• Rodzice dzielą się pasją...ciąg dalszy

     • Dzieci z klasy I a, po raz kolejny, witały w swojej klasie niezwykłego gościa. Tym razem był to żołnierz - pan Bartłomiej.

      Przybyły gość, tata Laury, opowiadał  dzieciom o swojej służbie, rodzajach wojsk polskich, zaprezentował swój mundur. Na spotkanie przybył z ogromnym wyposażeniem. Były to przedmioty niezbędne dla każdego żołnierza do wykonania określonych zadań. Zawartość żołnierskiego plecaka wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kompas, indywidualne racje żywnościowe, śpiwór.  Nasz gość opowiedział także o tym, jak wygląda zwykły dzień żołnierza w koszarach.  Każdy chętny uczeń, choć przez chwilę mógł się poczuć jak prawdziwy żołnierz, kiedy przymierzał  nakrycia głowy i inne elementy należące do podstawowego wyposażenia każdego żołnierza.
      Na koniec spotkania dzieci oglądały filmy i miały okazje zobaczyć jak wygląda musztra, maskowanie bojowe żołnierzy. Widziały w akcji  czołgi, wozy bojowe i śmigłowce. Tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, ale również dziewczynki.

      Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej to jeden z głównych celów wychowania. Spotkania z rodzicami reprezentującymi różne zawody umożliwiają realizację tego celu i poszerzanie horyzontów dzieci.

     • Dzień kota

     • 27.02.2020 r. dzieci z klas I-III  naszej szkoły  obchodziły nietypowe święto „Dzień kota”. W tym dniu uczniowie upodobnili się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski oraz dorysowując sobie wąsy. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały kocie stroje  i zaśpiewały piękne  kocie piosenki.  Napisały też wiersze o kotkach. Bardzo hojnie obdarowały kotki ze schroniska, przynosząc kocie przysmaki. Pani Róża z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotowała dla dzieci prezenty - smycze i breloczki do kluczy. Czas minął tak szybko, że nie zdążyliśmy pokolorować obrazków, ale uczniowie pokolorują ilustracje swoich milusińskich w klasach.

      Celem tych obchodów było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

      Uroczystość  przygotowało Szkolne Koło Wolontariatu.

      Wyniki rywalizacji:

      W konkursie wokalnym „Kocie melodie” I miejsce uzyskała:

      z klas I -  klasa I a ,

      z klas II - klasa II b,

      z klas III - klasa III c.

      W konkursie  poetyckim „ Kocie rymy”:

      z klas I -  klasa I a ,

      z klas II - klasa II c,

      z klas III - klasa III c.

      Konkurs na „Najładniejszy ubiorek - koci stworek”:

      z klas I -  Lena Połeć

      z klas II - Artur Warmiński

      z klas III – Gabriela Warmińska

      Każda klasa została obdarowana słodkościami i drobnymi upominkami. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.

      Zwycięzcom gratulujemy!

      Dziękujemy  wychowawcom klas I-III za przyłączenie się do wspólnej zabawy.

       

       

       

       

     • Szachy dla rodziców!

     • Pani Ewelina Chałkowska-Dwulat znana jest ze swojej miłości do szachów. W tajniki tej wspaniałej gry wprowadziła już sporą grupę uczniów. Z niemałymi sukcesami startują oni w różnych turniejach. Pani trener na tym nie poprzestała. Postanowiła uczyć...rodziców! Ten innowacyjny pomysł przyciągnął do szkoły dorosłych, którzy chcieliby poznać zasady królewskiej gry. Pierwsze spotkanie odbyło się 25 lutego i - jak zapowiada organizatorka - kolejne będą odbywały się cyklicznie. Gratulujemy wspaniałego pomysłu!

     • Koncert profilaktyczny

     • 25 lutego uczniowie klas szóstych, siódmych i 8 c wzięli udział w koncercie profilaktycznym "Moje życie jest cenne" w wykonaniu rapera Arciego. Spotkanie z tym artystą było doskonałym sposobem ostrzegania młodzieży przed wejściem w kontakt z substancjami psychoaktywnymi oraz innymi środkami powodującymi uzależnienie. Arci uświadamiał młodych ludzi,  że zabawa z narkotykami i z alkoholem to  bagno, które prowadzi do śmierci. Był wiarygodny, gdyż odwoływał się do własnych, bolesnych doświadczeń. Zachęcał do rozwijania swoich pasji i wiary w to, że życie bez używek może być piękne i pełne sukcesów. Wartością dodaną były żywiołowe piosenki, których teksty niosły wiele pozytywnych wartości.

