• Jesień w świetlicy szkolnej

     • Kolorowa jesień

      Kto powiedział, że jesień jest smutna,

      Że ma kolor szarego płótna,

      Że jej prawie nie widać we mgle?

      Kto to wszystko powiedział?

      Ja nie!

      Dla mnie jesień to pora wesoła,

      Roześmiana i gwarna jak szkoła!

      Lśniąca skórką kasztana na trawie,

      W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.

      Jesień – roztargniona malarka

      Gubi farby po lasach i parkach,

      A ja biegam wciąż za nią z ochotą

      I znajduję brąz, czerwień i złoto!

       

      Marek Głogowski "Pora wesoła"

       

       

      Jesień to bardzo piękna pora roku i w tym miesiącu zagościła również w naszej świetlicy, która zmieniła się w kolorową krainę! Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne wykorzystując barwy i skarby jesieni. Kreatywność naszych dzieci jest godna podziwu, zadziwiające bowiem jest jak wiele można zrobić z kasztanów i plasteliny, kolorowych liści czy kukurydzy. Wykonaliśmy przepiękne korale i bransoletki oraz przygotowaliśmy prace plastyczne na konkurs ekologiczny „Eko Lider” na temat: „Nie próżnuję – segreguję”.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii.

      Nauczyciele świetlicy

     • Jesienna paka dla kota i psiaka!

     • Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Od 1 października w naszej szkole trwała zbiórka karmy dla Schroniska w Pudwągach. Szkolny Klub Wolontariusza wraz z Samorządem Uczniowskim serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy okazali dobre serce i wsparli akcję.

     • Uwaga!

     • W związku z możliwością chodzenia samodzielnie do szkoły dziecka do lat 16 w godzinach 8.00-16.00  informuję, że uczniowie, którzy zgłoszą się na lekcje w szkole oraz dzieci z klas 1-3 muszą mieć przy sobie legitymację i plan lekcji. Będzie to weryfikowane przez Policję i Straż Miejską przy ewentualnej kontroli.

      Dyrektor Szkoły Bożena Mickiewicz

       

     • Dzień papieski

     • 2020 rok jest rokiem Jana Pawła II. Zgodnie z tradycją naszej szkoły dziś obchodziliśmy dzień papieski pod hasłem „Totus Tuus”. Koło teatralne „Antrakt” pod kierunkiem pani Agnieszki Kreczman z tej okazji zaprezentowało czwartym klasom montaż słowno - muzyczny. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o Wielkim Polaku papieżu - Janie Pawle II. Nie zabrakło archiwalnych wypowiedzi Ojca Świętego i Jego ulubionych pieśni. Mamy nadzieję, że te wspomnienia niezwykłego pontyfikatu na długo zapadną w pamięć uczestników tego przedstawienia.

     • Lekcja biblioteczna

     • W dniach 21-23 października odbyła się w klasach pierwszych lekcja biblioteczna pt.: Czy inny znaczy gorszy? „Brzydkie kaczątko”. Jest to pierwsza lekcja z cyklu 8  zaplanowanych spotkań.  Zajęcia powstały w oparciu o książkę Ireny Koźmińskiej „Z dzieckiem w świat wartości” i są poświęcone takim zagadnieniom, jak: szacunek, odpowiedzialność, tolerancja, przyjaźń, miłość, odwaga, szczerość.

      Podczas zajęć dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest piękno i jak je odkryć.  Dowiedziały się, czym jest tolerancja, w jaki sposób należy traktować innych ludzi.  Wysłuchały czytanej przez nauczyciela bajki i wykonały piękne ilustracje.

