• Wigilia

     • 20 grudnia był w naszej szkole wyjątkowym dniem. Najpierw uczniowie mieli w klasach świąteczne zajęcia z wychowawcami - były życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie. Następnie w małej spotkała się cała społeczność szkolna. Odwiedzili nas: burmistrz miasta Kętrzyn pan Ryszard Niedziółka, czcigodni księża: Albin Stankiewicz i Paweł Siebiesiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców p. Sylwia Komorowska, emerytowani pracownicy szkoły.

      Grupa teatralna "Antrakt" pod kierunkiem p. Agnieszki Kreczman przedstawiła jasełka "Narodziłem się po to, aby twoje rany zamienić w perły miłości". O oprawę muzyczną zadbał p. Sebastian  Bednarczyk z zespołem "Wygłos". Życzenia wszystkim zebranym złożyli: pani dyrektor Bożena Mickiewicz, pan burmistrz oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

      Dzielenie się opłatkiem było okazją do darowania sobie drobnych win i nieporozumień.

      Pracownikom, uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom szkoły życzymy: wiary, nadziei i miłości. To najważniejsze wartości potrzebne w życiu każdego z nas.

     • Podsumowanie akcji "Kalendarz adwentowy"

     • Akcja "Kalendarz adwentowy" zakończona! W galerii można zobaczyć wszystkich szczęśliwców, którzy zostali wylosowani i wykonywali przygotowane zadania. Przypomnijmy, że tegoroczny kalendarz przygotowały panie: Katarzyna Ciborska i Natalia Król. Nagrody, jak zawsze, ufundowała Rada Rodziców.

     • Święta tuż , tuż ..

     • Grudzień to okres przedświątecznych przygotowań . Aby tradycji stało się zadość, uczniowie klasy III b i III c postanowili wnieść do szkoły świąteczny  nastrój - piekli pierniki. Wyrabiali ciasto , wałkowali, wycinali  cudowne wzory  z foremek . Nie zawsze ciasto chciało się kleić , a czasem nawet nie chciało odkleić się  od rąk . I na to znaleźliśmy sposób. Korzenny zapach rozniósł się po całej szkole. Pierniczki udały się . Następnym razem odważniej przystąpimy do pracy. Ta była wspaniała zabawa. Oczywiście przy tak ciężkiej pracy nie zabrakło śpiewania kolęd.

     • „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ ”

     • Nasza szkoła w tym roku wzięła udział w realizacji  projektu  fundacji „Dbam o Mój Z@sięg” pt. „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”.  Celem kampanii było: przeciwdziałanie fonoholizmowi  oraz e-uzależnieniom u dzieci, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kreatywności oraz kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas III-VIII w ramach projektu  uczestniczyli w pisaniu życzeń świątecznych na kartkach przygotowanych przez fundację. Wzbudziło to duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie kartki zostały wysłane do adresatów. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Szkoła wzięła również udział w konkursie indywidualnym na kartkę świąteczną, wykonaną wg  własnego pomysłu.  Udział w tym przedsięwzięciu wzięli chętni uczniowie, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, kreatywnością oraz zaangażowaniem. Ponadto, uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem p. Jacka Stankiewicza wzięli udział w konkursie grupowym. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu filmu, który promuje i rozwija nazwę kampanii „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”. Filmik znajduje się pod galerią zdjęć.

     • Hej kolęda, kolęda!

     • W czwartkowe popołudnie 19.12.2019 r. spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej, by obejrzeć montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Hej kolęda, kolęda’’. Swój talent wokalny, muzyczny i recytatorski zaprezentowali: Olga Cejko, Lena Buniowska, Dominika Boruch, Justyna Florczyk, Laura Dymek, Wiktoria Gałkowska, Zofia Sapieha, Gabriela Warmińska, Wiktor Urbanowicz, Fabian Kułakowski oraz Aleksander Walesiak.

      Swoją obecnością zaszczycili nas p.Szymon Januszanis oraz rodzice. To był wyjątkowy czas wprowadzający w atmosferę nadchodzących świąt.