     • Pokazali moc!

     • 25 lutego w hali MOSiR odbył się Halowy Event Lekkoatletyczny. Tym razem wzięły w nim udział reprezentacje klas V i VI.  Uczniowie spisali się na medal. W kategorii klas piątych zajęliśmy drugie miejsce, a w klasach szóstych nie daliśmy konkurentom żadnych szans, odnosząc zwycięstwo! Serdecznie gratulujemy!

     • Lekcja muzyczna klas I- III

     • W piątek 21 lutego klasy I- III miały kolejne spotkanie z „Panią Muzyką”.

      Najpierw odbył się konkurs wokalny . Wzięły w nim udział trzy przedstawicielki  III klas. Każda z nich śpiewała jedną zwrotkę i refren wcześniej przygotowanej przez organizatorów piosenki.

      1. miejsce przyznano Kornelii Kuśpiel z klasy  III a,

      2. miejsce -  Aleksandrze Piechocie z III c,

      3. miejsce -   Zuzannie Rynkowskiej z III b.

      Następnie oglądaliśmy przedstawienie z udziałem wybranych dzieci.

      „Przeboje Pana Oskara” przeniosły nas w świat muzyki ludowej. Uczniowie poznali postać Oskara Kolberga (1814- 1890), często nazywanego „Tropicielem Przyśpiewek”. Zbierał  on wiedzę na temat wsi jej obyczajów. Jeżdżąc po kraju, spisywał muzykę ludową, polskie pieśni i tańce (spisał ponad 10 tysięcy pieśni). Dzisiaj uważany jest za najwybitniejszego etnografa.

       „Dziecięcy aktorzy” wspaniale odtańczyli poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Spotkanie zakończył turniej wiedzy o muzyce ludowej. 

      A oto jego wyniki:

      1) Kornelia Kuśpiel III a

      2) Zuzanna Pakosz III c

      3) Zuzanna Rynkowska III b

     • Szachy – mamy to!

     • 22 i 23 lutego w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie odbył się Szachowy Turniej Klasyfikacyjny. Celem zawodników  SP 5 było uzyskanie kategorii szachowych. Przez dwa dni bojów ugraliśmy więcej niż mogliśmy sobie zamarzyć. Fenomenalnie zagrał Filip Graczyk i Jakub Arminajtis, którzy zajęli odpowiednio  2 .i 3. miejsce w klasyfikacji 1000-1200. Chłopcy zdobyli piękne puchary, a ich rodzice nie kryli wzruszenia. 

      Aż piątka naszych zawodników: Filip Graczyk, Jakub Arminajtis, Rafał Jasiulewicz, Franciszek Smykowski i Kacper Trypucki zdobyła wymarzone kategorie. Od dziś są prawdziwymi szachistami, a ich nazwiska widnieją w rankingu.

      Wyniki naszych zawodników prezentują się następująco:

      2. miejsce Filip Graczyk

      3. miejsce Jakub Arminajtis

      4. miejsce Artur Gradoń

      5. miejsce Rafał Jasiulewicz

      6. miejsce Franciszek Smykowski

      9. miejsce Kacper Trypucki

      15. miejsce Aleksandra Piechota

      16.miejsce Borys Werbanowski 

      W grupie trudniejszej zadebiutował Szymon Dunalski. Chłopiec przez dwa dni zachwycał formą i w klasyfikacji końcowej uzyskach 6. miejsce.

      W grupie najtrudniejszej dzielnie walczył Mateusz Woźniak. Nasz szkolny mistrz zajął    10. Miejsce,    a jego pionkowa końcówka przejdzie do historii.

       

      Od wtorku rozpoczynamy szkolenia dla rodziców. Mamy nadzieję, że zaszczepimy w nich miłość do szachów.  W marcu kolejne starcia. Już zbieramy siły i bierzemy się do pracy. Trzymajcie kciuki!

