• 2 maja - Dzień Flagi

• 2 maja - Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.  Wybór daty 2 maja na Dzień Flagi nie jest przypadkowy. Po pierwsze, w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były widoczne w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, które zostało zniesionego przez władze komunistyczne. A po drugie, 2 maja 1945 roku złożona została biało-czerwona flaga na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Święto swojej flagi obchodzą też obywatele państw skandynawskich, USA, Meksyku, Argentyny, Chin, Litwy, Ukrainy i Rosji.

Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii oraz Polaków za Granicą.

• 1 maja - Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy)

• 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata.  Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką - w aspekcie wartości chrześcijańskich, społecznych, ogólnoludzkich i narodowych. Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wypoczynku.