      Zajęcia prowadził nauczyciel bibliotekarz Joanna Widuto

     • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

     • 2 października obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.
      W związku z tym ogłoszono konkurs plastyczny o charakterze profilaktycznym „Stop przemocy w szkole”, skierowany do wszystkich uczniów. Zadanie konkursowe polegało na  stworzeniu jednego plakatu wspólnie przez każdą klasę, chętną wziąć udział w przedsięwzięciu. Treści umieszczone na plakacie miały dotyczyć sposobów unikania przemocy w środowisku szkolnym, jak również wskazania negatywnych konsekwencji tego zjawiska. W konkursie wzięły udział następujące klasy: III a, III b, III c, VI a, VI b, VI c, VII a, VII b, VII c oraz VIII c. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez jury w składzie: dyrektor p. Bożena Mickiewicz, p. Dorota Arszułowicz i p. Jacek Fąderski w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-VIII.
      W kategorii klas I-III: I miejsce zajęła klasa III a, II miejsce – klasa III c,  III miejsce – klasa III b. Spośród klas IV-VIII wyłoniono dwóch zwycięzców – klasę VI b i VI c. Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody pieniężne, pozostali uczestnicy dyplomy za uczestnictwo w konkursie.  Organizatorem konkursu był szkolny zespół ds. wychowania i profilaktyki w składzie: p. Witold Jałoszewski, p. Ewelina Grymuza, p. Agnieszka Kreczman i p. Beata Lipka. Pod gabinetem psychologa szkolnego można było również zapoznać się z gazetką ścienną przedstawiającą hasła profilaktyczne związane ze zjawiskiem przemocy.

     • PODARUJ WIERSZ - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

     • „Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”

      Zbigniew Herbert pisał wiersze do przyjaciół, do artystów, do osób, które cenił . Ten gest pisarza stał się inspiracją ogólnopolskiej akcji „Podaruj wiersz”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej.

      Nasze zadanie polegało na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

      Dziękujemy uczniom klas: 4b, 5a, 7c, 8a, 8b oraz 8c za to, że tak chętnie włączyli się do akcji i podarowali innym, oprócz pięknych wierszy,  uśmiech  na twarzy :)

       

     • Ślubujemy!

     • W piątek,16 października 2020 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Krystyny Szulc, Pani Joanny Pyry i Pani Katarzyny Ciborskiej oraz nauczycieli współpracujących: Pani Katarzyny Mikotkwicz,Pani Izabeli Moldy i Pani Agnieszki Cejmer. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenki i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

      Uczniowie klas pierwszychprzedstawili krótki program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

      Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły Pani Bożena Mickiewicz. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza ,,Kotwicza'' w Kętrzynie. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Ciepłe i miłe słowa skierował do pierwszoklasistów obecny na uroczystości Wicedyrektor Pan Szymon Januszanis. Prezenty w postaci wierszy, medali i orderów otrzymali również pierwszoklasiści od koleżanek i kolegów z klas II i Samorządu Uczniowskiego.

      Po uroczystym apelu uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami i dyrekcją wykonali pamiątkowe fotografie. Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

     • Ubezpieczenie

     • Z dniem 15 października zakończono przyjmowanie wpłat na ubezpieczenie uczniów. Proszę nie dokonywać przelewów na konto Rady Rodziców.

     • Bezpieczeństwo na wodzie

     • 15 października uczniowie klasy VIII b wraz z wychowawcą p. Jackiem Stankiewiczem udali się do kina "Gwiazda" na lekcję dotyczącą bezpieczeństwa na wodzie, którą przeprowadził Maciej Rokus -  szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, wykładowca Akademii Marynarki Wojennej oraz biegły sądowy z zakresu prowadzenia „eksperymentu procesowego jak doszło do śmierci w wodzie”. Zajęcia obejmowały pokaz sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego, prezentację multimedialną, projekcję filmu "Bezpieczeństwo i ratowanie życia na morzu", a także pokazanie technik samoratowania. Omawiano także wypadki i utonięcia na przykładach empirycznych.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 14 października odbyły się szkolne uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili je: zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn Pan Maciej Wróbel, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Katarzyna Kopeć oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Sylwia Komorowska. Krótka akademia była podziękowaniem za trud pracy wnoszony na co dzień w edukację młodego pokolenia.  Był też okazją do wręczenia nagród. W tym roku nagrodę Burmistrza Miasta otrzymali: p. Bożena Mickiewicz i p. Witold Jałoszewski. Pani Dyrektor wręczyła też nagrody, które przyznała nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. 

       

     • Program dla szkół

     • W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Programu dla szkół”. Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego. W ramach programu wszyscy uczniowie klas I-V będą otrzymywali nieodpłatnie owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne. W I semestrze roku szkolnego 2020/2021 dzieci otrzymają w/w produkty przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 44 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 42 w semestrze.

      Obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych, jednym z głównych elementów „Programu dla szkół” jest prowadzenie działań edukacyjnych. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania,
      w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej i Rady Rodziców złożył najserdeczniejsze życzenia Pani Dyrektor, Panu Dyrektorowi, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły, wręczając dar jesieni z polskich sadów (gruszka) z dołączonymi życzeniami. Był to miły i radosny dzień dla nauczycieli, jak i uczniów.