       

                                                                                                                                    Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Kętrzyńskie dyktando

     • 20 lutego w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie odbyła się kolejna edycja „Kętrzyńskiego dyktanda”. Konkurs odbył się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Reprezentacja naszej szkoły liczyła pięć osób: Julia Trypucka (ubiegłoroczna zwyciężczyni), Lena Melnyczok, Joanna Kreczman, Julia Ułasewicz i Jan Zdybel. Towarzyszyła im p. Izabela Molda. Uczestnicy napisali ze słuchu przygotowany przez organizatora tekst. Wyniki zostaną ogłoszone na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie.

     • IX Szkolny Konkurs Przyrodniczy

     • Dnia 20 lutego 2020 roku odbył się IX Szkolny Konkurs Przyrodniczy pt. „Poziom wód się wciąż podnosi -niedźwiedź o ratunek prosi". Temperatura na biegunach wzrasta wraz z upływem każdego dziesięciolecia. Istnieje ryzyko, że w ciągu następnych 50 lat podniesie się o 3-5 stopni. Wzrost ten spowoduje topnienie pokrywy lodowej. Zmieniają się warunki życia zwierząt. Część z nich wyginie. Może się okazać , że niedźwiedzie polarne będziemy oglądać tylko w ZOO i na zdjęciach!

      Obszary biegunów są najbardziej wietrznymi miejscami na Ziemi. Większość lądu pokryta jest lodem i śniegiem . Latem dzień trwa całą dobę, a zimą słońce nigdy nie wschodzi. Najniższa temperatura zanotowana na biegunie południowym wynosi -89,4 stopnie. Mimo tak nieprzyjaznych warunków możemy tu spotkać wiele ciekawych gatunków flory i fauny. W morzach otaczających biegun południowy występuje cztery razy więcej roślin i zwierząt niż w innych wodach świata!

      Wczoraj dzieci z klas II i III  popisywały się swoją wiedzą na temat zwierząt żyjących na biegunach.

       Po zaciętej walce na słowa  kolejne miejsca

      w klasach II zajęli:

      1. Mateusz Magoch II b

      2. Ewa Atałap II a

      3. Adam Makoś II c

       

      a w klasach III:

      1. Jan Krzywosz III c

      2. Aleksandra Piechota III c

      3. Weronika Kowalewska III a

       

       

      Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że zainteresowania przyrodnicze nie wygasną w następnych latach pobytu w szkole.

      Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Krystyna Szulc i Katarzyna Ciborska

     • Tłusty czwartek

     • Aby tradycji stało się zadość, w szkole pojawiły się pączki...Wszystko za sprawą naszej kochanej Rady Rodziców. W imieniu uczniów i pracowników szkoły serdecznie dziękujemy!

     • Sobotniki

     • Pewnie zauważyliście, że nasze spotkania kręcą się wokół kulinarnych wyzwań. Pieczenie na żywo to niecodzienna okazja uczestniczenia w procesie powstawania dania od samych jego podstaw. To wszystko było możliwe dzięki kolejnej aktywnej sobocie. Pieczenie gofrów to nie lada wyzwanie, przekonali się o tym po raz kolejny nasi klubowicze. W dzień wolny od zajęć szkolnych uczyli się piec gofry. Najpierw przygotowali ciasto według określonego przepisu( mąka,jajka,woda,cukier,olej,sól). Następnie ciasto nabierało złocistego koloru w gofrownicach. Przyjemny zapach roznosił się po całej szkole. Gotowe gofry doprawiane były według gustu i smaku dzieci. Część  zjadała je z cukrem pudrem, z  inni bitą śmietaną i owocami. To było praktyczne i słodkie doświadczenie. Kolejnym zadaniem, z jakim się zmierzyli, to gra losowa bingo, w której wygrana zależała wyłącznie od przypadku i szczęścia uczestnika. Były zdrowe emocje, czysta rywalizacja i dobra zabawa. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę ogólną i umiejętności odpowiadania na podchwytliwe pytania w grze Milionerzy (online) – grze wzorowanej na teleturnieju telewizyjnym. Klubowicze grali o wirtualną kasę i odpowiadali na pytania. Do wygrania głównej nagrody mieli 12 pytań, na które musieli prawidłowo odpowiedzieć, żeby wygrać milion. Emocjom nie było końca, a gromki okrzyk „hura” wyrywał się z gardeł młodych uczestników po każdym pomyślnie wykonanym zadaniu. Jak myślicie, udało się naszym zawodnikom dotrzeć do finału? Odpowiedzcie sami. Ostatnią konkurencją była zabawa polegająca na wylosowaniu przedmiotu, z którym trzeba było sobie skojarzyć pracownika naszej szkoły i w okolicy jego gabinetu odnaleźć część układanki. Z wszystkich elementów dzieci musiały ułożyć właściwy wzór. Prawidłowo zakończone zadanie zostało nagrodzone słodkim upominkiem. To był mile spędzony czas. Do zobaczenia w marcu. Zapraszamy do galerii.