       

     • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

     • W tym tygodniu odbyło się pasowanie uczniów klas: I a, I b, I c na czytelnika biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób należy dbać o książki i zapoznały się z regulaminem obowiązującym w wypożyczalni. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i same chętnie na nie odpowiadały. Po części wstępnej uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie kukiełkowe, przygotowane przez starsze koleżanki z piątej klasy, należące do aktywu bibliotecznego. Po części artystycznej przyszła pora na złożenie przysięgi i podpisanie kart czytelnika. Od tej pory uczniowie klasy pierwszej mogą samodzielnie wypożyczać ulubione bajki. Na zakończenie na dzieci czekała niespodzianka w postaci fotobudki. Każdy uczeń miał okazję zapozować do zdjęcia. Na pożegnanie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

     • KANGUR SZANSĄ NA SUKCES MATEMATYCZNY - ZAPISY NA KONKURS

     • 19 marca 2020 r. odbędzie się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

      Konkurs w naszej szkole zostanie przeprowadzony w 4 grupach wiekowych:

      • ŻACZEK – klasy 2 szkoły podstawowej
      • MALUCH – klasy 3-4 szkoły podstawowej
      • BENIAMIN – klasy 5-6 szkoły podstawowej
      • KADET – klasy 7-8 szkoły podstawowej

      Konkurs jest imprezą samofinansującą się, stąd konieczność odpłatności za udział w konkursie.

       

      Opłata 10 zł (tzw. wpisowe)

       

      Każdy uczeń zgłoszony do konkursu otrzyma w prezencie układankę czteroelementową „TANGRAM”

       

       

      UCZNIU, JEŚLI CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W PRESTIŻOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY,

      TO ZGŁOŚ SIĘ DO SWOJEGO NAUCZYCIELA MATEMATYKI ( uczniowie klas 2,3 do wychowawców)

      DO 15 STYCZNIA 2020

     • Święty Mikołaj w oczach dzieci

     • 18 grudnia został rozstrzygnięty konkurs prac plastycznych pod tytułem "Święty Mikołaj w moich oczach" zorganizowany przez wychowawców świetlicy: panią Agnieszkę Sopyłę i p. Sebastiana Bednarczyka.

      Jury w składzie: p. Bożena Mickiewicz, p. Michalina Lis i p. Szymon Januszanis spośród wszystkich prac wybrało  trzy najciekawsze. Pierwsze miejsce zajęła Gabrysia Warmińska, drugie -  Olek Kurowski, a trzecie - Filip Jastrząb. Pozostałym uczestnikom, którzy dostali pamiątkowe dyplomy, serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

      Wystawę prac konkursowych można obejrzeć w świetlicy.

     • Konkurs na najciekawszą ozdobę świąteczną

     • Przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się doroczny konkurs dla kreatywnych uczniów, lubiących wykonywać prace ręczne. Konkurs przeznaczony był dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-8. Dostaliśmy mnóstwo pomysłowych prac, wykonanych z najróżniejszych materiałów – od piór zaczynając, poprzez ziarenka grochu, a na plastikowych widelcach kończąc. Jednak wszystkie prace łączył wspólny mianownik – były piękne i starannie wykonane.

       Prace zostały przekazane na świąteczny kiermasz organizowany przez Samorząd Uczniowski. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wysiłek włożony w wykonanie prac i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

      A oto lista laureatów konkursu „Najciekawsza ozdoba świąteczna”:

      KLASY 1-3

      1. Jakub Dubel kl. 1a

      2. Aleksander Kurowski kl. 2a

      3.Wojciech Ścibek kl. 1a

       

      KLASY 4-6

      1. Amelia Wieliczko kl. 6b

      2. Weronika Komar  kl. 5d

      3. Filip Kajrys kl. 6c

       

      WYRÓŻNIENIA

      Szymon Dubel kl. 1a

      Julia Wysocka kl. 3c

       

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu!