     • Sukces piłkarski na Orliku

     • 9 października na Orliku przy SP 4 w Kętrzynie odbył się miejski Finał W-M SZS w piłkę nożną chłopców z roczników 2006 i 2007. Drużyna Pana Michała Żyżyka nie dała rywalom żadnych szans i pewnie zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II

     • Strach zapukał do drzwi. Otworzyła mu odwaga i nikogo tam nie było - to jedno z najbardziej znanych powiedzeń Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który w swoim życiu miał się czego obawiać. Okupacja hitlerowska, nowa władza w Polsce, aresztowanie, trzyletnie odosobnienie, między innymi w Stoczku Warmińskim.

      W tym roku ze względu na ograniczenia, obchody Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II zostały przeniesione ze Stoczka do Kętrzyna. Dnia 6 października 2020 r. uroczystości rozpoczęły się na lotnisku Wilamowo. Tam delegacje szkół, przedstawiciele miasta Kętrzyn, powiatu złożyły kwiaty. Wieczorem w Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie odbyła się jubileuszowa Msza Święta z okolicznościową homilią w intencji  Jubileuszu. Jak co roku  delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II ".

     • X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 2 października obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

      Z powodu pandemii dzień ten wyglądał trochę inaczej niż w poprzednich latach.

      Test znajomości tabliczki mnożenia przechodzili uczniowie podczas lekcji matematyki. Uczniowie sprawdzili się w tej roli doskonale i wykonywali swoją pracę skrupulatnie i rzetelnie. Z każdej klasy został wyłoniony Ekspert Tabliczki Mnożenia.

      Gratulujemy i dziękujemy uczniom za zaangażowanie.

     • Szach, mat, pat - znowu w grze!

     • Na ten dzień czekała z niecierpliwością cała nasze społeczność szachowa. Wreszcie wznowione zostały turnieje kętrzyńskiej ligi szkolnej.

      3 października całą grupą ruszyliśmy do boju o honor, umiejętności

      i zwycięstwa.

      W turnieju wzięło udział 27 graczy, naszą szkołę reprezentowało 15.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

       

      Liga I i II

      Mateusz Woźniak miejsce 3

      Artur Gradoń miejsce 5

      Karolina Gawerska (klasa 1) miejsce 7

      Rafał Jasiulewicz miejsce 9

      Franciszek Smykowski miejsce 10

      Adam Makoś miejsce 12

      Borys Werbanowski miejsce 13

      Aleksandra Piechota miejsce 15

       

      Liga III

      Szymon Dubel miejsce 1

      Kacper Trypucki miejsce 2

      Dawid Kruhlej miejsce 3

      Marcel Boczulak miejsce 4

      Lidia Kopeć miejsce 7

      Jakub Dubel miejsce 8

      Michał Piechota (klasa 1) miejsce 11

       

      Wszystkim gratulujemy udanych występów i z niecierpliwością czekamy na kolejny turniej. Bardzo chcemy grać i rozwijać swoją pasję.

       

                                        opiekun szachowego koła: Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Międzynarodowy projekt Emocje

     • Hej, to my, klasa 1c. Bierzemy udział w Międzynarodowym Projekcie Emocje. Właśnie zakończyliśmy pierwszy moduł projektu. 15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Przy użyciu aplikacji Quiver odczytywaliśmy kody QR z kolorowanki, a nasze kropki „ożyły”. Wysłuchaliśmy opowiadania pt.: ,,Blok rysunkowy” i obejrzeliśmy film „The Dot”. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas jest wyjątkowy, mimo że nie zawsze jest najlepszy w każdej dziedzinie życia. Jeden z nas jest mistrzem śpiewu, malowania, matematyki - inny natomiast mistrzem języka polskiego. Poruszaliśmy tematy niepełnosprawności i empatii, a nasza Pani nauczyła nas magicznych słów - proszę, przepraszam, dziękuję w języku migowym. Rozpoczęliśmy również przygodę z kodowaniem. Czy wiecie, co oznacza skrót PJM? PJM to Polski Język Migowy. Posługują się nim osoby głuche. W Polsce według szacunków językiem migowym posługuje się od 40 do 50 tysięcy osób, dla których jest to język podstawowy, ojczysty. Zapraszamy Was do obejrzenia filmu o naszych działaniach. 1c z Panią Kasią