                                                                                            Panie: Gosia,Kasia,Aneta,Natalia,Natalia

                                                  .

     • Halowy event lekkoatletyczny klas III i IV

     • 18 lutego w dużej hali MOSiR odbył się Halowy Event Lekkoatletyczny dla klas III i IV szkół podstawowych. Wzięły w nim udział drużyny reprezentujące SP 1, SP 3 i SP 5. Dzieci brały udział w konkurencjach lekkoatletycznych (wahadłowe sztafety sprintersko-płotkarskie oraz sztafeta na dystansie 180 metrów). W klasach trzecich zajęliśmy zaszczytne trzecie miejsce, zaś w klasch czwartych byliśmy drudzy.

     • Tydzień kolorów

     • W dniach od 10 lutego do 14 lutego 2020 r. do naszej szkoły zawitał TYDZIEŃ KOLORÓW. Kolorowy tydzień był frajdą i dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji. Dodatkowo w czwartek obchodziliśmy dzień szalonej fryzury. Cel postawiony na początku akcji został osiągnięty. Wszyscy uczniowie i grono pedagogiczne dobrze się bawili i uśmiechali się do siebie. Uśmiech to najskuteczniejszy, najlepszy, najzdrowszy i najtańszy sposób przeciwdziałania stresom, zmęczeniu, frustracjom. Uśmiech spełnia także ważną rolę w kontaktach między ludźmi. To sygnał dla innych, że jesteśmy nastawieni przyjaźnie i życzliwie.
      W rywalizacji między klasami o tytuł najbardziej kolorowej klasy zwycięzcami zostali:

       

      W kategorii klas I - III

       

      I miejsce – klasa 3 c

      II miejsce – klasa 3 b

      III miejsce – klasa 1 b

       

      W kategorii klas IV – VI

       

      I miejsce – klasa 6 d

      II miejsce – klasa 6 a

      III miejsce – klasa 5 a

       

      W kategorii klas VII – VIII

       

      I miejsce – klasa 8 a

      II miejsce – klasa 8 c

      III miejsce – klasa 7 b

       

      Wszystkim serdecznie dziękujemy za „chwilę” dobrej zabawy. Kolejna edycja zawita do naszej szkoły już za rok. Pozdrawiamy! Samorząd Uczniowski :)

     • Walentynki z Samorządem Uczniowskim

     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO

      TO DZIEŃ DOBRY DLA KAŻDEGO !

      W TYM DNIU WSZYSCY TO WYZNAJĄ

      ŻE CHCĄ KOCHAĆ I KOCHAJĄ !

       

      14.02.2020 r. w naszej szkole, jak tradycja każe, już od samego rana czuć było walentynkową atmosferę.  Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby wszyscy zakochani mogli tego dnia przekazać walentynkę tej drugiej osobie i zorganizował pocztę walentynkową.

      Nie ma co ukrywać, że w naszej szkole święto św. Walentego stało się bardziej świętem przyjaźni. Uczniowie za pomocą poczty przekazywali sobie słodkie upominki i  kartki :)

     • Bardzo udana sobota za nami !