       

      Samorząd Uczniowski

     • Pomoc w wyborze zawodu

     • 17 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia przeprowadzone przez doradcę zawodowego panią Małgorzatę Hrycenko. Ósmoklasiści poznali, m. in.,  sieć szkół naszego powiatu i ofertę przygotowywaną przez szkoły średnie z myślą o nich. Jesteśmy przekonani, że tego typu zajęcia pomogą młodym ludziom w rozsądnym wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej.

     • "Sobotniki"

     • W piątek, tj.13.12.19 r. członkowie sobotniego klubu ,,PoMoc‘’ udali się na spotkanie integracyjne do kręgielni. Większość dzieci nie po raz pierwszy grała w kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym przewracało się coraz więcej kręgli. Zauważalne to było przy wzroście punktów na tablicy obok  imion dzieci. Współzawodnictwo na torze okazało się  świetną zabawą. Klubowicze po raz kolejny przekonali się, że aktywnie spędzony czas wolny to dobra forma rozrywki. Po dynamicznej grze udaliśmy się do pizzerii. Każdy uczestnik mógł  z przyjemnością zjeść wybraną przez siebie pizzę. Dzięki temu wyjściu dzieci mogły porozmawiać w nieco innym klimacie niż na co dzień. Wizyta w restauracji to świetny sprawdzian z dobrych manier (oczywiście doskonale zdaliśmy z niego egzamin). Czas relaksu minął błyskawicznie. W radosnych nastrojach wróciliśmy do swoich domów. Zapraszamy do galerii.  Do zobaczenia!

       Panie: Kasia ,  Małgosia,  Aneta, Natalia,  Natalia

     • Awans piłkarek ręcznych do finałów mistrzostw województwa SZS

     • Grupa starsza (kl.7-8)  - 2 miejsce - awans do finałów. Wygrana z Olsztynem 13:10 i przegrana z Wilkowem 11:13.

      Grupa młodsza (klasa 6) - 1 miejsce – awans do finałów. Wygrana z Reszlem 11:9 i przegrana z  Olsztynem 6:7.

      Kolejność końcowa:
      Grupa starsza:
      1. SP WILKOWO
      2. SP 5 KĘTRZYN
      3. SP 7 Olsztyn

      Grupa młodsza:
      1. SP 5 KĘTRZYN
      2. SP RESZEL
      3. SP 7 OLSZTYN

      Gratulacje!

     • Udana sobota!

     • Po pierwszym turnieju ligi Wojewódzkiej ZPRP, który odbył się w Mikołajkach dzieci z rocznika 2008 i mł. zdobyły 7 pkt. Dwa wygrane mecze: z Reszlem 5:4 (1:4), z Bartoszycami 10:3 (3:1) i jedna porażka po remisie i dogrywce w rzutach karnych z Mikołajkami 5:5 (2:3)/ 5:6. W tym meczu  zabrakło szczęścia…

      Wielkie gratulacje dla młodych zawodniczek i ich trenera p. Daniela Wróbla!

       

     • Orszak Trzech Króli

     • Już po raz siódmy odbędzie się w Kętrzynie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy tego wydarzenia spotkają się w poniedziałek, 6 stycznia 2020 r. o godzinie 12.15, na Placu Armii Krajowej, skąd ulicami miasta przejdą pod ratusz.

       

      Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze, zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

       

       

       

       

     • Wizyta przedszkolaków

     •        Dnia 12 grudnia do klasy I b z rewizytą przyszły dzieci z integracyjnej grupy 5-6 latków z przedszkola „Smerfowa Kraina”. Dzieci obejrzały naszą szkołę m.in. salę rehabilitacyjno- sensoryczną, w której pobawiły się klockami magnetycznymi. Dzieci z pierwszej klasy podczas lekcji razem z przedszkolakami wykonały kolorowe łańcuchy na choinkę. Uciechy było dużo. Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami korzennymi, każde wzięło ze sobą wykonany łańcuch i do pokolorowania ilustrację ze św. Mikołajem.     

