pomocy. Najciekawszą formą okazały się czynności praktyczne z fantomem i odgrywanie scenek łączenia się z numerem alarmowym i prawidłowym wezwaniem pomocy.

      Od szybkości podjęcia działań ratowniczych i sprawności ich prowadzenia często zależy życie człowieka!

      Opiekunowie stowarzyszenia

     • ,,Noc na Łysej Górze”- czyli spotkanie najmłodszych z muzyką programową

     • 1 marca po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz zdalnym nauczaniem uczniowie klas I-III mieli okazję spotkania się z muzykami Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna.

      Lekcja muzyczna rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu wokalnego, w którym brały udział klasy III. Piosenkę „Nadęta rodzina” zaprezentowały:

       Justyna Florczyk kl. III B- I miejsce

      Julia Reginis kl. III B- II miejsce

      Wiktoria Gałkowska kl. III A- III miejsce

       W historię Szkieletora i trzech czarownic wcielili się uczniowie klas I, poznając budowę i brzmienie puzonu i saksofonu. Cała opowieść była przeplatana muzyką programową oraz zagadkami muzycznymi, dzięki którym dzieci poznały takie określenia jak np. glissando. Na zakończenie tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy o muzyce. Wzięli w nim udział: Zosia Matyka kl. I A, Stanisław Milewski kl. I B, Hania Krzyżewska kl. I C.

       

      Tekst i fotorelacja: Aneta Woźniak

       

       

       

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pan Rafał Andrzejewski, z którym kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: :  iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel.: 504 976 690