     • 8 lutego odbyła się  Kętrzyńska Liga Szkolna. Wzięło w niej udział 46 zawodników z Kętrzyna i okolic. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły.  16 z nich dzielnie reprezentowało SP5 i toczyło boje na 23 szachownicach. Warto zaznaczyć, że w każdej lidze byliśmy najlepsi. A oto dowód:

      Liga I:

      1 miejsce – Mateusz Woźniak

      Liga II:

      1 miejsce – Jakub Arminajtis

      Liga III:

      1 miejsce- Aleksandra Piechota

      Wyniki pozostałych uczniów z SP 5 przedstawiają się następująco:

      Liga I:

      Artur Gradoń- XIV miejsce

      Liga II:

      Filip Graczyk- VI miejsce

      Borys Werbanowski- VIII miejsce

      Rafał Jasiulewicz- XI miejsce

      Franciszek Smykowski- XII miejsce

      Liga III:

      Kacper Trypucki- III miejsce

      Dawid Kruchlej- IV miejsce (klasa 1)

      Michalina Siemienicka – V miejsce

      Malwina Krzykanowska - VII miejsce

      Jakub Dubel- VIII miejsce (klasa 1)

      Szymon Dubel- XI miejsce (klasa 1)

      Jan Chylak – XII miejsce

      Maja Kucharska- XV miejsce (klasa 1)        

      Już za dwa tygodnie część uczniów z naszej szkoły będzie brała udział w dwudniowym turnieju o kategorie szachowe.  Trzymajcie kciuki,  a my dalej będziemy robili swoje.

       

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Randka w ciemno z książką. Zakochaj się w czytaniu!

     • Zapraszamy Naszych Czytelników, Miłośników Książek, do wspólnej walentynkowej zabawy - randki w ciemno z książką! Zachęcamy do wyboru książki bez oceniania jej po okładce, sugerując się tylko krótkim opisem czy cytatem na opakowaniu.

      Książki będą czekały  na Was w piątek 14 lutego, bawimy się do wyczerpania randkowych książek.

      Nauczyciele bibliotekarze.

     • Walentynkowe przygotowania w świetlicy szkolnej

     • Walentynki lada dzień. Nauczyciele świetlicy nie próżnują. Wraz z podopiecznymi przygotowali ozdoby w kształcie serc, króre umilają oczekiwanie na ten wyjątkowy dzień. W planach również konkursy i inne walentynkowe atrakcje. Warto zajrzeć do świetlicy!

     • "Opatrunek na ratunek"

     • Szkolny Klub Wolontariatu rozpoczyna akcję „Opatrunek na ratunek”

      Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Zgłaszają się Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę  u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie wiele chorób dotyczy również skóry.  W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, często też zdarza się, że parzą się gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

       

      Co jest potrzebne?

      W misyjnych przychodniach  brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż czy plaster są na wagę złota.

      O jakie dokładnie rzeczy chodzi?

      Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe),  plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata i środki do dezynfekcji ran (ale tylko w proszku).

       

      „Kup Pan szczotkę”

      W jednej z afrykańskich szkół już od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie!

      To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. Opowiadali im o tym dentyści z Polski, którzy przyjeżdżają do ich miejscowości już od siedmiu lat i leczą zęby mieszkańcom ich wioski.

      Muszą przyjeżdżać z tak daleka gdyż w Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy – aż 200 kilometrów od tego miejsca! A i tak ceny są w nim tak wysokie, że nikt z ich rodziny nawet tam nigdy nie był.

       

      Co zbieramy?

      Oczywiście nowe szczoteczki i pasty do zębów.

      Dla kogo?

      Dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli.

      Jak dary dotrą do dzieci?

      My wyślemy je do Fundacji w Poznaniu. Z Fundacji zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki pocztą drogą morską.

      Kto może wziąć udział w Akcji?

      Każdy, kto chce, by jego szczoteczka służyła komuś, kto bardzo się z tego ucieszy.

      Do kiedy zbieramy szczoteczki i pasty?

      Do końca marca.

      Ile szczoteczek, i past potrzeba?

      Bardzo duuuuużo! Jest wielu misjonarzy, którzy chcieliby wprowadzić mycie zębów również w swoich szkołach. Ponadto szczoteczki zebrane w latach poprzednich zdążyły się już zużyć.

      Dzieci, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki.

      Już dzisiaj wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc z całego serca serdecznie dziękujemy!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12 Poland
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.