     • Przygotowania do świąt

     • W klasie II c przygotowania do świąt idą pełną parą. W tym roku zaczęliśmy od wizyty w Konsulacie św. Mikołaja. Potem przyszedł czas na kartki świąteczne dla nauczycieli-emerytów, ozdoby świąteczne do klasy oraz na zbliżający się kiermasz. 11 grudnia drugoklasiści poświęcili czas na pieczenie pieników. Wszyscy przygotowali się znakomicie. Najpierw było zagniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie foremkami różnych kształtów, a następnie pieczenie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Najwięcej czasu dzieci poświęciły na dekorowanie pierniczków. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci. Przed nami jeszcze dekorowanie choinki i oczywiście zgodnie z tradycją dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd, ale to za tydzień. 

                                                      Uczniowie kl. II c z wychowawcą M. Kowalską

     • Rodzice dzielą się pasją

     • Po raz kolejny w klasie I a odbyły się ciekawe zajęcia prowadzone przez rodzica tej klasy, mamę Wojtka. Pani Ewa zaproponowała dzieciom wykonanie ozdób choinkowych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów plastycznych.

      Uczniowie na warsztatach wykonali filcowe choinki, bombki oraz inne papierowe ozdoby choinkowe. Podczas zajęć rozwijali swoje inwencje twórcze i wyobraźnię, doskonalili sprawności manualne, umiejętnie łączyli różnorodne materiały w plastyczną całość. Kształtowali swoją wrażliwość i ekspresję plastyczną. Kultywowali tradycje świąteczne.

      Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją bożonarodzeniowych pierników i innych słodkości przygotowanych przez gościa.

      Niespodzianką dla dzieci były upominki wykonane przez panią Ewę – poduszki w kształcie pierwszej litery imienia dziecka.

       

       

     • Wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie

     • 11.12.2019 r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie. Uczestniczyło  w niej 31 uczniów z klasy I a i II a. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie – pani Małgorzata Krzyżanowska i pani Małgorzata Krupska.

      Głównym celem wyjazdu był spektakl pt.  „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta". To historia o tym, jak nagle zostaje wprowadzony zakaz obchodzenia świąt i obejmuje on każdego, kto nie kupi prezentów w jednym z domów towarowych pana Thrane. Przedstawienie nie pouczało i nie moralizowało, tylko zapraszało do zabawy i przy okazji opowiadało o rzeczach ważnych i istotnych.

     • Mamy awans do finału województwa!

     • 11 grudnia w Biskupcu odbyły się półfinały Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w halowej piłce nożnej chłopców z rocznika 2007 i mł. Reprezentacja naszej szkoły sprawiła nam miły przedświąteczny prezent, uzyskując awans do finału województwa! Chłopcy z klasy 6 b wygrali z SP Korsze 2:0 (zrewanżowali się za   porażkę dzień wcześniej) i z SP Olsztynek 3:0, a także ulegli piłkarzom z SP 5 Olsztyn 0:5. Ostatecznie dało to drugie  - premiowane awansem - miejsce. Na wielkie brawa zasłużyli młodzi piłkarze, jak również trener p. Andrzej Narwojsz!

     • Podsumowanie kampanii „Biała wstążka”

     • 10 grudnia w kinie „Gwiazda” odbyło się podsumowanie miejskiej kampanii „Biała wstążka”. W tym roku hasłem przewodnim były słowa „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij!”. Podczas uroczystości nie zabrakło akcentów związanych z naszą szkołą. Specjalną statuetką za działania prospołeczne nagrodzono Aleksandrę Komor z klasy VIII a. W jej imieniu nagrodę odebrała pani Dyrektor Bożena Mickiewicz. Zebrani w kinie goście mogli również obejrzeć spektakl „Błękitny ptak” w wykonaniu uczennicy Joanny Kreczman oraz nauczycieli: Małgorzaty Olenkowicz, Katarzyny Ciborskiej, Izabeli Moldy, Natalii Król, Joanny Zapaśnik, Agnieszki Kreczman, Natalii Mackiewicz, Agnieszki Cejmer, Katarzyny Mikotowicz, Anety Machniewskiej, Ewy Lijki, Eweliny Rosiak i  Bartosza Machniewskiego. Przedstawienie było znakomitym zwieńczeniem ważnej społecznie kampanii.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.